1. YAZARLAR

  2. Serap ÇAKIR

  3. Yeni yıl ve yeni umutlar !
Serap ÇAKIR

Serap ÇAKIR

Yeni yıl ve yeni umutlar !

A+A-

Bu yıl yoğunluktan hiç köşe yazısı yazamadığımı farkettim.Daha doğrusu farkettirdiler.Yazmayalı uzun zaman olmuş.Aslında yazıya dökülecek çok konu var ama madem yıl sonuna denk geldi bu yılın değerlendirmesini ve yeni yıl dileklerimi sizlere iletmek istedim.

Malum yılın son günlerindeyiz.Tam bir hafta sonra 2019 yılına elveda,2020 yılına merhaba diyeceğiz.2019 yılının pek iyi geçtiğini söyleyemeyiz.Şöyle bir haberleri karıştırıp bakayım benim kaçırdığım güzel bir olay olmuşmu diye araştırdığımda da ne yazık ki kriz,taciz,intihar olayları,cinayetler,kaostan başka kayda değer bir olay yaşanmadığını bir kez daha gördüm.Gözlerim iyi bir haber aradı ama bu kadar kötü olayın içinde diğerlerinin benim için bir önemi olmadı.

Ülke geneli sıkıntılı bir yıl olduğu için Gebze genelinde de durum farklı değil.Ülkede yaşanan her sorun nerede yaşarsanız yaşayın herkesi,her kesimi etkiliyor.Gebze'de gerek seçim zamanı yaptığım ziyaretlerde gerekse sonrasında halkın çeşitli sorunlara göğüs germeye çalıştıklarına şahit oldum.Durumlar düzelmeye değil kötüleşmeye devam etti.Ortalığı toz pembe göstermeye çalışanlar da azımsanayamayacak kadar çok.Sanırım ya kendileri rahat olduğu için yaşananları umursamıyorlar ya da öyle göstermekten kazanç elde ediyorlar.Bu ülkede hep beraber yaşıyoruz.Keşke bende polyannacılık oynayabilseydim.Ben rahatım aman banane diyebilseydim.Ama acı gerçekler ortada .Ters giden birşeyler var.Toplumun azımsanamayacak kadar büyük bir kısmı maddi,manevi ve ruhen çökmüş durumda.Hastalıklar da ciddi artış yaşanıyor.Hava kirliliği,iklim değişikliği,hormonlu ve katkılı gıdalar v.s.sağlık sorunlarını ortaya çıkarıyor.Mutsuzluk salgın gibi yayılıyor.Hır gür bitmiyor.İnsanlar ayaklı bomba gibi stres yüklü.Tabi bu stresli hallerde keyiften değil.Belli ki başedilemeyen sorunlar ,sıkıntılar var.

Her ne yaşanırsa yaşansın sabırlı olmakta fayda var.Sıkıntılar gelir geçer.Çok fazla kafaya takarak yıpratıcı olmaya gerek yok.Sonuçta Dünya fani.Bazı atasözleri ve özlü sözleri de dikkate almak gerekir diye düşünüyorum.Mesela ''Burası Dünya ! Ne çok kıymetlendirdik. Oysa bir tarla idi; ekip biçip gidecektik.'' sözü gibi.

Bazı olayları haberci olarak mümkün olduğunca gündeme getirmekten,bol bol dua etmekten başka elimizden birşey gelmiyor.Sakin ve sabırlı olmakta fayda var. Yeni bir yıla gireceğiz ve bakarsınız yeni yıl Türkiye'ye çok iyi gelir.

Ben bu yaşıma kadar yeni yıl kutlamadım.Ve de kutlamayı düşünmüyorum.Neyini kutalayayım bir yaş daha yaşlandığımı mı :) Sadece yeni bir yıla girmenin hayatımızda bir çok değişiklik yaratacağını biliyorum ve güzel geçmesi için evimde oturup dualar ediyorum.

Yeni başlangıçlar her zaman yeni bir umut. Bundan sonra yeni yılın güzel geçmesini umut etmekten başka yapacak birşey yok.Ülkece ,tüm sıkıntılardan arınmış,huzurlu ve mutlu geçecek bir yıl olmasını temenni ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar