1. HABERLER

 2. EĞİTİM

 3. 2022 Yılında Yunanistan'da Yüksek Lisans Şartları
2022 Yılında Yunanistan'da Yüksek Lisans Şartları

2022 Yılında Yunanistan'da Yüksek Lisans Şartları

Yunanistan’da yüksek lisans eğitimi, lisans derecesini başarı ile tamamlamış, yükseköğretim kurumları tarafından gerekli kriterleri karşılayan Yunan vatandaşları ve uluslararası öğrenciler tarafından alınmaktadır.

A+A-

 

Yunanistan’da köklü ve akademik olarak başarılı üniversitelerin bulunması uluslararası öğrencilerin Yunanistan üniversitelerini yüksek lisans eğitimi için tercih etmesine neden olmaktadır. 

Yunanistan’da eğitim maliyetlerinin diğer Avrupa ülkelerine göre düşük olması, Yunanistan üniversite sisteminin Bologna sürecine uyumlu bir yapıya sahip olması Yunanistan’da yüksek lisans yapacak öğrencilere avantaj sağlamaktadır. Yunanistan yüksek lisans eğitimi için en iyi üniversitelerden bazıları Uluslararası Helen Üniversitesi, Atina Üniversitesi ve Atina Ekonomi ve İşletme Üniversitesidir.

Yunanistan'da yüksek lisans yapmak için gerekenleri Türkiye'den yapılan Yunanistan öğrenci vizesi başvurularında eğitim ve vize danışmanlığı sunan akredite acente Vizem.net'in yetkililerine sorduk.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Yüksek Lisans İçin En İyi Yunanistan Üniversiteleri Hangileridir?

Yüksek lisans için en iyi Yunanistan üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Atina Ekonomi ve İşletme Üniversitesi

 • Uluslararası Helen Üniversitesi

 • Atina Ulusal ve Kapodistrian Üniversitesi

 • Selanik Aristoteles Üniversitesi

 • Atina Ulusal Teknik Üniversitesi

 • Ege Üniversitesi

 • Yanya Üniversitesi

Atina Üniversitesi'nde Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?

 

Atina Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimi, İngilizce ve Yunanca olarak verilmektedir. İngilizce yüksek lisans eğitiminin de bulunduğu Atina Üniversitesi’nde 7 yüksek lisans programı bulunmaktadır. Sosyal bilimler, beşeri bilimler, doğa bilimleri ve matematik, hukuk, bilgisayar bilimi, gazetecilik ve medya, sağlık ve tıp, Atina Üniversitesi’ndeki yüksek lisans programlarıdır. 

Atina Üniversitesi’nde toplam öğrenci sayısı 68.000 iken, yabancı öğrenci sayısı 7.600’dür. Atina Üniversitesi’nde uluslararası öğrenciler için yüksek lisans ücretleri ortalama 1.000 eurodur. Öğrencilerin yüksek lisans programlarını tamamlamak için istenen kredi sayısını tamamlaması, belirlenen not ortalamasını sağlaması ve bölüm isteklerine göre tez veya proje çalışmasını tamamlaması gerekmektedir.

Uluslararası Yunan Üniversitesi'nin Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?

 

Uluslararası Yunan Üniversitesi’nin yüksek lisans eğitimi, yalnızca İngilizce dilinde verilmektedir. Uluslararası Helen Üniversitesi olarak da bilinen Uluslararası Yunan Üniversitesi’nde 24 yüksek lisans programı bulunmaktadır. Uluslararası Yunan Üniversitesi’nde elektronik kütüphane, moleküler biyoloji laboratuvarı ve sanal sınıflar bulunmaktadır.

Uluslararası Helen Üniversitesi’nde 3.000 yüksek lisans öğrencisi eğitim görmektedir. Veri bilimi, bankacılık ve finans, sürdürülebilir tarım ve işletme, biyoekonomi, sanat hukuku ve sanat yönetimi, ortodoks ekümenik ilahiyat ve turizm işletmeciliği, Uluslararası Yunan Üniversitesi yüksek lisans programlarından bazılarıdır. Uluslararası Helen Üniversitesi yüksek lisans için ödenmesi gereken ortalama ücret 4.000 eurodur. 

Uluslararası Yunan Üniversitesi’nde yüksek lisans programını başarı ile tamamlamak için okulun belirlediği kredi sayısını ve not ortalamasını tamamlamak ve yüksek lisansın programının konusuna uygun olarak istenen proje veya tez çalışmasını yapmak ve bu çalışmadan geçer not almak gerekmektedir.

En Çok Tercih Edilen Yunanistan Master Bölümleri Nelerdir?

En çok tercih edilen Yunanistan master bölümleri aşağıda listelenmiştir.

 • Uluslararası denizcilik, finans ve yönetim yüksek lisansı

 • Dijital medya, gazetecilik ve iletişim yüksek lisansı

 • Reklamcılık ve markalaşma yüksek lisansı

 • Bankacılık ve finans yüksek lisansı

 • Sanat, hukuk ve ekonomik yüksek lisansı

 • Otelcilik ve turizm işletmeciliği yüksek lisansı

 • Klasik arkeoloji yüksek lisansı

 • Sürdürülebilir tarım yüksek lisansı

Yunanistan Yüksek Lisans Ücretleri Nasıldır?

Yunanistan yüksek lisans ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Üniversite

Yüksek Lisans Kayıt Ücretleri

Atina Ekonomi ve İşletme Üniversitesi

1.800 euro

Uluslararası Helen Üniversitesi

4.000 euro

Atina Ulusal ve Kapodistrian Üniversitesi

1.000 euro

Selanik Aristoteles Üniversitesi

670 euro

Atina Ulusal Teknik Üniversitesi

1.000 euro

Yunanistan Yüksek Lisans Bursları Nelerdir?

Yunanistan yüksek lisans bursları aşağıda listelenmiştir.

 • Selanik Aristoteles Üniversitesi Bursları: Lisans eğitiminde başarılı olmuş uluslararası öğrencilere verilmektedir. 

 • Onassis Vakfı Bursu: Yunan vatandaşlarına ve uluslararası öğrencilere verilmektedir. Onassis Vakfı Bursu için başvuru online olarak yapılabilmektedir.

 • Fulbright Vakfı Bursu: Yunanistan’da eğitim almak isteyen ABD vatandaşlarına verilmektedir.

 • Erasmus Mundus Ortak Yüksek Lisans Bursu: Deniz biyoteknolojisi alanında çalışma yapacak kişilere verilen bir burstur.

Yunanistan Yüksek Lisans Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yunanistan yüksek lisans başvurusu, Yunanistan’da bulunan bir üniversiteye yüksek lisans için başvuru yapılması ve kabul mektubu alınması ile yapılmaktadır. Yunanistan’da her üniversitenin yüksek lisans başvurusu için kendi prosedürleri ve son başvuru tarihleri bulunmaktadır.

Yunanistan’da yüksek lisans eğitimi alabilmek için geçerli bir pasaport, Yunanistan öğrenci vizesi, dil yeterliliği kanıtı, lisans derecesi ve akademik referans belgelerini Yunanistan’daki yükseköğretim kurumuna online olarak gönderilmesi gerekmektedir. Yunanistan’da bulunan üniversiteye gönderilecek başvuru belgelerinin Yunanca olmasına dikkat edilmelidir. 

Yunanistan Master Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yunanistan master başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Başvurulacak üniversitenin web sitesinden indirilen eksiksiz ve doğru doldurulmuş Yunanistan master başvuru formu

 • Başvurulan master bölümüne benzer bir bölümden alınmış lisans derecesi

 • Akademik referans

 • İngilizce master bölümleri için İngilizce sertifikası

 • CV/Özgeçmiş

 • Pasaport fotoğrafı

 • Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkelerden gelen kişiler için öğrenci vizesi

Yukarıda verilen belgeler Yunanistan master başvurusu için standart kayıt belgeleridir. Yunanistan master için gerekli belgeler, başvuru yapılacak üniversitenin başvuru politikasına bağlı olarak değişmekte ve ek belgeler istenebilmektedir.

Yunanistan'da Master Eğitimi İçin Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yunanistan’da master eğitimi için vize başvurusu, Yunanistan’da bir okula başvurmuş ve okuldan kabul mektubu almış kişiler tarafından yapılmaktadır. Yunanistan’da master eğitimi almak için öğrenci vizesine başvurmak gerekmektedir. Yunanistan’da master eğitimi alacak kişiler bir okuldan kabul mektubu aldıktan sonra Yunanistan öğrenci vizesine başvuru yapabilmektedir.

Yunanistan’da master okumak için öğrenci vizesi başvurusu gerekli evrakların hazırlanmasının ardından İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğundan randevu alınarak yapılmaktadır. Yunanistan öğrenci vizesi başvurusu, vize başvuru randevusu saatinde Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğuna giderek evrak teslimi, biyometrik işlemleri ve Yunanistan vizesi harcının ödenmesi işlemlerinin yapılması ile tamamlanmaktadır. Yunanistan öğrenci vizeleri için vize danışmanlık hizmeti 2022 yılında ortalama 40 EUR’dur.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.