1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Öksürük İçin Kullanılan İlaç ve Şuruplar
Öksürük İçin Kullanılan İlaç ve Şuruplar

Öksürük İçin Kullanılan İlaç ve Şuruplar

Son yıllarda sağlık problemleri arasında yaygın bir şekilde kronik öksürük sorunu yaşanmaktadır.

A+A-

Bazı virüslere ve farklı enfeksiyonlara bağlı olarak oluşan öksürük sorununun tedavisi aşamasında ise farklı ilaç ve şuruplar kullanılmaktadır. Kronik ve ileri düzey öksürük problemini çözebilmek için yaygın şekilde kullanılan ilaçlar ve bunların kullanım alanları şöyle sıralanmaktadır;

Nac 600 Nedir, Ne İşe Yarar? 

Beyaz yuvarlak tabletler halinde kullanılan Nac 600 suda eritilerek içilen bir ilaç türüdür. Bu ürünün etken maddesi Asetilsisteindir. Ve çok etkili bir öksürük giderici ve balgam söktürücü olarak üst solunum yollarını rahatlatmayı hedeflemektedir.

Nac 600 ilaç kategorisinde satışa sunulan en iyi öksürük giderici ve balgam söktürücü olarak bilinmektedir. Soğuk algınlığı nedeniyle öksürük problemi yaşayan ve özellikle fazla sigara tüketen hastalar için doktorlar tarafından önerilmektedir. Suda eritilerek kullanılan bu ilaç aynı zamanda yüksek doz parasetamol zehirlenmesi sonucunda oluşan karaciğer yetmezliğinin önlenmesi için de kullanılmaktadır.

Nac 600 ilacının etken maddesi Asetilsistein 600ml’dir. Asetilsistein yarı esansiyel bir amino asit türüdür. Bu amino setlerin en etkin görevi kromik solunum rahatsızlıklarına fayda sağlamaktır. Bu etken maddesi solunum yollarında toplanan balgam yoğunluğunu azaltarak su gibi akıcı hale gelmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda solunumu kolaylaştırarak akciğer fonksiyonlarının düzenlemesine etki etmektedir. Ve Nac 600 öksürük giderici ve balgam söktürücü ilacın etken maddesi olarak kullanılmaktadır.

Nac 600 doktor tavsiyesine kullanılması gereken bir ilaçtır. Çünkü bu ilacın kullanılabilmesi için vücudunuzda bazı hastalıkların bulunmaması gerekir. Nac 600 kullanmadan önce her bir hasta adayının bilmesi gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Eğer;

 • Böbrek ve karaciğer yetmezliğiniz varsa

 • Astım hastası iseniz

 • Daha önce ciddi düzeyde ülser rahatsızlığı geçirdiyseniz

 • Histamin intoleransınız varsa

 • Bazı rahatsızlıklara bağlı olarak tuz kullanımınız kısıtlı ise

Nac 600 ilacını kullanmadan önce mutlaka doktora danışmanız gerekmektedir.

Asist Şurup Nedir, Ne İşe Yarar

İçerisinde Asetilsistein etken maddesi bulunduran ve öksürük tedavisinde kullanılan ilaçlardan biri diğeri Asist Şuruptur. Asist Şurup balgam sorununu tedavi etmek için tercih edilen en etkili ilaçların başında gelmektedir.

Asist Şurup yoğun kıvamlı balgamın atılması ve azaltılması için uzman hekimler tarafından önerilen bir ilaç türüdür. Ağız yoluyla alınan Asist Şurup eczanelerden temin edilmektedir ve normal reçete ile satılmaktadır. Reçetesiz bir şekilde de alınabilen Asist Şurubun doktor tavsiyesinde kullanılması önerilmektedir.

Asist Şurup kullananlar tarafından yapılan yorumlara bakıldığında bu şurubun ne işe yaradığı kolaylıkla anlaşılmaktadır. Asist Şurup;

 • Biriken balgamın kolay bir şekilde atılmasını,

 • Soğuk algınlığı, kronik bronşit, solunum yollarının iltihaplanması ve akciğer hastalıkları sonucunda meydana gelecek balgam oluşumunu az atmayı hedeflemektedir. Bu ilaç sayesinde oluşan balgam sulanmak da ve öksürük ile kolaylıkla dışarı atılmaktadır.

Asist Şurup ilacının kullanımı için öncelikli olarak doktor tavsiyesi gerekmektedir. Kimler Asist Şurup kullanamaz diye bir araştırma yapıldığında bu ilacı kullanamayacak olan kişiler şöyle sıralanmaktadır;

 • Karaciğer ve böbrek yetmezliği olan kişiler,

 • Ülser olan kişiler,

 • Siroz hastaları,

 • Epilepsi hastaları,

 • 12 yaşından küçük hastalar,

 • Yemek borusunda toplardamar genişlemesi olan hastalar

Asist Şurup kullanmamalıdır. 

Enfluvir Nedir, Ne işe Yarar?

Son günlerde sıklıkla karşılaştığımız grip enfeksiyonlarının en belirgin belirtilerinin başında öksürük gelmektedir. İnfluenza olarak adlandırılan bu enfeksiyonların vücutta yayılmasını engellemek ve belirtileri azaltmak için kullanılan en etkin ilaçların başında Enfluvir tercih edilmektedir.

Bilindiği gibi grip enfeksiyonları kendisini öksürük, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, yüksek ateş, baş ağrısı, kas ağrısı ve aşırı bitkinlik ile göstermektedir. Bu belirtilerin en az düzeyde hissedebilmesi ve öksürüğün önüne geçilebilmesi için uzman doktorlar tarafından Enfluvir önerilmektedir. 

Enfluvir kullananlar yorumları ile bu ilacın grip enfeksiyonları tedavisinde ne kadar etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Bu ilacın kullanımı için doktorunuza veya eczacınıza danışmanız tavsiye edilmektedir. 

Enfluvir 1 yaş ve üzerinde Kullanıma uygun ilaçlar arasında yer almaktadır. Ancak her yaş grubunda bu ilacın kullanımı dozu ve kullanım oranları değişiklik göstermektedir. Doktor tavsiyesiyle kullanmaya başladığınız Enfluvir ilacının yaygın olarak göstermiş olduğu bazı yan etkiler bulunmaktadır. Enfluvir kullananların da belirtmiş olduğu gibi en yaygın şekilde görülen yan etkiler şöyle sıralanmaktadır;

 • Mide bulantısı ve kusma

 • Baş ağrısı

 • Karın ağrısı

 • İshaldir. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.