1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. Yerli otomobil 2019’da yollarda
Yerli otomobil 2019’da yollarda

Yerli otomobil 2019’da yollarda

Yerli otomobil 2019’da yollarda

A+A-

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, markasının ve fikri mülkiyet haklarının sahibinin Türkiye olduğu, teknolojisi Türkiye’nin önderliğinde geliştirilen ve parçalarının en az yüzde 85’inin Türkiye’de üretildiği yerli otomobili 2019’da yollara çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

1 Kasım seçimlerinin ardından Kocaeli'deki teşekkür ziyaretlerini sürdüren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 1 Kasım akşamı ortaya çıkan tablonun, göğüslerini kabarttığını belirterek, seçim sürecinde özverili çalışmalarından ve üstün gayretlerinden dolayı partililere teşekkür etti. Seçim sonuçlarının, sadece Kocaeli ve Türkiye’de değil bütün gönül coğrafyasında sevinç yarattığını ifade eden Işık, “Türkiye’deki seçim başarısı sanki Kosova’nın, Fas’ın, Kerkük’ün, Kafkasların ve Bosna Hersek’in seçim başarısıydı. Müthiş bir seçim başarısını ve sevincini hep birlikte yaşadık” dedi.

 

BU SÜRECİ ANCAK GÜÇLÜ BİR HÜKÜMET YÖNETEBİLİR

Işık, siyasi istikrarsızlıktan medet umanların heveslerinin kursağında kaldığını belirterek, “O 5 aylık hevesler bir anda kabusa döndü onlar için ama milletimizin siyasi istikrar arzusu da sandıkta yerine gelmiş oldu. Bu sonucun ortaya çıkmasında elbette halkımızın feraseti çok önemli rol oynadı. Bölgemizin içinde bulunduğu durum, dünyanın içinden geçtiği süreçte ortaya çıkan risklerin ancak güçlü ve istikrarlı bir hükümetle yönetilebileceğini halkımız sandıkta ortaya koydu” değerlendirmesinde bulundu.

HEDEFİMİZ YERLİ OTOMOBİLİ YOLLARA ÇIKARMAK

Bakan Fikri Işık, Türkiye’nin önünde yeni bir dönem başladığına işaret ederek, seçim beyannamesinde ortaya koydukları tüm reformların yapılması için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini belirtti. Dünya çapındaki projelerin hayata geçirilmesi için çalışacaklarını vurgulayan Işık, şunları kaydetti; "Dün Sayın Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Kalkınma Bakanı’mız ile yerli otomobille ilgili çalışmalarımızı gözden geçirdik. Ve inşallah yakında bizim TÜBİTAK Gebze Kampüsü’müzde, Otomobil

Mükemmeliyet Merkezimizi hayata geçiriyoruz. Onun yanında Motor Mükemmeliyet Merkezimizi hayata geçiriyoruz. Bursa’da da Otomotiv Test Merkezimizi inşallah 2016 içerisinde başlatıyoruz. Fren Test Pisti’yle başlıyoruz. Hedefimiz 2019 yılında, markası Türkiye’ye ait olan, fikri mülkiyet haklarının sahibinin Türkiye olduğu, teknolojisi Türkiye’nin önderliğinde geliştirilen ve parçalarının en az yüzde 85’inin Türkiye’de üretildiği yerli otomobili yollara çıkarmak. 1 Kasım seçimlerinden önce verdiğimiz bütün sözlerin hayata geçmesi için inşallah önümüzdeki 4 yılı da bir altın 4 yıl, fırsat dönemi olarak değerlendiriyoruz." Işık, Türkiye’nin yeni bir hamle yapacağını, bunun da temelini bilim ve teknolojinin oluşturacağını vurgulayarak, Türkiye’nin nitelikli üretimini ve istihdamını artıracağını, katma değeri yüksek üretim yapısına geçeceğini sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.