Ömer AVCI

Ömer AVCI

ADALET

A+A-

Sevgili okurlarımız hepinizi selamların en güzeli ile Allah’ın selamı ile selamlıyorum..Bugün hak ve adalet üzerine paylaşım yapmak istiyorum. Hani hepimiz deriz ya adalet mülkün temelidir.  Evet adalet öyle güzel birşeyki, girdiği heryeri ihya eder, çıktığı heryeride bedbaht eder.

Dünya emparyalizmi, mazlumları sömürü altına almış, kendi halklarını baklava börekle besleyip obeziteyle mücadeleye başlamış ama diğer tarafta özellikle Afrika’da insanları açlıktan ölmeye mahkum etmiştir.

Yeryüzünde,Çinde Uygur Türkleri,Suriye’de Türkmenler,Filistin’de,Gazze’de mazlumlar,Burma’da ortalıkta kalmış Müslümanlar ve daha niceleri.. Peki nedir bu insanların suçları? Bu adaletsizlik niye? 

Tek bir nedeni var o nedende dünyayı yöneten güçlerin adaletsiz,insafsız ,zalim ve hak hukuk tanımaz olmalardır.

 Tüm dünyanın gözleri önünde insanlar açlıktan, yokluktan, hastalıktan ölürken  para babaları ve dünya ağaları hiç oralı olmuyor. Böylesi acı bir tablonun tek nedeni vardır ‘’emparyalizm’’ ..

İnsanları sömürmek , haklarını çalmak  , onları kandırmaktır  emparyalist düzen. Güçlünün hakim olduğu adaletin bittiği, mazlumun gözyaşının döktüğü düzendir adaletsizlik.. Rabbimiz bize adil olun, hüküm verirken ve iş yaparken adil olun buyurmuştur.

İşte iman öyle güzel bir nimettirki, karşında kim olursa olsun adaletle muamele etmeyi ,haksızlıktan uzak durmayı emretmiştir.. Efendimiz (Sav) şöyle buyurmuştur. Bir saat veya bir gün adaletle hükmetmek, bir sene nafile ibadet'ten hayırlıdır..

Gene kainatın sultanın şöyle buyurmuştur. Adil olanlar, kıyamet günü nurdan minberler üzerindedirler. Evet adil olmak ve hak yememek  böylesi kutsal bir nimettir.

Devlet yönettiği millete, baba yönettiği eve, patron yönettiği işçiye karşı adil ve hak hukukla muamele ederse işte ozaman dünya ihya olur. Adil olmak, hak hukuk gözetmek kesinlikle imandan gelir.  İman yoksa işte mazlumlar türer,yetimler türer, çaresizler türer..İman öyle bir ışıktırki, Medine’ye fethe giren efendimizin herkese emniyet vermesi, Kudus’u fetheden Selahattin Eyyübi hz’nin orada bulunan Hristiyanlara zulmetmemesi,Fatih Sultanın fethinden sonra, intikam almak yerine onlara adil ve merhametle muamele etmesi iman ile adaletin bir olduğunun en güzel göstergesidir.

İman sahibi insanlar adaletle ve hakça hareket ettiler ama iman sahibi olmayan vicdansızlar her girdikleri yerde kan ve gözyaşı bıraktılar. Dünya Müslümanlarının üzerinde adalet değil bomba denediler.. Eğer birgün haksızlık yapan başkanların,vekillerin,yöneticilerinde yargılandığını görürsek ozaman anlarızki, huzurlu ve güçlü günlerimiz olacak. Yoksa o adamım bu dokunulmaz o dayım bu yeğenim anlayışı devam ederse ozaman inancımızın değil yaşadığımız ortamın adaleti zuhur eder vede bu milletçe bizi batırır.. Rabbim adil,merhametli,hak hukuk bilen bir yaşam nasip etsin hepimize amin. Selam ve dua ile..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.