1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. TÜRKİYE'DEN MISIR'A KARŞI ÇOK STRATEJİK HAMLE
TÜRKİYE'DEN MISIR'A KARŞI ÇOK STRATEJİK HAMLE

TÜRKİYE'DEN MISIR'A KARŞI ÇOK STRATEJİK HAMLE

Mısır'ın Türk gemileriyle ilgili sorun çıkartmasından sonra Ürdün'e stratejik bir ziyaret yapan Başbakan Davutoğlu, Akabe limanının Türkiye'nin Körfez ve Arap yarımadasına açılan kapısı olacağını söyledi.

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ürdün ziyareti kapsamında Başbakan Ahmed en-Nusur ile heyetler arası görüşmeler ve imzalanan iş birliği anlaşmalarının ardından açıklamalarda bulundu.

Türkiye ile Ürdün'ün, Suriye kriziyle ilgili benzer zorluklarla karşı karşıya olduğunu ifade eden Davutoğlu, kuzeye giden sığınmacıların Türkiye'ye, güneye gidenlerin ise Ürdün'e doğru hareket ettiğini söyledi.

Suriye'nin istikrarının, komşu ülkeleri için giderek daha da önemli hale geldiğine dikkati çeken Davutoğlu, "Suriye'deki rejim güçlerinin ve DAEŞ, YPG, PKK gibi terör örgütlerinin vahşeti, sadece bizim ülkelerimize değil aynı zamanda bölgenin istikrarına saldırıyor." dedi.

"AKABE LİMANI STRATEJİK ÖNEME SAHİP"

İki ülke arasındaki ulaştırma konusunda iş birliğinin önemine işaret eden Davutoğlu, "Akabe limanı bizim için stratejik öneme sahip. Suriye ve Irak'taki krizin ardından, İskenderun-Akabe arasında Ro-Ro feribot taşımacılığı fırsatlarını değerlendirmek istiyoruz. Dolayısıyla Akabe, Türkiye için Ürdün'ün yanı sıra Körfez ve Arap yarımadasına açılan bir kapı olacak." diye konuştu.

"FİLİSTİNLİ KARDEŞLERİMİZİN HAKLARI ORTAK DAVAMIZ"

Görüşmede, Filistin meselesini de ele aldıklarını belirten Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Filistinli kardeşlerimizin hakları ve Mescid-i Aksa'yı korumak ikimizin ortak davası. Türkiye her zaman Kudüs ve Mescid-i Aksa hakkında özel bir konuma sahip Ürdün'ün yanında olacaktır. Filistin halkının haklarını korumak ve Kudüs'teki Mescid-i Aksa üzerindeki ortak mirasımızı korumak için elinden geleni yapacaktır."

NUSUR'DAN İŞBİRLİĞİNİ ARTIRMA ÇAĞRISI

Başbakan Abdullah en-Nusur ise "Türkiye ve Ürdün, Suriye ve Irak'a sınırı bulunan tek ülkeler. Ortadoğu'da iş birliğimizi azami seviyeye çıkarmamızı gerektiren çok sayıda zorluk ve benzerlik var." diye konuştu.

MISIR'A ALTERNATİF

Mısır'la Türkiye arasında bozulan ilişkiler sonrası deniz taşımacılığı önemli bir yara almıştı. Türkiye'nin Akabe limanı hamlesiyle ticari olarak yeni bir açılım yapabileceği belirtiliyor.

ÜRDÜN TİKA OFİSİ AÇILDI

Başbakan Ahmet Davutoğlu, heyetler arası görüşmenin ardından Ürdün'ün başkenti Amman'da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Ofisi'nin açılışını gerçekleştirdi. Davutoğlu, açılışın ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ile ofisi gezdi.

DAVUTOĞLU İLE ÜRDÜN KRALI 2. ABDULLAH GÖRÜŞTÜ

Davutoğlu, Ürdün'deki temasları kapsamında, Kral 2. Abdullah ile başkent Amman'daki El-Hüseyniye Sarayı'nda bir araya geldi.Basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 1,5 saat sürdü.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.