1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Taşeron köleliğine karşı seminer
Taşeron köleliğine karşı seminer

Taşeron köleliğine karşı seminer

Gebze İşçilerin Birliği Derneği, taşeron köleliğine karşı yürüttüğü çalışmaları yoğunlaştırarak devam ediyor.

A+A-

Taşeron çalışmanın kapsamı ve mücadele deneyimleri üzerine konuşmak ve birliği güçlendirme çağrısı yapmak için 19 Ekim Pazar günü saat 14:00'da Feniş Alüminyum Fabrikası Direniş Alanı'nda bir seminer gerçekleştirecek. Haftalardır seminerin duyurusu Gebze merkezde ve taşeron çalışmanın yoğun olduğu fabrikalara yapıldı. Taşeron çalışmanın anlatıldığı broşürler ve etkinliğin el ilanları dağıtıldı, "Taşeron çalışma yasaklansın" talebiyle imza kampanyası yürütülürken "herkese iş, tüm çalışanlara iş güvencesi" talebi ile çalışmalar yürütülüyor. Seminer tarihi yaklaşırken çalışmalar da fabrikalara, mahallelere, servis duraklarında yapılan çağrılarla devam edecek.

 

 

 

Gebze İşçilerin Birliği Derneği'nin seminere çağrısı : 

 

"Taşeron köleliğine karşı birlik ve mücadele için buluşalım!

Soma’da yaşanan katliamın ardından hükümetin İş Kanunu’nda yaptığı düzenlemeyle birlikte taşeron çalışma daha da kapsamlı hale getirildi. Son düzenlemeye göre madende taşeron çalışma yasaklanmış olsa da diğer iş kollarında (tersane, inşaat, lojistik, metal, plastik gibi) yasallaştırıldı. Bizim payımıza ise yine ölüm, düşük ücretler, hak gaspları düştü.

Taşeron çalışmanın işçi katliamlarıyla karşımıza çıktığı son günlerde Soma ve Torun Center'da yaşananlar ile birlikte Gebze’de yaşanan birkaç örnek bile taşeron çalışmanın ölüm demek olduğunu yeniden kanıtlanmış oldu. Patronlar için işçinin birçok hakkını gasp ederek sorumluluktan kaçmak anlamına gelen taşeron sistemi, biz işçilerin iş bulması için tek seçenek haline getirilmiş durumda. İŞKUR, hatta patronlar bile taşeron şirketlere yönlendiriyor. Düşük ücretlere çalıştırıldığımız gibi bir de her an işimize son verilmesiyle karşı karşıyayız. Taşeronluk sistemiyle aynı yerde çalışan, aynı işi yapan işçiler kadrolu-taşeron diye bölünüyor. Bu da örgütlenmenin, sendikalı olmanın engellenmesi anlamına geliyor. Taşeron işçilerin, birçok haktan mahrum bir şekilde çalışması sonucunu doğuruyor.

 

 

Taşeron çalışma birçok sonucuyla birlikte köleliktir. Taşeron çalışmanın yaygınlaştığı bir dönemdeyiz ve Gebze taşeronluk sisteminin uygulandığı ana merkezlerinden biridir. Ama taşeron köleliği kaderimiz değildir. Taşeronluk sistemine ve ücretli kölelik düzenine karşı birliğimizi güçlendirerek mücadeleyi büyütmeliyiz. Taşeron köleliğine karşı kadrolu ve taşeron Greif Çuval fabrikası işçileri, fabrikayı işgal ederek başkaldırdılar. DHL işçileri, taşeron işçilerin kadroya alınmasını sözleşmeye koyarak, patrona bu talebi kabul ettirdiler. Bu örnekleri çoğaltmak için taşeronluk sistemine karşı yürüttüğümüz çalışmalara katılmaya çağırıyoruz.

 

 

Gebze İşçilerin Birliği Derneği olarak tüm işçi ve emekçileri, 19 Ekim Pazar saat 14.00’da Feniş Alüminyum Fabrikası Direniş Alanı’nda gerçekleştireceğimiz seminerde buluşmaya çağırıyoruz.

 

 

Seminer konusu: Taşeron çalışmanın kapsamı ve mücadele deneyimleri

Tarih ve saat: 19 Ekim Pazar – 14:00

Yer: Feniş Alüminyum fabrikası direniş alanı

Buluşma saati ve yeri: 13:45 - Beylikbağı Parkı 

 

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.