1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. SURİYE'DE HAYATA GEÇİRİLEMEYEN ANLAŞMANIN AYRINTILARI
SURİYE'DE HAYATA GEÇİRİLEMEYEN ANLAŞMANIN AYRINTILARI

SURİYE'DE HAYATA GEÇİRİLEMEYEN ANLAŞMANIN AYRINTILARI

Rusya'nın yayımladığı, Suriye krizine ilişkin ABD ile varılan son anlaşma metninde, Halep merkezdeki muhaliflere kenti terk etme seçeneği dikkat çekiyor.

A+A-

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Suriye krizinin çözümüne ilişkin anlaşma metinlerinin ABD'de bazı gazetelerde yayınlanması üzerine, iki ülke arasındaki 28 Mart, 15 Temmuz ve 9 Eylültarihlerine ait tutanakları yayınladı.

ABD ile Rusya arasında varılan anlaşmalarda, Suriye'deki politik çözüm, IŞİD'le mücedele, "ılımlı muhaliflerin" IŞİD ve Nusra'dan ayrışması ve Halep'te insani yardıma ilişkin maddeler yer alıyor.

İYİ KOORDİNASYON İÇİN SICAK HAT

28 Mart'aki görüşmelere ait belgeler, Rusya ve ABD'nin Suriye'de bilgi değişimi ve tansiyonun düşürülmesi amacıyla daha iyi koordinasyon için sıcak hat kurulmasını kararlaştırdığını, ateşkes ihlali tespit edilirse, ihlali gerçekleştirenlere karşı askeri güç kullanma konusunda hemfikir olunduğunu ortaya koyuyor.

17 Temmuz 2016'ya ait anlaşmaysa, Suriye'deki politik çözüm, IŞİD ve Nusra Cephesi'ni imha ile teröristlerin finans ve silah akışını önlemeye yönelik mekanizmaları kapsıyor.

ILIMLI MUHALİFLERİN IŞİD VE NUSRA'DAN AYRIŞMASI ÖNCELİKLİ AMAÇ

Anlaşmada, ılımlı muhaliflerin IŞİD ve Nusra'dan ayrışması öncelikli amaç olarak belirtiliyor. Rusya ve ABD, ateşkes rejiminin sağlanması için çaba sarf edeceği ve muhaliflerle terörist grupların gösterildiği haritayı en kısa sürede tamamlama taahhüdünde bulunuyor.

ORTAK MERKEZ

İki ülke, IŞİD'in bulunduğu bölgelerin bilgilerini, hava saldırılarında vurulacak hedeflerin koordinatlarını ve vurma zamanını belirlemek ve paylaşmak için ortak merkez kurmayı kabul ediyor.

SURİYE UÇAKLARINA HAVA SALDIRISI İZNİ

Anlaşmada, "Suriye uçakları, IŞİD'e karşı Rusya ve ABD'nin belirlediği bölgelerin dışında hava saldırısı gerçekleştirebilir. Rusya ve ABD'ye doğrudan tehdit olmadığı ve önceden mutabakat sağlanamayacak durumlar haricinde, taraflar sadece daha önce kararlaştırılan hedeflere operasyon düzenleyebilir. Tüm bu adımlar uluslararası insan hakları ve ateşkes göz önüne alınarak yapılır" ifadeleri yer alıyor.

HALEP'İN BOŞALTILMASI İÇİN REJİM GÜÇLERİNE DEĞİL, SADECE MUHALİF GÜÇLERE TAVSİYE

Rusya ve ABD'nin 9 Eylül'de Halep konusunda vardığı anlaşmada tüm tarafların silahlı güçlerini Kastillo yolundan ne kadar çekmesi gerektiği ve insani yardım konvoylarının organizasyonuna dair adımlar yer alıyor.

48 SAAT ÇATIŞMASIZLIK TAAHHÜTÜ

Anlaşmaya göre, Rusya ve ABD tüm taraflar adına, 48 saat boyunca hava ve kara bombardımanını ve çatışmaları durdurmayı taahhüt ediyor.

Ateşkes başladıktan sonra Halep'e insani yardımların Birleşmiş Milletler (BM) koordinasyonunda yapılacağı ve Türkiye sınırındaki BM misyonunun, Kastillo istikametinden Halep'e gidecek yardım konvoylarını kontrol edeceği belirtiliyor.

'YARDIM KONVOYLARINA MÜHÜR İHLALİ YAPILMAYACAK'

Anlaşmada, kamyonlarda mühür ihlali yapılmayacağı vurgulanıyor. TIR'ların yükleme, kontrol ve indirme noktası dışında açılmayacağı ve insani yardım geçişleri sırasında rejim güçleri ve muhaliflerin Kastillo yolundan çekileceği ifade ediliyor.

Rejim güçlerinin, tank ve zırhlı araçlarını 3,5 kilometre, ağır makinalı tüfeklerini 2,5 kilometre ve silahlı askerlerini 500 metre kuzeye çekmesi, insani yardım konvoylarının geçişine engel olmaması ve muhaliflerin boşalttığı yerleri almaması öngörülüyor.

MUHALİFLERE, KÜRT GRUPLARIN DURUMUNA GÖRE HAREKET İMKANI

Muhaliflerin ise Kastillo yolunun doğu bitiminde, Kürt grupların durumuna göre hareket edeceği belirtiliyor, Kürt grupların kendi yerlerinde kalması durumunda muhaliflerin de yerlerinde kalacağı kaydediliyor.

Muhalif grupların yolun batı bitiminde rejim güçleri oranında geri çekileceği ve yardım konvoylarının geçişine engel olmayarak, rejimin boşalttığı yerleri almayacağı maddesi bulunuyor. Anlaşmada, muhaliflerin Nusra cephesinin kendi bölgelerine sızmaması için gerekli önlemleri alması isteniyor.

Anlaşmada, Halep'in boşaltılması için sadece muhalif gruplara yönelik tavsiye dikkat çekiyor. Metinde, "Tüm Suriyeliler, muhalif grupların silahlı milisleri dahil, Kastillo yolunu kullanarak Halep'i terk edebilir. Onlara müdahale edilmeyecek ve zarar görmeyecekler. Silahlı milisler, bunu önceden BM misyonu ile koordine etmeli. Beraberinde alacağı şahsi silahların onayını almalı" ifadeleri yer alıyor.

ABD DE, RUSYA DA BİRBİRİNİ SUÇLUYOR

Taraflar detayları kamuoyuyla paylaşılan belgeler üzerinde anlaşmaya vardıklarını duyurmuş olsada, Rusya, ABD'yi muhaliflerin IŞİD'den ayrışması konusunda üzerine düşenleri yapmamakla; ABD, Moskova'yı insani yardımınların ulaştırılmasında başarısızlıktan sorumlu tutuyor.

1 HAFTA SÜREN ATEŞKESİ ESAD SONLANDIRDI

12 Eylül'de yürürlüğe giren ve 1 hafta süren ateşkes, rejim tarafından sıklıkla ihlal edildikten sonra Esad yönetimi tarafından sonlandırılmıştı.

19 EYLÜL'DEN BU YANA 500 KİŞİ ÖLDÜ, 1600'DEN FAZLA KİŞİ YARALANDI

Rejimin, Halep'te muhalif güçleri kuşattığı bölgelere, 19 Eylül'den bu yana Rusya ile birlikte artırdığı hava saldırılarında 500'e yakın kişi hayatını kaybetti, bin 600'den fazlası kişi yaralandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.