1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. YİNE HALKI SOKAĞA ÇAĞIRDI: MEYDANLARA ÇIKIN
YİNE HALKI SOKAĞA ÇAĞIRDI: MEYDANLARA ÇIKIN

YİNE HALKI SOKAĞA ÇAĞIRDI: MEYDANLARA ÇIKIN

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, dokunulmazlıkların kaldırılması ile ilgili halkı sokağa çağırdı: Tek bir milletvekiline dokunulduğu anda meydanlar, alanlar sizin için meşrudur.

A+A-

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dokunulmazlıkların kaldırılması ile haklarındaki dosyaların savcılığa intikal ettirildiğini belirterek, 'Ben savcılara çağrı yapıyorum. Bize davetiye falan göndermeyin kardeşim. Gelmeyeceğiz. Götürecekseniz bizi zorla götüreceksiniz. Kendi ayağımızla gelip size ifade vermeyeceğiz. Yargıya saygısızlığımızdan değil, ortada saygı duyulacak bir yargı olmadığındandır. AKP'nin hukuk komisyonlarına gidip ne ifade vereceğiz AKP'den emir alan mahkemelere neyin ifadesini vereceğiz

Tek bir milletvekiline dokunulduğu anda meydanlar, alanlar sizin için meşrudur. Protesto hakkı anayasal bir haktır. İradenize her yerde sahip çıkmalısınız. Dokunulan sizin iradenizdir. Benim değil. Kararlı bir şekilde geri adım atmayın." diyerek halkı bir kez daha sokağa çağırdı.

Selahattin Demirtaş, HDP Antalya İl Başkanlığı'nın düzenlediği iftar programına katıldı. Şafak Mahallesi'ndeki açık pazar yerindeki iftar programına partililer yoğun ilgi gösterdi. Selahattin Demirtaş, yüzlerce partiliye konuştu. Olağan, normal, sıradan günleri yaşamadıklarını belirten Selahattin Demirtaş, kritik, tarihi bir dönemden geçtiklerini söyledi. Ülkenin enkaza döndüğünü ve her gün giderek de mezarlığa dönüşen bir ülke gerçeği ile karşı karşıya olduklarına vurgu yapan Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü.

"IŞİD ANLAYIŞI TÜRKİYE'DE HAKİM OLMAYA BAŞLADI"

"Yüksekova, Cizre, Silopi, Nusaybin, Şırnak yıkılmış, yakılmış, virane kentlere dönüşmüş. Zannediyorlar ki oralar yakılıp yıkılınca ülke zarar görmeyecek, sadece orası zarar görecek. Geri dönüp bakın Antalya viraneye dönüşüyor. İzmir, İstanbul viraneye dönüşüyor. Bunların hepsi yanlış politikaların sonuçları. 78 milyon olarak hepimiz bunun her gün zararını görüyoruz. Her gün acısını çekiyoruz. Defalarca çağrı yaptık. Bu tür sorunların çözüm yolu el ele vermektir. Birbirini düşman gibi görüp, vatan haini gibi görüp birbirini tehdit olarak ilan etmek değildir. Barbar, tecavüzcü, kendi İslam anlayışı adı altında faşizmi dayatan IŞİD anlayışı Türkiye'de artık hakim olmaya başladı. Tehlike her zamankinden daha ciddi. Aldığı oya güvenerek zannediyor ki sonsuza kadar artık iktidar ve devlet onun olacak. Her zaman bizi halk getirdi, halk götürür diyor ya, çok iyi biliyor ki bu söz doğrudur. Seni halk getirdi, tepetaklak halk götürecek. Ondan eminiz, ondan şüphemiz yok."

"BERABER AĞLADIKLARINDAN GERİYE KİM KALDI?"

Cumhurbaşkanı'nın etrafında geçmişten artık yol arkadaşı kalmadığını söyleyen Selahattin Demirtaş, sözlerine şöyle devam etti

'Partiyi beraber kurdukları, beraber yürüdük bu yollarda, beraber ıslandık deyip beraber ağladıklarından kim kaldı Hiçbiri. Abdullah bey yok. Bülent Arınç yok. Ahmet Davutoğlu diyeceğim, güleyim mi ağlayayım mı bilemiyorum. Bunlar hatırlarsanız en çok cemaatle ağlarlardı. En çok gözyaşını cemaatle birlikte dökerlerdi. Pensilvanya'da hoca efendi ağlardı, o da burada hüngür hüngür gözyaşları dökerdi. Ne oldu bak, yok. Vefa yok vefa. Her bir arkadaşının üstüne basa basa saraya çıktı. Hepsini eze eze. Düşünün ya partiyi beraber kurmuştunuz, gece gündüz canla başla beraber çalışmışsınız, yol arkadaşlığı yapmışsınız. Arkadaşını satandan, yoldaşını, yol arkadaşını satandan memlekete hayır gelir mi Onun artık satmayacağı hiçbir değeri yoktur artık.'

"ŞU ANDA İSRAİL HÜKÜMETİ İLE KAN KARDEŞ GİBİLER"

Mavi Marmara baskınının ardından İsrail'le özür dilenmemesi ve tazminat ödenmemesi halinde asla görüşmeyeceklerini söyleyenlerin, bugün onlarla görüştüklerini söyleyen Selahattin Demirtaş konuşmasına şu sözlerle devam etti:

"Son Amerika ziyaretinde Yahudi lobisiyle oturdu, anlaşma yaptı, pazarlık yaptı. Şimdi İsrail'in NATO üyesi olmasındaki red oyunu da kaldırdı. Şu anda İsrail hükümeti ile AKP hükümeti kan kardeş gibiler. Aralarından su sızmıyor. Ne oldu Mavi Marmara'dakileri sattınız. Karakterinizde var. Sata sata geldiniz saraya, sata sata."

"BEN RUSYA'YA GİDİNCE VATAN HAİNİ İLAN EDİLDİM, ŞİMDİ MEKTUPLAR YAZILIYOR"

"Yalan mı Rusya uçağını düşürdüklerinde yanlış yaptıklarını söyledik. Rusya gibi bir devletle savaş noktasına gelmek yanlıştır dedik. Diyalog kurulması gerekir dedik. Görüşme yapılmalı dedik ve ben çıktım Rusya'ya gittim. Rusya Dışişleri Bakanı ile görüştüm. Sorunları diyalogla çözmelisiniz dedim. Beni vatan haini ilan etmediler mi bunlar. Ettiler hatırlıyorsunuz değil mi Şimdi bak Putin'e mektup yazıyor. Ballı güllü, canım cicimli mektup yazıyor. Yahu bir defa dik duraydınız. Bir defa onurlu, haysiyetli bir tutum gösterseydiniz de biz özür dileseydik. Yok. Bak ne oldu Turizm bitti. Beni dinleseydiler o gün, geçen yıl Rusya ile yeniden diyalog kurulsun, diyalogla sorun çözülsün, biz de HDP olarak yardımcı olalım dediğimiz günlerde bizi vatan haini ilan edenler, bugün turizmin bu noktaya gelmesinden sorumlu değil mi HDP'ye kalsaydı bugün buralar turist kaynayacaktı."

"KATİL ESAD DEDİLER, GEÇEN AY GİZLİCE ESAD YÖNETİMİ İLE GÖRÜŞTÜLER"

"Halkını katleden Esad, katil Esad dediler. Ama geçen ay Cezayir'de gizlice Esad yönetimi ile görüştüler. Oradan da U dönüşü yaptılar. Bunların hayatları böyle. İlke yok, doğruluk, dürüstlük yok. Avrupa Birliği bizim stratejik meselemizdir. Mutlaka Avrupa Birliği'ne tüm üye olacağız demedi mi Defalarca onların lafı değil mi Tüm kriterleri yerine getirip Avrupa Birliği'ne üye olacağız diyenler bunlar değil miydi Ne oldu şimdi Geçen hafta ne dedi Avrupa Birliği ile müzakere yapıp yapmayacağımızı gözden geçireceğiz. Gerekirse Avrupa Birliği sürecini bitireceğiz dediler. Bak haftaya iyi takip edin. Haftaya AB'ye yine yağ çekmeye başlayacak. Bir öyle, bir böyle."

"KENDİ AYAĞIMIZLA GELİP SİZE İFADE VERMEYECEĞİZ"

Demirtaş dokunulmazlıkların kaldırılması ile haklarındaki dosyaların savcılığa intikal ettirildiğini de hatırlatarak, 'Ben savcılara çağrı yapıyorum. Bize davetiye falan göndermeyin kardeşim. Gelmeyeceğiz. Götürecekseniz bizi zorla götüreceksiniz. Kendi ayağımızla gelip size ifade vermeyeceğiz. Yargıya saygısızlığımızdan değil, ortada saygı duyulacak bir yargı olmadığındandır. AKP'nin hukuk komisyonlarına gidip ne ifade vereceğiz AKP'den emir alan mahkemelere neyin ifadesini vereceğiz

"TEK BİR MİLLETVEKİLİNE DOKUNULDUĞUNDA MEYDANLARA ÇIKIN"

Tek bir milletvekiline dokunulduğu anda meydanlar, alanlar sizin için meşrudur. Protesto hakkı anayasal bir haktır. İradenize her yerde sahip çıkmalısınız. Dokunulan sizin iradenizdir. Benim değil. Kararlı bir şekilde geri adım atmayın. Üstünüze gelecekler. Bunlar üst akılın oyunudur falan filan diyecekler. Saraydaki ayak seslerinizden camlarının titrediğini görünce korkacak ve daha fazla saldırın diyecek. Geri adım atmayın. Gün öyle bir gündür diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.