1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Rinoplasti
Rinoplasti

Rinoplasti

Rinoplasti, burnun iç ve dış yapısını değiştirerek yapılan bir estetik ameliyatıdır.

A+A-

Rinoplasti görsel olarak hoş durmadığı düşünülen yapısal bozuklukların düzeltilmesinin yanında solunum ile ilgili yaşanan sorunların ortadan kaldırılması için de yapılmaktadır. Burun sorunlarının bazıları sağlıklı nefes alıp vermeye engeldir. Sağlık alınamayan nefes vücuttaki başka hastalıklara yol açabilir. Bundan dolayı burunda sorun varsa hemen giderilmelidir. Rinoplasti, estetik görüntü elde ederek sağlıklı yaşamanın anahtarı olan bir estetik operasyondur.   

Rinoplasti Nedir?

Rinoplasti, bir plastik cerrahi ameliyatıdır. Burnun kemik ve kıkırdak yapısında bazı değişiklikler yapılarak gerçekleştirilir.  Günümüzde estetik operasyonlar çok fazla yapılmaktadır. Estetik operasyonlar arasında en fazla yapılanlardan biri de rinoplastidir. Bu işlem her zaman üst düzeyde bir etkiyi ortaya koymak konusunda başarılıdır. Bu durumun doğal sonucu olarak son zamanlarda sıklıkla talep görmektedir.

Rinoplasti, nazoplasti olarak da bilinmektedir. İnsan burnunda doğuştan veya sonradan oluşan bazı sorunlar olabilir. Yaşanan bir kaza nedeniyle burun şekli değişmiş olabilir. Şekli bozulan veya beğenilmeyen burun rinoplasti ile yeniden şekillendirilmektedir. Bozuk şekilli burun bazen solunumda sorunlara neden olabilmektedir. Solunum sorunlarının çözülmesi için de Rinoplasti işlemine başvurulmaktadır. 

Rinoplasti Nasıl Yapılır? 

Rinoplasti operasyonunu plastik cerrah veya Kulak Burun Boğaz uzmanı yapar. Operasyon süreci plastik cerrah tarafından hastanın fiziki olarak muayene edilmesiyle başlar. Muayene sonrasında doktor hastanın beklentisi olan görsel ortaya konulur. İstenmeyen sonuçların doğmaması için hastanın tercihlerinin dikkate alınması gerekir. Doktor, hastanın talep ettiği görsel değişikliğin yüz yapısına uygun olup olmadığını tespit eder. Yapılan inceleme sonrasında doktor ve hasta görsel değişikliğe birlikte karar verir. 

Planlama aşamasında hastanın burnunun fotoğrafı farklı açılardan çekilir. Yapılacak değişiklik gerçeğine yakın bir şekilde resmedilir.  Görsel değişiklik kararının ardından hastanın Rinoplasti operasyonuna engel hastalığı olup olmadığı belirlenir. Yapılan tahlil ve tetkiklerin olumlu çıkmasıyla birlikte operasyona karar verilir. Rionplasti işlemi son derece titiz bir süreci beraberinde getirdiğinden bu sürecin başarılı bir şekilde yönetilmesi için alanında uzman olan bir ekibin sürece dahil olması şarttır.

Rinoplasti operasyonları lokal veya genel anesteziyle yapılır. Basit bir işlem yapılacaksa lokal anestezi tercih edilir. Kapsamlı işlemler için genel anestezi uygulanır. Rinoplasti operasyonunun süresi gerçekleştirilecek işlemlere göre değişir. Genel bir rinoplasti operasyonu birkaç saat sürer. Operasyon açık veya kapalı yapılabilir.  Uygulanacak yöntem hastanın durumuna göre belirlenir. İşlem sonrasında hasta bir müddet gözetim altında tutulur. Sorun gözlenmeyen hasta taburcu edilir. 

Rinoplasti Yöntemleri Nelerdir? 

Rinoplasti temel olarak 2 farklı yöntemle yapılır. Bunlar;

 • Açık yöntem

 • Kapalı yöntem

Açık veya kapalı yöntemin dışında burunda yapılması gereken işlemlere göre farklı teknikler de kullanılabilir. 

Açık Rinoplasti operasyonu sırasında burun deliklerinin arkasında kalan kısmın altında bir kesi yapılır. Cerrahın geniş bir görüş alanına ihtiyaç duyduğu operasyonlarda açık rinoplasti tercih edilir. Açık rinoplasti, büyük ve geniş çaplı operasyonlar için ideal bir yöntemdir. Cerrahın görüş alanı açık olduğundan değişiklikleri ve milimetrik hesaplamaları daha güvenli bir şekilde gerçekleştirir. Açık rinoplastide cerrahın operasyon alanına olan hakimiyeti kapalıya oranla daha yüksektir. Açık yöntemde hasta biraz daha geç iyileşir.  

Kapalı rinoplasti işlemince burnun içinde bir kesi yapılır. Bu kesi dışarıdan görülmez. İç kısımda açılan kesiden deri altına, kemiğe ve kıkırdağa ulaşılır. Gerekli olan işlemler yapıldıktan sonra dışarıdan görünmeyen kesiye dikiş atılarak bitirilir. Kapalı rinoplastide çalışma alanı sınırlıdır. Bundan dolayı basit müdahaleler için uygundur. Kapalı rinoplasti operasyonlarından sonra hasta daha çabuk iyileşir. Yara ve dikiş izi kalmaz. Böylece hasta kısa bir süre içerisinde iyileşmiş olur.

Açık ve kapalının dışında piezo burun estetiği olarak bilinen bir burun estetiği ameliyatı da vardır. Bu ameliyatta ultrasonik kemik kesici olarak bilinen piezo cihazı kullanılır.  Burun ucunda bazı estetik düzeltmeler yapılacaksa tip rinoplasti uygulanır. Burun içinde konka denilen etlerin küçültülmesi operasyonu da vardır. Konka etleri lazer yardımıyla küçültüldüğünde bu işleme lazer rinoplasti adı verilir. Burun estetiği yapıldıktan sonra bazı sorunlar devam edebilir. Devam eden sorunlar sekonder adı verilen estetik ameliyatıyla giderilir. Yani burun ameliyatlarını tamamlayıcı, eksikleri giderici olan operasyonlara sekonder denir. 

Rinoplasti Öncesinde Neler Yapılmalıdır? 

Rinoplasti cerrahi operasyonlar içinde en zor olanlardan biri olarak bilinmektedir. Bunun sebebi standart bir rinoplasti operasyonunun olmamasıdır. Bu ameliyat her hasta için her yüz şekline göre ve her burun bir bütün olarak düşünülerek yapılmaktadır.  Bu durumda birbirinden farklı anatomik yapıya sahip yüzler ve burunlar için farklı ameliyat düşünülmektedir. Dolayısıyla her hasta için ayrı planlama yapılması zorunludur.

Rinoplasti düşük risk taşıyan bir estetik operasyondur. Ancak hastanın yapılan şekil değişikliğini beğenmemesi gibi büyük bir risk vardır. Bu riski sıfırlamak için hasta ve cerrahın çok sağlıklı bir iletişimde olmaları gerekir. Rinoplasti öncesi hastanın beklentisini karşılamada çok önemli bir aşamadır. Hasta taleplerini ve isteklerini eksiksiz bir şekilde doktora iletir. Doktor isteklerin uygun olup olmadığını değerlendirir. Her hasta rinoplasti operasyonuna uygun olmayacağı için öncelikle ameliyata uygun olup olunmadığına karar verilir. Hastanın tıbbi geçmişi rapor edilir. Varsa kronik rahatsızlıkları, kullandığı ilaçlar cerraha açık olarak beyan edilmelidir. Tıbbi geçmişinde operasyona engel rahatsızlıkları olanlara rinoplasti uygulanmaz. 

Rinoplastiye engel hastalığı olmayan hastaların burun derisi, burnun içi ve dışı dikkatlice incelenir. Kan tahlili ve bazı tetkikler yapılır. Rinoplasti işleminde ana hedef hastanın kaliteli ve sağlıklı bir şekilde nefes alıp vermesini sağlamaktır. Bunu sağlayabilmek için bazen birden fazla cerrahi işlem yapmak gerekebilir. Örneğin burun şekillendirilirden nefes almaya engel konka etleri alınır. Bütün yapılacak işlemler operasyon öncesinde tek tek belirlenir. 

Operasyondan önce hastanın bazı alışkanlıklarını bırakması gerekir. Kan sulandırıcı kullanan hastalar doktorunun tavsiyesine uygun vakitte kullanımı kesmelidir. 

Rinoplasti Sonrasında Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Rinoplasti operasyonundan sonra hastanın iyileşme süreci başlar. Daha kısa sürede ve sorunsuz bir şekilde iyileşme için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Şöyle ki;

 • Operasyona tabi tutulan bölgenin dış darbelerden korunması

 • Burun şeklini olumsuz etkileyecek her türlü travmadan uzak durulması

 • Doktorun belirleyeceği süre dahilinde gözlük kullanmamak

 • Yan yatılmaması

 • Burun bölgesine baskı uygulanmaması

 • Rinoplastiden sonraki birkaç gün istirahat edilmesi

 • Bir hafta ağır ve yorucu egzersizlerden aktivitelerden uzak durulması

 • Cerrah tarafından verilen ilaçların eksiksiz bir şekilde kullanılması

 • Muayene ve kontrol zamanlarının aksatılmaması

 • Pansuman önerildiyse düzenli olarak yapılması veya yaptırılması, mümkünse profesyonel yardım alınması

Elbette ki rinoplasti işlemi sonrasında doktorunuzun tavsiyelerine uygun bir şekilde davranmış olmanız; operasyon sonrası sürecin daha konforlu bir şekilde atlatılmasını sağlar. Üstelik operasyon sonrası süreçte dikkatli davranmanız; bu işlemin başarısını doğrudan etkilemektedir. Bundan dolayıdır ki bu tarz bir işlem sonrasında doktorunuzun tavsiyesine uygun hareket etmeniz her zaman önerilmektedir.

Rinoplasti Kimler Yaptırabilir? 

Rinoplasti, pek çok kişi tarafından farklı nedenlerle tercih edilmektedir. Günümüzde en fazla yapılan estetik operasyonlardandır.  Burnunda şekil bozukluğu olan veya estetik kaygı duyan herkes rinoplasti için başvurabilir. Bazen çok küçük yaştaki bireyler estetik kaygı ile rinoplasti yaptırmak isteyebiliyor. Doktorlar yaş faktörünü dikkate alarak sadece estetik kaygı varsa bu operasyonu yapmayı kabul etmemektedir. 

Estetik kaygı nedeniyle rinoplasti yapılabilmesi için kıkırdak yapısının gelişimini tamamlaması şarttır. Kıkırdak gelişimi tamamlanmadan işlem yapılması doğru değildir. Kıkırdak yapısı 15 ila 18 yaş aralığında gelişimini tamamlar. Küçük yaştakiler cerrahın önereceği zamanı bekleyerek rinoplasti operasyonunu yaptırabilir. Ancak çocuğun gelişimini engelleyecek kadar ciddi burun bozukluğu olan çocuklar olabilir. Bu çocuklar gerekli tetkiklerden sonra rinoplasti operasyonuna alınırlar. 

Rinoplasti Yaptırılırken Dikkat Edilecekler 

Rinoplasti operasyondan başarılı sonuçlar elde etmenin en önemli etkeni cerrah seçimidir. Alanında uzman ve tecrübeli cerrah tercihi hastayı gereksiz düzeltme operasyonlarından kurtarır. Tecrübeli cerrahlar, burnun ihtiyacı olan işlemleri doğru olarak belirler. İşlemler için doğru tekniği tercih ederek hastayı gereksiz sorunlardan kurtarır. Böylece hasta konforu açısından da önemli kazanımlar elde edilir.

Rinoplasti operasyonu, hastane ortamında streil ameliyathanelerde yapılmalıdır. Rinoplastinin hastane ortamında yapılmaması durumunda çeşitli sağlık sorunları yaşanabilir. Cerrah seçimi kadar operasyonun nerede yapılacağı da önemli bir konudur.  Çünkü alanında uzman olan bir hekim tercih ettiğiniz zaman bu operasyondan elde etmeyi istediğiniz faydayı maksimum seviyede elde etmeniz de mümkün olacaktır. Bu sebeple burun ameliyatı yaptırmak istediğinizde uzman bir ekipten yardım almalısınız. 20 yılı aşkın tecrübesi ile Hospitalturk rinoplasti konusunda tercih edilebilir.

Daha fazla detay ve hizmetler hakkında bilgi almak için lütfen hospitalturk.com sitesini ziyaret ediniz.

 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.