1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye’nin İlk Ağır Engelli Rehabilitasyon-bakım Merkezi Başakşehir’de
Türkiye’nin İlk Ağır Engelli Rehabilitasyon-bakım Merkezi Başakşehir’de

Türkiye’nin İlk Ağır Engelli Rehabilitasyon-bakım Merkezi Başakşehir’de

Ağır ve mental engellilerin eğitim, bakım ve rehabilitasyon hizmetlerini aynı anda alacağı Türkiye'de ilk ve tek engelli rehabilitasyon merkezi Başakşehir'e...

A+A-

Ağır ve mental engellilerin eğitim, bakım ve rehabilitasyon hizmetlerini aynı anda alacağı Türkiye'de ilk ve tek engelli rehabilitasyon merkezi Başakşehir'e inşa ediliyor. Başakşehir Engelli Rehabilitasyon Merkezi (BERM) 16 bin metrekarelik alanıyla da Türkiye'nin en büyük Engelli Rehabilitasyon Merkezi olacak. 24 sınıf ve 9 bireysel eğitim sınıfının yer aldığı merkezde, son teknoloji ve tekniklerle donatılmış "Uzay terapi, duygusal algı, duygusal bütünleşme ve robotik rehabilitasyon odaları" yer alıyor.

Engelli bireylerin yaşam kalitesini yükseltmek, sosyal hayata daha aktif katılımlarını sağlamak, ağır engellilerin de eğitim, bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinin sağlanacağı Başakşehir Engelli Rehabilitasyon Merkezi'nin inşasına başlandı.

Kayaşehir bölgesinde inşa edilen Başakşehir Engelli Rehabilitasyon Merkezi (BERM)'in 2017-2018 eğitim döneminde hizmet açılması planlanıyor. Başakşehir Engelli Rehabilitasyon Merkezi, benzer kurumlardan farklı olarak ağır engelli ve mental engellilerin eğitim, bakım ve rehabilitasyon hizmetlerini de aynı yerde sağlayacak.

Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'ın girişimleri, Çağrı Derneği, Özel Eğitime Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği'nin (ERAM) katkıları ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek proje pek çok alanda ilkleri bünyesinde barındırıyor.

Merkez, eğitilebilir yaş sınırını geçenler ve yatağa bağımlı hastalar dışında tüm ağır ve mental engeli olanlara hizmet verecek.

Günde 250 kişinin hizmet alması planlanan Başakşehir Engelli Rehabilitasyon Merkezi'nde öncelik ağır engellilerin olacak. Kontenjan durumuna göre çevre ilçelerden de hasta kabul edecek olan kurum, ücretsiz olacak.

Engelliler robotlarla yürütülecek

Merkezin robotik odasında; yürüme bozukluğu olan engelliler robotlarla yürütülecek. Robotik bağlantılar ve kollardan destek alarak yürüme egzersizleri yaptırılan engelliler sağlıklarına kavuşacak. Uzay terapi odasında ise çeşitli aletlerle hastaya yerçekimsiz ortama benzer bir alan sağlanarak, tedavisi yapılacak.

Havuz terapisi

Ulaşımın evden servislerle sağlanacağı Türkiye'nin en büyük Rehabilitasyon Merkezi'nde 2 adet rehabilitasyon havuzu da bulunuyor. Bu havuzlarda suyun sağladığı avantajlardan faydalanılarak ortopedik veya zihinsel engellilerin bedensel ve zihinsel olarak gelişimleri sağlanacak. Merkezde 60 araçlık otopark da yer alıyor.

"Engellilere verdiğimiz sözü tuttuk"

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, engellilere verdikleri sözü tuttuklarını ifade ederek, "Engellilerin eğitimi konusunda şüphesiz her belediyemiz önemli hizmetler yapıyor, ancak ağır engellilerin bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinin verileceği merkezimiz Türkiye'de ilk olacak. BERM ile ilçemiz engellilere yapılan hizmetlerin en kapsamlı tesisine ev sahipliği yapmış olacak" diye konuştu.

"Engelli velileri daha özgür olacak"

Engelli çocuğu olan Çağrı Derneği Başkanı Ali Yeşilyurt, engelli çocuğu olan anne ve babaların sorumluluklarının daha da ağır olduğunu belirterek, "Başakşehir Engelli Rehabilitasyon Merkezi'nin engelli çocuğu olan anne babaların da zamanlarını en iyi şekilde geçirmelerine, sosyalleşmelerine imkân sağlayacak şekilde tasarlandı" dedi.

Yeşilyurt şunları söyledi:"Eğer engelli yavrularımızın eğitilme ve rahabilite edilme dönemleri olan 5 yaş ile 25- 30 yaş döneminde alarak belirli beceriler kazandıramazsak hem aileye, aile vefat ederse de devlete büyük bir yük olacaktır. Her engellinin kendine göre farklı ihtiyacı vardır ve farklı şekilde eğitilmelidir. Merkezimizde her engelliye ihtiyacına göre eğitim ve rehabilite imkânı sağlamak istiyoruz."

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.