1. YAZARLAR

  2. Serap ÇAKIR

  3. RAMAZAN GELDİ HOŞGELDİ
Serap ÇAKIR

Serap ÇAKIR

RAMAZAN GELDİ HOŞGELDİ

A+A-

Müslümanların her yıl gerçekleştirdikleri  İslamın şartı olan oruç ibadetinin ilk günü bu gece kalkılan sahur ile başlamış oldu.Bugün milyonlarca insan oruç ibadetini gerçekleştirmeye başladı. Malum bu sene ramazan haziran ayında başladı ve Diyanet İşleri Başkanlığı tam olarak 17 saat 20 dakika oruç tutulacağını açıkladı.Günler çok uzun, iftar ve sahur arasında kısa bir zaman var.Allah milletimize ve tüm islam alemine güç,kuvvet versin.

2014 yılından önce sahur vakti (imsak) sabah ezanı ile bitiyordu.Fakat Diyanetin yeni hesap sistemi uygulamasıyla  2014 yılı itibariyle imsak vakti ile sahurun bittiği uygulaması başlamıştı.Bu yıl yine aynı sistem ile devam edilecek. İmsakiyeye baktığımız zaman ilk gün sahur gece saat 03:00 de bitiyor görünüyor ve sabah ezanı saat 03:20 de okunup,güneş 05:19 da doğacak.Bu yıl ramazanın başından sonuna kadar pek bir saat farkı olmayacak.

Yaklaşık 4 dakika kadar gün kısalmış olacak.Benim anlamadığım bir konu var.Bunca senedir sabah ezanı okunurken sahur biterken,bu yıl ikinci sene oluyor ezan neden güneş doğmadan 2 saat önce okunup sahur bitmiş oluyor? Kuran ayetlerine göre gün ağarana kadar sahurun devam ettiği yazarken neye dayanarak bu sistem uygulamaya konuldu ?İnsanlar  ne ilginçtir ki kafalarına göre kural koyabiliyorlar.Bu konu hakkında açık ayetler var.Buyrun bir tanesi şöyle:

(Bakara suresi/187.ayet)Ve fecrin beyaz ipliği, siyah iplikten size belli oluncaya (imsak vaktine) kadar yiyin, için; sonra da geceye (iftar vaktine) kadar orucu tamamlayın! Yani güneş henüz görünmeden aydınlık başlamak üzereyken sahurun bittiği işaret ediliyor.Dosdoğru ibadet yapmak isteniyorsa Kur’an-ın emri budur.

Bunca sene sonra sistemin değişmesi çok ilginç bir durum.İnsanlara da yazık 15 saat tutmaları gereken orucu bu sayede 17 saate çıkarmış oluyorlar.Kur’an hükmü neyse ibadetler o şekilde yapılmalı. Kültürle İslam olmaz, İslam sadece Kur’an ayetleri ile olur.Günler çok uzun olduğundan dolayı eskiye oranla oruç tutmayan yada tutamayan insanlarda azımsanamayacak kadar çok sayıda.Oruç tutamayanların da oruçlu insanlarımıza saygı duyarak çok dikkat etmeleri gerekiyor.Allah belki affeder ama kulun gözü kaldımı sıkıntı.Birde oruç tutmak için dengeli yeme-içme konusunda diyetisyenler insanları bilgilendiriyorlar.Sağlığı bozulabilen insanlarda olabilir günler çok uzun.Fakat bu tavsiyelere herkesin uyacak maddi imkanı yok.Birçok kişi  ne olursa,imkanları neye elverirse onu yemek zorunda kalıyor.Her an özel yiyecekler hazırlayıp yemek isteseler de evlerinde ne varsa onlarla sahur yapıp,iftar açıyorlar.Ne olursa olsun Ramazan ayı her yıl sakin,huzurlu geçen bir ay olmuştur.Tüm Müslüman aleminin ibadetlerinin makbul olmasını ve Ramazan’ı Şerifin ülkemize ve tüm İslam alemine barış,hayırlar getirmesini diliyorum.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar