1. YAZARLAR

  2. Mehmet KARATEPE

  3. ÜÇ AYLARIN ÖNEMİ VE FAZİLETİ
Mehmet KARATEPE

Mehmet KARATEPE

ÜÇ AYLARIN ÖNEMİ VE FAZİLETİ

A+A-

Yüce dinimizin en önemli dinamiklerinden biri olan birlik ve beraberlik temasının işlendiği, savaşların, kargaşa ve terörün kol gezdiği bir dönemde bir kez daha tüm Müslümanlara kardeşlik çağrısının yapıldığı, birlikte yaşama ahlâk ve esaslarının hatırlatıldığı bir Kutlu Doğum Haftası’ndan sonra dinî hayatımızda "Üç Aylar" diye bilinen ve sonu Ramazan ayına ulaşan feyizli ve bereketli bir maneviyat mevsimini daha idrak etmiş bulunuyoruz. Bizlere bir kez daha üç ayların mağfiret ve rahmet ikliminden istifade etme fırsatını veren Rabbimize sonsuz hamd-ü senalar olsun.

Üç ayların birincisi olan Receb’in ilk Cuma gecesi Regâib Kandili idi. Regaib Kandili ile karşılandığımız, bu mübarek gecenin feyiz ve bereketiyle hazırlandığımız Üç Aylar, Rabbimizin rahmet ve mağfiretinden, lütuf ve ihsanından bol bol istifade edeceğimiz bir fırsat iklimidir.

Üç Aylar, “Kullarım, beni senden sorarlarsa, (bilsinler ki), gerçekten ben (onlara çok) yakınım. Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm. O halde, doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler.”(Bakara 2/186) ayeti ile ifade edilen Allah’ın biz kullarına olan yakınlığının daha çok hissedilip yaşandığı, bizim de Rabbimize yakınlık kazanmak için daha bir gayret içerisinde olacağımız müstesna günlerdir.

 Üç Aylar,  "Recep Allah'ın ayı, Şâban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır."hadisi ile değeri ve faziletinin açıklandığı; "Ey Allah'ım! Recep ve Şâbanı bize mübârek kıl, bizi Ramazan'a kavuştur."duası ile de bu kutlu zaman diliminde nasıl dua edeceğimizin, bu fırsatı değerlendirme adına hangi düşünce ve niyet içerisinde olacağımızın belirtildiği kazanma mevsimidir. Mü’minler bu zaman diliminde “kalbin zümrüt tepeleri”nde dolaşırken kulluğun şuurunu daha derinden hissedip gönül dünyalarında Allah inancının zevk ve lezzetini tadarlar…  Tadar da her geçen gün miraca yükseliyor gibi olurlar.

Üç Aylar yapılan dileklerin dalga dalga Allah'a ulaştığı, dökülen pişmanlık gözyaşlarının günahları silip yokettiği kandiller geçididir. Bu mübârek aylar, taşıdıkları mübarek gün ve gecelerle de mü’minlere fırsat içinde fırsat sunmaktadır.

Regaib Kandili bize daha sonra idrak edeceğimiz Mi’rac ve  Berât kandillerini, Ramazan ayını, Kadir Gecesini, Ramazan ve Kurban Bayramlarını müjdelemektedir.

 Receb’in sonlarına doğru idrak edeceğimiz Mirac gecesi, Allah'ın sevgili kulu ve Rasûlü Hz. Muhammed’i (s.a.s.), Mekke'deki Mescid-i Haram'dan, Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya ve oradan da göklerin ilâhî derinliklerine yükselttiği gecedir. Mi’rac, daha bu dünyada iken Allah ile buluşabilmenin, görüşebilmenin örneğinin yaşandığı mucizevî bir olaydır.

Kitaplarda 'Şehrullâhi'l-Muazzam' diye geçen Şaban ayını ve içinde bulunan Berât gecesini “bütün varlığa ve benliğimize sinmiş bir lezzet gibi duyar ve gönüllerimizin ümide, beklentiye, uhrevî güzelliklere kaydığını hisseder gibi oluruz.”

Üç Aylar'ın sonuncusu olan Ramazan ayı ve onda bulunan Kadir Gecesi'nin ise dinî hayatımızda ayrı bir yeri ve önemi vardır. Ramazan ayı faziletlerle dolu bir aydır. Ramazan ayı, hayır ayı, yoksullara ve düşkünlere yardım ayı ve bütün anlamıyla Kur'an ayıdır.

İdrak ede ede, manevî hazzını ve lezzetini duya duya, kalbî hayatımız itibariyle doya doya yaşayacağımız Üç Aylar’ın hayır ve bereketlerle, birlik, beraberlik, kardeşlik içinde maddî-manevî güzelliklerle geçmesini diliyorum.

Üç aylarınız ve Cumanın mübarek olsun.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.