1. YAZARLAR

  2. Sümeyye GÖRAY

  3. Ölüme mahkum mu vicdanlarımız?
Sümeyye GÖRAY

Sümeyye GÖRAY

Ölüme mahkum mu vicdanlarımız?

A+A-

Yakın tarihte bir insanlık dramı.. katliam mı denilir adına soy kırım mı bilemedim… En ağır nasıl hitap edilirse o şekilde isim koymalı bu katliama.. Arakan.. ?? bu ismi kaçımız duyduk? Orada ki müslümanların yaşam haklarının ellerinden alındığını hangimiz biliyoruz? Budist rahiplerini attıkları çirkin iftirayla başlayan katliamlar arakan müslümanlarının soy kırıma uğramalrına neden oldu. 3 Budist rahibin tecavüz ederek öldürdükleri kadını Arakandaki müslüman köyüne atarak suçu 3 masum müslüman gencin üstüne yüklemesiyle olaylar ateşlendi.

Yakılan müslüman köylerinden derileri yüzülen hacılara kadar, tecavüze uğrayan müslüman hanımlardan emzikli bebeklerin yakılmalarına kadar.. sayamayacağım onca zulüm onca işkence.. ve bu saydığım insanlık dışı oalaylar henüz 2012 yılında yaşanmaya başlandı.. Çok yakın bir tarih değil mi? Ama bizim bir çoğumuzun haberi yok. Sorsan katliam yapan soykırım yapan hep müslümanlar(?), masum olan onlar. Müslümanlar terörist(?) mağdur olan onlar. (!) neden gözlerimizi kapadık bu müslümanlara? Görmedik, görmezden geldik. Tıkadık kulaklarımızı. Bizim önemli, daha önemli işlerimizi vardı. Çok kilo almıştık (!) rejim yapıp tatile hazırlıklı olmamız gerekiyodu. Çocuklarımız vardı, tabağında ki yemeği bitirmediği için cezalandırdığımız.. tüh nasılda unuttum en önemli problemi evimiz vardı e araba olmazsa olur muydu hiç(!) çok yoğunduk çok, duyamadık onları…. Şimdi “bırak yahu ne yapabiliriz ki?” dediğinizi duyar gibiyim. Hiç bişey yapamasak duaya da mı lal olduk biz. Sosyal medya kullanmıyor olduğunuza inanmıyorum. Sesimizi çığlık olarak duyuramaz mıyız yani.. yani her öğün yemeğin resmini çekip attığımız sitelerimizden, ben de burdayım Arakan diyemez miydik? Diyemedik…

İzlediğim belgeselde onlar “Allah diyemiyoruz, namaz kılamıyoruz” dediklerinde boğazıma dizildi göz yaşlarım… bizler minarelerden yükselen ezanlı şehirlerin namazsız fanileriyiz. Oysa onlar Rabbim dini yaşamam için sınavımı hafiflet diye dua dua yalvarıyorlar… peki bizler.. Önce kendini eleştirmeli insan. Kızıyorum kendime neden bu insanların halinden haberdar olamadım, beni bu gaflete iten neydi. Neden?? Her gün onlarca alışveriş çılgınlığımızdan 5 lirayı ayırabilseydik eğer insanlığımızı kazanabilirdik. Ben ,sen bir diğeri hepimiz bencil yaşamlarımızdan sıyrılıp perdenin arkasında inleyen müslüman çocuğu göremedik. Aslında bunun müslümanlıkla da alakası yok.. insanlık ölüyor bir yerde. Ve biz kapatıp gözümüzü devam ediyoruz vefasızca hayatlarımıza.. yazılası çok şey var çığlıklar diziliyor boğazıma ve ben lal oluyorum dizelerime.. Bu böyle olmamalı demekle yetiniyorum.. ve şunu iyi biliyorum. Beceremedik..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.