1. YAZARLAR

  2. Serap ÇAKIR

  3. Tüm suçlu develer !
Serap ÇAKIR

Serap ÇAKIR

Tüm suçlu develer !

A+A-

Öyle kötü bir zaman da yaşıyoruz ki.''İnsanlık nereye gidiyor ?'' diye herkes birbirine soruyor.Tamamen gelişen teknoloji,küreselleşme ile insanlar kontrol edilmesi zor bir duruma geliyor.Geçen gün bir yazı okumuştum.Watsapp değişik bir insan karakterinin meydana gelmesine neden olmuş.İsmi ''watsAppiens''.Bunun gibi sosyal medyalarda dahil internet teknolojisi ile birlikte farkında olmadan tek bir ülke haline gelerek değişik ülkelerin davranışlarını ve kültürlerini almaya başladık.

Tek bir ülke diyorum çünkü uzmanlarda aynı şeyi söylüyor.Mesela Facebook en çok takipçiye sahip sosyal medya olduğu için Çin'den büyük nüfusuyla Dünya'nın en büyük ülkesi olarak kabul ediliyor.Dünya'ya ulaşmak haber almak artık çok kolay.Örneğin Dünya'nın neredeyse diğer ucunda Avustralya'da çok büyük bir yangın var.Yangın milyonlarca hayvanın ölümüne neden olmuş ki bu çok acı bir şey.

Belki bazılarınız bize ne Avustralya'dan diyebilir.Bugün yine o yangınla ilgili çok üzücü bir haber geçildi.Yangının söndürülememesinin suçlusu ilan edilerek hepsinin öldürülmesine karar verilmiş.

Peki suçlu kim ?

Dilsiz develer....Evet yanlış anlamadınız develer suçlu ilan edilmiş.Hepsi helikopterlerle vurulacakmış.

Sebep olarak suları içtikleri için yangının söndürülmesinin zorlaşması gösterilmiş.

Peki yangını çıkaran kim ? Kim görevini yapmadı ? Asıl sorulması gerekenler sorulmuyor,sorgulanmıyor.

Devenin dili yok kendini savunamaz.Olayın sorumlusu olarak dilsiz hayvanları tutmuşlar.Tabi ki konuşamayan kendini savunamayan hayvancıklara faturayı kesmek çok kolay.Onlara göre ne olmuşsa hep bu develerin yüzünden.

Buralarda da durum farklı değil.Asıl suçlular,işini yapamayanlar, haksızlık yapanlar,hak yiyenler gezip ahkam keserken nerede garip varsa hakkını savunamayacak insan varsa onlar suçlanıyor.Çamuru başkasına atmaya çalışıp olmayan vicdanlarıyla poz vermeye devam ediyorlar.Sonrada haktan adaletten bahsediyorlar.

Bazılarının özellikle belirli bir mevkide olanların o mevkilerini kaybetmemek için,ayakta kalabilmek için yapmadıkları fırıldaklık yok.Kendi ayıplarını ,yaptıkları yanlışları,haksızlıkları örtmek için başkalarını suçlayanlar büyük vebal altına giriyor.Durum böyle iken haksızlıkların tavan yaptığı bir zamanda ülke olarak Dünya olarak ne kadar huzura erilir oda tartışılır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar