1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Sağlık Turizmi Hakkında Bilmeniz Gerekenler 
Sağlık Turizmi Hakkında Bilmeniz Gerekenler 

Sağlık Turizmi Hakkında Bilmeniz Gerekenler 

Sağlıklı olmak insanın yaşamında belki de ilk sırada olması gereken özelliklerinden biridir. Bunun sebebi sağlığı yerinde olmayan bir insanın hayattan tat almasının mümkün olmamadır.

A+A-

Sağlık turizmi tıbbi tedavi için bir destinasyona yapılan seyahat türü olarak tanımlanmaktadır. Ya önleyici tedavi denilen sağlıklı kalmak için yapılan uygulamalar ya da iyileştirici tedavi denilen hasta olanlar uygulanan tedaviler şeklinde sağlık turizmi düşünülebilir. Sağlık turizmi hakkında bilinmesi gerekenler ile ilgili detaylı bir araştırma yapılması gerekmektedir. Bu detaylı araştırma ile birlikte hangi alanlarda ve nasıl bu seyahatlerin yapıldığı ile ilgili bilgiler ulaşılabilir.

Sağlık turizmi alanında hizmet almadan önce birçok konuda ne istediğinize doğru şekilde karar vermelisiniz. Bu kararları vermede intclinics.com platformu sizlere destek olacaktır. Bu platform sağlık odaklı hazırlanmış ve bünyesinde ülkelerin bilinen en iyi hastanelerinin ve doktorlarının bulunduğu bir platformdur. Buraya giriş yaparak ihtiyacınız olan sağlık hizmetlerini ve bu hizmetlere nasıl ulaşacağınızı bulabilirsiniz.

Sağlık Turizmi Nedir?

Sağlık turizmi çeşitli sağlık sorunlarının giderilmesi ve rehabilitasyon amaçlı olarak bir ülkeden başka bir ülkeye seyahat edilmesi olarak tanımlanabilir. Kişiler bir ülkede kendi ülkesinde olduğundan daha düşük maliyeli veya istenen tedavinin daha iyi bulunması gibi çeşitli nedenlerle başka bir ülkeye gitmeyi tercih edebilirler. Bu konuda ülkemizde hizmet sunan ve farklı ülkelerden çok sayıda kişinin geldiği hastaneler ve merkezler bulunmaktadır. 

Sağlık alanında ülkemizde birçok ülkeden çok daha ileri seviyede hizmetler sunulmaktadır. Teknoloji destekli olarak sunulan tedavi hizmetlerinin yanında rehabilitasyon için kullanılan doğal güzellikler içerisinde ve temiz havaya sahip merkezler bulunmaktadır. Bu yerlerde sunulan kaliteli hizmetler sayesinde özellikle Avrupa’dan ve Amerika’dan çok sayıda kişi ülkemizi sağlık sektöründe tercih etmektedir. Bu alanda çok daha ileri seviyede hizmetleri sunabilmek için sağlık turizmi nedir sorusunun cevabını çok iyi bilmek gerekmektedir.

Sağlık Turizminde Tercih Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sağlıklı bir yaşam insanın en çok isteyeceği şeydir. Bunun için gerektiğinde insan tüm parasını vermeyi göze alabilir. Sağlıklı bir hale gelebilmek için bulunduğu ülkede uygun şartlar yoksa bu tedaviyi farklı ülkelerden almak üzere başvuruda bulunmak sağlık turizmi olarak değerlendirilebilir. Sağlık turizmi tercihinde nelere dikkat edilmesi gerekir Bu konuda şunlar sıralanabilir:

 • Erişim kolaylığı ve seyahat düzenlemeleri

 • Seyahat masrafları, vizeler ve diğer idari işlemler için gereken masraflar

 • Dil engelleri ve kültürel faktörler

 • Özel tedavi yöntemlerinin bulunması ve uygun olması

Sağlık turizmi, tıbbi nedenlerle başka bir ülkeye seyahat etme düşüncesiyle ortaya çıkmış bir medikal alandır. Sağlık turisti denilen kişiler hem seçmeli hem de seçmeli olmayan tıbbi tedavi için yurtdışına gitmektedir. Bunun yanında farklı ülkede tedavi almak isteyen kişiler daha uygun fiyatlı tedavileri aradıkları ve buldukları için bu seyahati yapmaktadır. 

Bu konuda Dünya Sağlık Örgütü de çeşitli açıklamalar yapmıştır. Yapılan açıklamalarda, bir ülkede ikamet etmeyen kişiler için o ülkede tarafından sunulan sağlık hizmetlerinin organize bir şekilde sunulması olarak ifade edilmektedir. Bu sağlık hizmetinin yatarak veya ayakta tedavi olarak sunulabileceği de belirtilmiştir. 

Sağlık turizmi için ülkeler tarafından ayrılan fon her geçen gün artmaktadır. Bu alanda verilen hizmetlerde çok daha kaliteli çalışmalara imza atmak isteyen ülkeler bu konuda resmi prosedürler konusunda kolaylık sağlamaktadır. Sağlık turizmi, tıbbi bir prosedür için daha düşük bir maliyetle seyahat etmenizi sağlayan büyüyen bir endüstridir. Uygun fiyatlı bir tedavi, ameliyat arayanlar için bu sektör oldukça uygun bir sektör olarak görülmektedir. 

Yurtdışına çıkarak gittiğiniz ülkede yapılan tedavi sırasında sorun yaşamanız halinde neler yapacağınız, ameliyatta ve tedavide bir şeyler ters giderse neler yapacağınız, dil konusunda sorun yaşamanız durumunda neler yapmanız gerekir gibi birçok sıkıntının cevabını sizinle iletişim halinde bulunan IntClinics sizlere yardımcı olacaktır. Yurtdışına bu amaçla çıkan birinin sağlık sigortasının bulunması da yaşanabilecek olan olumsuzluklarda yardımcı olacak unsurlardır. 

Sağlık Turizmi En Çok Hangi Alanlarda Yapılmaktadır?

Ülkemizde sağlık hizmetleri oldukça ilerlemiştir. Bu ilerleme sayesinde çevre ülkelerden ülkemize çok sayıda sağlık turisti almaktayız. Farklı alanlarda hastaların başvuruda bulunduğu ülkemizde kaliteli hizmetler sunulmaktadır. Bu tıbbi bakım, kozmetik cerrahi veya dişçilik gibi herhangi bir alanda olabilmektedir. Amaç, bu hizmetler için daha düşük bir maliyet, hatta daha iyisine ulaşmaktır. 

Sağlık turizmi dünyanın en hızlı büyüyen sektörlerinden biri haline geldi. Aynı zamanda dünyadaki birçok ülke için önemli bir gelir kaynağı olan sağlık turizmi gezinizi planlarken göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Bu konulara dikkat edilmesi durumunda istenilen sağlıklı duruma uygun fiyata ulaşılması mümkün olacaktır. 

Ülkemizde sağlık hizmeti almak isteyenler IntClinics platformundan ilgili bilgilere ulaşabilirler. Burada bulunan sağlık uygulamaları ana başlıklar olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Kozmetoloji

 • Saç ekimi

 • Göz hastalıkları 

 • Genel cerrahi

 • Diş hekimliği

Bunların yanında konforlu bir yaşam için özellikle iyileştirici tedavilerin uygulandığı rehailitasyon merkezlerinden bu hizmetler alınabilmektedir. Bütün bu hizmetlerin alınması uygun fiyat seçenekleri ile sunulabildiği gibi resmi olarak da gelecek olan kişilere kolaylık sağlanmaktadır. 

Sağlık Turizminin Faydaları Nelerdir?

İnsanların geleneksel bakım yerine sağlık turizmini tercih etmelerinin birçok nedeni vardır. Bazı hastalar, ülkelerindeki sağlık kurumlarındaki uzun bekleme sürelerinden kaçınmak isterler. Bazıları da bulundukları ortamdan uzakta bulunan daha rahat bir ortamda iyileşmek ister. İşte bu gibi sebeplerle kişiler sağlık turizmini tercih ederler. Sağlık turizminin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Farklı bir ortamda daha kaliteli hizmet alarak iyileşme sürecinin hızlı tamamlanması sağlanır.

 • Maddi olarak gidilen ülkede çok daha uygun fiyata tedavi olma imkanı bulunabilir.

 • Sağlık sektörünün gidilen ülkede daha iyi olması sağlığa kavuşmada kolaylık sağlayacaktır. 

 • Özellikle rehabilitasyon sürecini uzakta ve tabi güzelliklerle dolu bir ortamda geçirmek kişiye daha iyi gelecektir. 

Bütün bu sebepler sağlık sektörüne yerleşmiş bir hizmet olan sağlık turizminin gelişmesini sağlamaktadır. Birçok insan bu amaçla ülkemizdeki hastanelere gelerek burada tedavilerini yaptırmaktadır. IntClinics ile iletişime geçerek ihtiyaç duyduğunuz sağlık hizmeti hakkında bilgi alabilirsiniz.

 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.