1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. SBS'ye Kazak modeli iddiası!
SBS'ye Kazak modeli iddiası!

SBS'ye Kazak modeli iddiası!

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), bu yıl son kez yapılacak SBS sınavının ardından yeni seçme sistemi için Kazakistan modeli üzerinde çalıştığı ortaya çıktı

A+A-

Gelecek yıldan itibaren uygulanacak modele göre, öğrenciler yıl içinde yaptığı ödevler, aldığı notlar, katıldığı yarışmalar hatta izlemeye gittiği tiyatro oyunlarından bile bir performans puanı elde edecek. Bakan Nabi Avcı'nın talimatıyla incelenen sistemde geçiş sınavlarında 'Seçmeli şıklar' yerine "açık uçlu" sorular yer alacak.

 

Kazak modeli talimatı

 

Sabah'ın haberine göre, MEB, son 10 yılda LGS, OKS, "3 aşamalı SBS" ve "tek aşamalı SBS" olmak üzere 4 farklı sistemi uygularken tek aşamalı SBS'den de vazgeçerek yerine yeni bir sistem arayışına girdi. Bakan Nabi Avcı, yeni sistem ile ilgili bakanlık uzmanlarına "Kazakistan Modeli"ni incelemeleri talimatı verdi.

 

Açık uçlu soru

 

Çocukların sadece sınav değil 4 yıllık ders dışı performanslarının da liseye ve üniversiteye geçişte etkili olmasını kararlaştıran Bakanlık, her öğrenciye "dosya" açacak ve bu dosyaya ders dışı her türlü sosyal etkinlik, yarışma ve başarıları kaydedecek. Bakanlık, öğrencilere belli kod kelimelerin yazılmasının beklendiği açık uçlu sınav yapmayı da planlıyor. Açık uçlu soruları değerlendirmek üzere geliştirilecek bilgisayar programı çocukların yazdığı kod kelimeleri tanıyarak puanlama yapacak.MEB, "Kazak Modeli"ni Türkiye'nin nüfus, öğrenci sayısı, bölgesel eğitim farkları ve eğitim yapısı gibi faktörleri dikkate alarak birebir uygulamayacak ancak testin yanında açık uçlu soru, öğrenci dosyası, her yıl okul tarafından genel kurallara göre sınav yapılması uygulamalarını dikkate alarak yeni bir model belirleyecek.

 

Açık uçlu soru nedir

 

Açık uçlu sorularda öğrenciye sadece soru veriliyor. Cevap seçeneği bulunmuyor, herhangi bir yönlendirici bilgi de verilmiyor. Öğrenciye adayı "konuşturacak" ya da "yorum yaptıracak" sorular soruluyor. Sorular adayın "analiz", "sentez" ve "değerlendirme" yeteneklerine ulaşmayı hedefliyor.

 

Bakan avcı modeli yalanladı 

 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bir eğitim formunda öğrencilerle bir araya gelerek "eğitimin siyasetini" anlattı. Bakan Avcı, SBS ile ilgili de şu anda geriye dönük performans değerlendirmesi yapılmadığını belirterek, öğrencilerin ders içi ve ders dışı birçok faaliyetini ölçmek istediklerini söyledi.

 

 Avcı'ya göre olimpiyat başarıları, sanat ve spor becerileri, öğrencilerin ürün ortaya koyduğu performans ödevleri gibi birçok alan sınav sisteminde olmalı. Milli Eğitim Bakanı Avcı amaçlarının "Çocukları test cenderesinden ve çoktan seçmeli sistemden kurtarmak olduğunu" belirtti. "Açık uçlu sorularla yürüyen bir seçme daha sağlıklı olur" diyen Avcı, çalışmaların devam ettiğini ve 1 yıl gibi kısa bir sürede sonuçlanmayacağını duyurdu. Ortada kesinleşmiş veya karar aşamasında olan bir sınav sisteminin olmadığını belirten Bakanlık "Kazak Modeli" gibi yapılan haberlerin doğru olmadığını belirtti.

 

Etiketler : , , , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.