1. YAZARLAR

  2. Sümeyye GÖRAY

  3. Nereye gidiyor bu gidişat?
Sümeyye GÖRAY

Sümeyye GÖRAY

Nereye gidiyor bu gidişat?

A+A-

Merakımdır yazmakta yazılanı okumakta. Köşe yazılarına şöyle bir göz gezdirdim kim nerde neyi yazmış diye. Genel anlamda yoğun siyasi gündem ele alınmış. Kimisi HDP terörünü ele almış kimi AB terörünü vs vs. Ve bir başlık çarptı gözüme, aynen aktarıyorum; "73 yaşındaki adam 11 yaşında ki kızı istismar etti." 

Utanç verici öyle değil mi? Artık yolculuk yapmak bile korku veriyor. Ne oluyor bize nereye bu gidişat. Sen 73 yıl yaşamış bir insan(!)sın. Alamdın mı nasibini insanlıktan? Bu başlığı görünce çok üzüldüm. 
Üzüldüğüm iki nokta vardı.
Birincisi bitip tükenmek bilmeyen bu tarz olayların topluma verdiği zararın ne kadar büyük olduğu. Ve dahi hayvandan daha aşağı olan bu yaratıkların İslami uyruklu bir ülkede yaşamaları.
İkincisi ise bunu dile getiren yazarın ne yazık ki samimi olmaması. Çünkü eğer bunu dile getirirken siyasi ve dini değerleri hedef alıyorsan insanlığını tekrar gözden geçirmen gerekiyordur. Bu tarz olayların yaşanmasını, tarafı olunan siyasi bağlantılarla ilişkilendirmek hangi akla hizmettir. Ya insandan bahsediyoruz insan! Sen niye ortaya İslam’ı ve siyaseti getiriyorsun.  Sen önce bunu yapanın insanlığını eleştir. Önce görüntüyle kaliteyi ayrıştır. Görünüşte herkes insandır. Ama bu herkesin içinde bir insan ve sağlam inanç barındırdığı anlamına gelmez. Ama sen tutup bu aşağılığı yapan yaratığın siyasi bağlantılarını araştırmaya kalkarsan samimiyetinden şüphe ederim. Bir de son zamanda moda oldu neymiş efendim Arap ülkelerinde taciz olayı vakası çok oluyormuş. Yok, efendim Müslüman toplumlar küçük kızları koca adamlarla evlendiriyorlarmış falan filan. Müslüman toplumları itibarsızlaştırmak için gösterdiğin çabayı samimi olarak bu tarz taciz olaylarını azaltmak için gösterseydin belki onurlu bir şekilde ilerlerdin. Belki topluma gerçekten faydan olurdu. Ama bu şekilde olmaz! Bireyden hareketle topluma yönelip çözüm üretmeye çalışsaydın hep beraber belki kazanırdık. Ama bireyden dini ve siyasi bağlantıya yönelirsen arpa boyu yol alamazsın benden söylemesi. Ve bu tarz mide bulandırıcı aşağılıkları yapanlara birkaç sözüm olacaktı; erkek olmak başkadır adam olmak başka. Yaşamak başkadır sürünmek başka. Musa olmak başkadır firavun olmak başka. Yusuf olmak başkadır nefsine köle olmak başka! Cümlelerimi bir ayetle sonlandırmak istiyorum; "Sakın, Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma! Allah, onları ancak gözlerin dehşetle bakakalacağı bir güne erteliyor." (İBRAHİM SURESİ /42.AYET)

Selametle kalın dostlar…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum