Sümeyye GÖRAY

Sümeyye GÖRAY

Üç!

A+A-

"Türkiye’yi ne kadar seviyorsun" diye sordu annesi henüz konuşmayı yeni öğrenmiş oğluna.

Üç parmağını göstererek, 'Üç dedi çocuk." 
Çünkü onun için çok büyüktü ‘üç’
Yazıma 15 Temmuz olaylarını misafir edeceğim bu hafta. Yazıp yazmama konusunda çok kararsız kaldım ama yukarıda bahsettiğim ve tanık olduğum olay beni derinden etkilediği için aldım kalemi elime. Ve dedim ki inadına vatan aşkını yazacağım. Ve vatan uğruna ölmeyi göze alan kahraman milyonları yazacağım. İhaneti, komployu, hayâsızlığı, piyon olmuş sürüngenleri yazıma konu alarak kirletmeyeceğim. Masumiyetini anlatacağım vatan sevgisinin. Çünkü masum bir çocuğun bildiği en büyük sayı kadar seviyordum bende vatanımı. 'Üç'…! 
Çünkü onun için çok büyüktü ‘üç’. Çünkü Türk bayrağını sırtına almış, bildiği en büyük rakamı söyleyen masumiyet vardı gözlerimin önünde. Birde her daim hain ve parazit olarak yaşan bir grup! Vatan müdafaasına gelmişti küçük Emre. İsminin anlamını yaşıyordu resmen. Aşk! Küçücük bedeni ama kocaman kalbi vardı vatanı için aşkla çarpan. Annesi vardı tabi birde bir Nene Hatun gibi müdafaa meydanında. Vatan için! Vatan aşkını anlat deseler kelimelere döker ama içini dolduramazdım belki. Çünkü vatan öyle kuru kuruya sevilmezdi. Bir tehlike anında ne yapacağımı kestiremezdim. Ama şunu gördüm vatan sevgisi gerçekten candan öte bir sevgiymiş. Ekranlarda darbe girişimi haberlerini görünce birileri gibi makarna kuyruğuna girmedim. Koştum Fetih suresi okumaya başladım. Ve oturduğumuz apartmanda bir hareketlilik sezdim. Kapımız çaldı ve komşumuz fazla Kur’an var mı diye sormaya gelmişti. Fazla Kur’an! Nasıl ağlamaz, nasıl gurur duymaz insan böyle bir tablo karşısında. Sonra Başkomutanın (Cumhurbaşkanı) sesini duydum TV'de 'vatanı müdafaa et ey kahraman Türk genci!' İşte o kahraman Türk genci Ahmet’ti, Emre’ydi, Ayşe’ydi… O kahraman Türk genci bizdik! Ya hep ya hiçti belki ama kaçmaktan daha onurluydu. Sinmekten, erzak depolamaktan daha onurluydu şerefiyle can vermek! Çünkü bizim içimizde vatanını savunmaya çıkan küçük bedenler vardı! 
Emreler vardı ve bir de 'Üç'! 
Çünkü vatan aşkı bunu gerektirirdi. Vatandı bu namustan öte. Ve birde masumiyet vardı tabi ki. Masumiyet ne miydi? 
Tişörtünü üzerine geçirip tamamen savunmasız bir şekilde Vatan için direnmekti. Neden mi masumduk. Çünkü iman gücü vardı! 
Ve masumiyet neydi biliyor musunuz? Üç!!! 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.