1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TÜPRAŞ 10 bin kişiye iş sağlayacak
TÜPRAŞ 10 bin kişiye iş sağlayacak

TÜPRAŞ 10 bin kişiye iş sağlayacak

Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut, İzmit Rafinerisi’nde yapılacak 2.4 milyar dolarlık Fuel Oil Dönüşüm Ünitesi yatırımı ile projenin yapım aşamasında maksimum 10 bin kişinin çalışacağını söyledi.

A+A-

Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut, İzmit Rafinerisi'nde yapılacak 2.4 milyar dolarlık Fuel Oil Dönüşüm Ünitesi (RUP) yatırımı ile Tüpraş'ın enerji sektöründe Akdeniz'in en önemli oyucularından biri olmayı hedeflediğini söyledi. Projenin yapım aşamasında maksimum 10 bin kişinin çalışacağını, tamamlandığında da 500 kişiye sürekli istihdam sağlayacağını belirten Erkut, projenin 2014 yılında hayata geçeceğini ve 2015'te 5,3 milyon ton daha fazla üretim yapar hale geleceklerini bildirdi.

 

 

TÜPRAŞ AVRUPA'DA YEDİNCİ

 

Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu'nun da katılımıyla düzenlenen basın toplantısında yeni yatırım ve Tüpraş'ın hedefleri hakkında bir değerlendirme yapan Genel Müdür Yavuz Erkut, “Petrol sektörünün, hampetrol temini, gerektiğinde petrol ürünleri ihracı, petrol ürünleri üretimi (rafinaj), depolaması, taşıma, dağıtım ve pazarlaması faaliyetlerinde yer alan Tüpraş, yıllık 28.1 milyon tonluk kapasitesiyle ülkemizin öncü, Avrupa'nın yedinci, Dünya'nın 29. büyük rafineri şirketi haline geldi” dedi.

 

 

“İHRACATTA 4 MİLYAR DOLARI AŞARIZ”

 

Türkiye'de motorin talebinin ve dolayısıyla ithalatının da arttığını, fuel oil de ise çevresel faktörler ve doğal gazın yaygınlaşması nedeniyle talebin düştüğünü, ihracatının ise arttığını belirten Erkut, “2000 yılında 7 milyon ton olan fuel oil tüketiminin 2020'ye kadar 500 bin tona düşeceğini tahmin ediyoruz. Türkiye'nin motorin talebi ise artıyor. 2020'de motorin talebi 18 milyon tona çıkacak. Bu nedenle biz bu yatırımla motorin üreteceğiz ve hedefimiz yıllık 2.9 milyon ton olacak. Bu yeni yatırım sadece İzmit'e değil, Kırıkkale ve İzmir rafinerilerine de hizmet edecek ve onların da kapasite kullanımlarını artıracak” dedi. Tüpraş'ın hem benzin hem de fuel oil ihracatı yaptığını vurgulayan Erkut, “İlk 9 ayda 3.3 milyar dolar olan ihracatımız yıl sonunda 4.2 milyar dolara ulaşacağımızı öngörüyoruz. Bu da Türkiye'de bir kuruluşun tek tesisten yaptığı en yüksek ihracat rakamı olacak” diye konuştu.

 

 

“YÜKSEK DEĞERLİ BEYAZ PETROL ÜRÜNLERİ ÜRETİLECEK”

 

Tüpraş'ın bugün Batman, Kırıkkale, İzmir ve İzmit Rafinerilerinde, Türkiye'nin akaryakıt ürünleri ihtiyacını karşılaması yanı sıra önemli bir ihracat da gerçekleştirdiğini söyleyen Erkut, “Bir ürünü daha yüksek performans özelliklerine sahip yeni bir ürünle değiştirerek bir sistemin performansını artırma” diye özetleyebileceğimiz “Fuel Oil Dönüşüm Projesi” “(Residuum Upgrading Project/RUP), ülkemizin ve dünyanın geleceği için başlatılmış, bir ana yatırım çalışmasıdır. Bu yatırımla sektörün eğilimlerine paralel olarak, düşük değerli siyah ürünler, yüksek değerli beyaz ürünlere dönüştürülecektir” dedi. Erkut, bugün, küresel ekonomilerin etkisiyle ABD, Japonya ve Avrupa'da pek çok rafineri şirketinin üretimlerini askıya aldığı ve kapandığı bir süreçte, Tüpraş'ın daha aydınlık ve kalkınmış bir Türkiye için 2006 yılında başladığı yatırımlarını,5 milyar dolara yaklaşan projeleri ile 2015 yılında tamamlamayı hedeflediğini söyledi. Fuel oilin dünyada ve Türkiye'de son yıllarda tüketiminin hızla azalmakta olduğuna dikkat çeken Erkut, yeni yatırımla yaklaşık 4,2 milyon ton yüksek kükürtlü fuel oil işlenerek, yaklaşık 2.9 milyon tonu motorin/jet yakıtı, 522 bin tonu benzin ve 69 bin tonu LPG olmak üzere, toplam 3.5 milyon ton Euro-V standardında değerli beyaz ürün elde edileceğini ve 690 bin ton petrol koku ve 86 bin ton kükürt üretileceğini ifade etti.

 

 

12 YIL VADELİ KREDİ

 

 

Erkut, proje yatırımına ilişkin, anahtar teslimi ve götürü bedel esaslı ek sözleşmenin, Tüpraş ile İspanyol UTE TR RUP/Treunidas RUP İnşaat ve Taahhüt Limited Şirketi Konsorsiyumu arasında, 28 Temmuz 2011 tarihinde 2.4 milyar Amerikan Doları bedel ile imzalandığını kaydetti. Kredinin Türkiye'nin, Koç Grubu'nun ve Tüpraş'ın gücünün ve duyulan güvenin bir yansıması olduğunu belirten Erkut, 2014 yılı sonunda devreye alınması planlanan projenin yüzde 25 özkaynak ve yüzde 75 de dış kredi ile finanse edileceğini söyledi. Erkut finansman paketinin CESCE ve SACE tarafından sigortalanan kısmının, dört yılı geri ödemesiz toplam 12 yıl, ticari kredinin ise yine 4 yılı geri ödemesiz, 7 yıl vadeli olduğu bilgisini verdi.

 

 

ORTALAMA 7 BİN, MAKSİMUM 10 BİN KİŞİ YAPIM SÜRECİNDE ÇALIŞACAK

 

Projenin inşaat/montaj aşamasında ortalama 7 bin, azami 10 bin işçinin çalışması planlandığını kaydeden Erkut, Türkiye'nin dış ticaret dengesine yıllık 1 milyar dolara yakın olumlu katkıda bulunarak aynı oranda katma değer üretecek olan yatırım tamamlandığında bölge için yeni bir istihdam alanı yaratılmış olacağını ve yaklaşık 500 kişi sürekli olarak istihdam edileceğini söyledi.

 

 

ÜRETİM ARTACAK

 

Fuel Oil Dönüşüm Projesisonrasında tüm rafinerilerin kapasite kullanımları artacağını, optimizasyonu sağlanarak Tüpraş ürün verimlerinin, beyaz ürünler lehine yaklaşık yüzde 14 oranında artırılacağını ve yaklaşık yüzde 83 oranına çıkacağını belirten Erkut “Tüpraş'ın İzmit Rafinerisi'nde uygulamaya konulan ve “üretilecek beyaz ürün miktarı ile ülkemize yaratacağı katma değer dikkate alındığında 5 milyon tonluk yeni bir rafineriye eşdeğer” bu yatırımın tamamlanmasıyla Tüpraş İzmit Rafinerisi Nelson Kompleksitesi 7,8'den 14,5 seviyesine yükselmiş olacak” dedi. Erkut,2014'te Tüpraş'ın kapasite kullanımının yüzde 85'e, 2015 yılında yüzde 98'e ulaşacağını bilgisini verdi.

 

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.