1. YAZARLAR

  2. Ahmet DEMİRKAYA

  3. Okuma biçimleri
Ahmet DEMİRKAYA

Ahmet DEMİRKAYA

Okuma biçimleri

A+A-

Eğer siyasi okumalarınız bittiyse biraz da başka okuma biçimlerine geçelim istiyorum, ne dersiniz? Seçimdi, referandumdu, kongreydi derken esas okumamız gerekenleri hep erteleyip duruyoruz. Okumamız gerekenleri erteledik zannederiz de ecel canımızı okuyunca iş işten geçer görürüz o zaman okumanın ne demek olduğunu. En iyisi iş işten geçmeden gelin biraz da gerçekleri okuyalım.

Canım şimdi yazmanın biçemleri olur da okumanın da mı biçimi olur demeyin, bal gibi olur. Yazının biçemini nasıl ki kullanılan harflerin karakteri oluşturur okumada da heriflerin (insanların) karakteri okuma biçimlerini oluşturur. Her insan bir kitaptır ve her insan da kendi kitabını kendi yazar, dolayısıyla önce insan kendini okumalı, okuyabilmeli. Kendini okuyamayan, okumayı dahi beceremeyen insan kainat kitabını ve diğer kitapları nasıl okusun, okuduğunu nasıl anlasın? Bırakın başka kitapları okumayı günümüzde hiç kimse kendi kitabını değil karşısındakinin kitabını okumakla meşgul. Bunca kavganın, gürültünün sebebi ne zannediyorsunuz?

Önce iç dünyasını okuyarak başlamalı insan kendini okumaya. Genelde hep bedenimiz ne arzu ederse onu okuyup yerine getirmenin telaşına düşeriz de iç alemimizde olup bitenden haberdar olmayız. Oysa Yüce Rabbimiz iç dünyamızda öyle mükemmel güzellikler yaratmış ki her bir güzelliği okusak kamil mana da insan oluruz. Doğup büyüme çağında öncelikle bedenimizi keşfettiğimizden olsa gerek iç dünyamızdaki dinamikleri genel de bedenimizin istediği şeyler zannederiz. Bununla yetinmeyip bir de yaratıcıyı suçlarız üstelik. Halk arasında sıkça duyarsınız, “ Allah herkesin içine verecek” söylemini. İç alemini okumak için Rabbinin sesine kulak verip iç alemini okudun mu ki Rabbini içine vermemekle suçluyorsun? Sen nefsine uyup her şeyi eksik yapabilirsin ama O bir şeyi eksik yapsaydı halin nice olurdu haberin var mı? Ey gafil insan! Sağa sola suç atmayı bırak, önce kendi iç alemine bak. Keşfet sendeki güzellikleri. Eğlencede, zevki sefada yaşadığını sandığın hayatına küçücük menfaat sunan her şeyin peşinde koşarsın da içindeki sevgi, vicdan, merhamet, şefkat, muhabbetin sana neler katacağını hiç okumadan es geçersin. Kendini okumadığın sürece dünyanın en iyi üniversitesinden diploman olsa ne olur ki? Hayat okulunun diploması kişinin kendi içinde saklı. Asıl okuma insanın Rabbini bilmesi, kendini okumasıdır.

Haydi kalın sağlıcakla, selam ve dua ile….

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.