1. YAZARLAR

  2. Musa KARTAL

  3. YÜREKTEN YÜREĞE BİR MEKTUP
Musa KARTAL

Musa KARTAL

YÜREKTEN YÜREĞE BİR MEKTUP

A+A-

 

Eğitmek ve eğitilmek belki de insanlık tarihinin en önemli gündem maddelerinden birisi olmuştur her zaman. İyi yetişmiş bireylerin oluşturacakları bir toplum yaşanabilir bir dünya kurmak anlamına gelmektedir. Defolu yetişecek bir insanı cansız bir nesne gibi değerlendirme ve onu ucuza elden çıkartma yada imha etme gibi bir şansımız yoktur. Yanlış yetişen bir birey ait olduğu  toplumun yaşam kodlarına çok ciddi zararlar verecek demektir. Bu anlamda eğitim ve eğitimciler çok önemlidir. Eğitimin ve öğretimin muhakkak ki pedagojik, ahlaki, akademik bir çok unsuru vardır ve bunlar birbirini tamamlayan temel argümanlardır. Bu hafta, okunduğunda  altı çizilecek çok ciddi mesajlar içeren ABD nin 1809-1965 yıllarında yaşamış16.başkanı Abraham Lincoln’un oğlunun öğretmenine yazmış olduğu bir mektubu okuyucularımızla paylaşmanın çok faydalı olacağını özellikle öğretmenlerimizin çok ciddi bir sorumluluk ve misyona sahip olduklarının altını çizmek adına önemli buluyorum.

Abraham Lincoln'un oğlunun öğretmenine mektubu 

 “Öğrenmesi gerekli biliyorum;  tüm insanla-rın  dürüst ve adil olmadığını. Fakat şunu da öğret Ona: Her  alçağa karşı  bir kahraman, her bencil politikacıya  karşılık  kendini  adamış bir lider  vardır. Her düşmana  karşı bir dost olduğunu da  öğret ona. Zaman alacak biliyorum,  fakat eğer öğretebilirsen , kazanılan bir doların  bulunan beş dolar-dan  daha  değerli olduğunu öğret. Kaybetmeyi öğrenmesini öğret ona ve  kazanmaktan neşe duymayı. Kıskançlıktan uzaklara yönelt onu. Eğer yapabilirsen sessiz kahkahaların  gizemini öğret ona. Bırak erken öğrensin, zorbaların  görünüşte  galip olduklarını.  

Eğer yapabilirsen, ona kitapların mucizelerini öğret. Fakat ona; gökyüzündeki kuşların, güneşin yüzü önündeki arıların  ve yemyeşil yamaç-taki  çiçeklerin  ebedi  gizemini düşünebileceği  sessiz zamanlar da tanı. Okulda hata yapmanın , hilekarlık-tan  daha  onurlu olduğunu  öğret ona. Ona kendi  fikirlerine inanmasını öğret, herkes ona  yanlış olduğunu  söylediğinde  dahi. Nazik insanlara karşı nazik, sert insanlara  karşı  sert olmasını öğret ona. Herkes birbirine takılmış bir yönde giderken, kitleleri izlemeyecek gücü  vermeye  çalış oğluma. Tüm insanları  dinlemesini öğret ona fakat tüm dinlediklerini  gerçeğin eleğinden  geçirmesini  ve sadece  iyi olanları  almasını öğret ona. Gözyaşlarında hiçbir utanç olmadığını  öğret. Herkesin sadece kendi iyiliği  için çalıştığına inananlara  dudak bükmesini öğret ona ve aşırı ilgiye dikkat etmesini.

Ona  kuvvetini ve beynini  en yüksek  fiyatı verene  satmasını  fakat hiçbir zaman  kalbine ve ruhuna  fiyat etiketi  koymamasını öğret .Uluyan bir insan kalabalığına  kulaklarını tıkamasını  öğret ona ve  eğer kendisinin  haklı olduğuna  inanıyorsa  dim-dik dikilip  savaşmasını öğret. Ona nazik davran ama kucaklama. Çünkü ancak ateş çeliği saflaştırır. Bırak sabırsız olacak kadar  cesarete sahip olsun, bırak  ce-sur olacak kadar  sabrı  olsun. Ona her zaman kendisine karşı  derin bir inanç taşımasını  öğret. Böylece insanlığa karşı da  derin bir inanç taşıyacaktır.

Bu, büyük bir taleptir. Ne kadarını yapabilirsin bir bakalım. O ne  kadar  iyi, küçük bir insan, Oğlum..”

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.