Musa KARTAL

Musa KARTAL

UMUT

A+A-

Yaşam kendi dinamiklerini muhafaza edebildikçe bir anlam kazanır aslında. Değer yargılarımızı çoğu kez anlamsız komplekslerimize kurban ederiz. Hayatı ve hayatın farkındalığını bize çok iyi anlattığını düşündüğüm ve çok hoşum giden dört mumun hikayesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Aslında mutsuzluğumuzun sebebi mutluluğa açılan pencereleri aralayamamamızdan kaynaklan-maktadır. 


Bir odada dört mum sessizce yanıyordu. O kadar derin bir sessizlik hüküm sürüyordu ki odada, aralarındaki fısıltı şeklindeki konuşmalar bile rahatlıkla işitiliyordu.
 
1. Mum "ben Barış'ım!" dedi. Ancak kimse benim sürekli yanık kalıp, etrafıma ışık saçabilmeme yardımcı olmuyor. Artık sönmek üzereyim... Ve sessizce karanlığa gömülü verir...
 
2. Mum "ben İmam’ım" der. Ama artık gerekli olduğuma inanmıyorum.. Yanık kalmamın da bir kıymeti kalmadı, diye eklerken hafif bir esinti ışığını söndürüverir.
 
3. Mum çok üzgündür. "Ben SEVGİ'yim" ama etrafıma ışık verecek gücüm kalmadı.
İnsanlar beni hep kenara itiyorlar. Kendilerine en yakın olanları bile sevmemeye başladılar. Sessizce söner gider Sevgi mumu...
 
O sırada içeri aniden bir çocuk girer. 3 mumun söndüğünü görünce sebebini sorar ve niçin sonuna kadar yanmadıklarına hayıflanarak ağlamaya başlar.
 
4. Mum, yumuşak ve yatıştırıcı sesi ile çocuğa ağlamamasını söyler. "Korkma ben etrafıma ışık saçtığım sürece diğerleri yeniden yanarlar ve onlar da aydınlatmaya devam ederler. Zira ben UMUD'UM !" Gözleri parlayan çocuk umut mumunu alır ve diğerlerini sevgiyle teker teker yakar.
 
    Umut yaşamın em temel iksiri. Umudunu kaybetmeyenlerin muhakkak kendileri ve yaşadıkları toplumlar için yapacakları bir şeyleri vardır. Önemli olan farkındalıktır. Belki de günümüz insanının ihtiyacı olan umuttur.
    Umudunuzu her daim korumanız dileğiyle…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.