1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Nakliyat-İş'ten,Trelleborg işçileri ve ''asgari ücret sefalet ücreti olmasın eylemi''ne ziyaret
Nakliyat-İş'ten,Trelleborg işçileri ve ''asgari ücret sefalet ücreti olmasın eylemi''ne ziyaret

Nakliyat-İş'ten,Trelleborg işçileri ve ''asgari ücret sefalet ücreti olmasın eylemi''ne ziyaret

Nakliyat-İş Sendikası Gebze Şubesi,Gebze'de grevde olan Trelleborg işçileri ve ''asgari ücret sefalet ücreti olmasın eylemi''ne ziyaret gerçekleştirdi.

A+A-

Nakliyat-İş Sendikası Gebze Şubesi,Gebze'de grevde olan Trelleborg işçileri ve ''asgari ücret sefalet ücreti olmasın eylemi''ne ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyarette sendika tarafından yapılan açıklama şöyle:

DİSK Nakliyat-İş Sendikası Gebze Şubesi olarak, Sendikamız tarafından;
“Asgari Ücret Sefalet Ücreti Olmasın, 3600 Net Olsun!
“Asgari Ücretten Vergi Kesilmesin!”
“Gelirin, Verginin, Servetin Paylaşımında Adalet İstiyoruz!” talepleriyle Bakırköy Cumhuriyet Meydanı (Özgürlük Meydanı)’nda yaptığımız basın açıklamasına Kocaeli, Gebze ve Adapazarı’ndaki üyelerimizle birlikte geniş katılım sağladık.

Basın açıklamasına, Sendikamızın örgütlü olduğu işyerlerindeki üyelerimizden başka, 28 aydır Sendikamızın öncülüğünde tazminat hakları için, hileli iflasa ve Sarı Sendikacılığa karşı mücadele eden Real Market İşçileri de katıldı.

11 yıl aradan sonra gasp edilen tazminat hakları için Nakliyat-İş Sendikası öncülüğünde mücadeleye kaldıkları yerden devam eden Uzel Traktör İşçileri de katıldı.

Yine Sendikamızın öncülüğünde tazminat hakları için aylardır mücadele eden Uyum/Makro Market İşçileri de katıldı.
Basın açıklaması Genel Başkanımız ve Dünya Sendikalar Federasyonu (DSF) Taşımacılık İşçileri Enternasyonali TUI Transport Genel Sekreteri Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun konuşmasıyla başladı.
Genel Başkanımız yaptığı konuşmada, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun görüşmeleri devam ederken, İşçi Sınıfının gerçek temsilcilerinin bu Komisyonda yer almadığına dikkat çekti. İşveren örgütleri ve Sarı Sendikalardan oluşan böyle bir Komisyondan çıkacak 2020 yılı Asgari Ücreti’nin de yine Sefalet Ücreti olacağını vurguladı. Bu Sefalet Ücretini kabul etmediğimizi, Asgari Ücretin en az net 3600 TL olması gerektiğini belirtti.

Genel Başkanımızın konuşmasından sonra basın açıklamasını, Real Direnişçisi bir kadın işçi arkadaşımız okudu.
Ardından söz İşçi Sınıfımıza geçti.

11 yıl aradan sonra yeniden bir araya gelen ve gasp edilen tazminat hakları için mücadele eden Uzel Traktör İşçileri mücadele süreçlerinin geçmişini ve bugününü anlattı. Mücadelede kararlı olduklarını ve Nakliyat-İş ile karşılaşmalarının, onların en büyük şansı olduğunu dile getirdi.

Daha sonra, 28 aydır hem tazminat hakları için mücadele eden, hem de Sarı Sendikacılığa karşı önemli bir mücadele veren Real Market Direnişçileri adına bir işçi arkadaşımız mücadele süreçlerini anlatan bir konuşma yaptı.
Bir başka market, 6500 kişinin çalıştığı Makro Market’lerden tazminat alacaklarını almak için mücadele eden Makro Market İşçilerine geçti söz. Onlar da Nakliyat-İş öncülüğünde tazminat haklarını almak için mücadele ediyorlar.
Eylem İşçi Sınıfımızın konuşmalarından sonra sloganlarla sona erdi.

Yapılan eylemde, “Asgari Ücret Sefalet Ücreti Olmasın!”, “Sefalet Ücreti İstemiyoruz!”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek!”, “Vergide Adalet İstiyoruz!”, “İşgal, Grev, Direniş Yaşasın Nakiyat-İş” sloganları sıklıkla ve coşkuyla atıldı.
Koca koca konfederasyonların işçileri bir araya getiremediği, İşçi Sınıfıyla bağlarını kopardığı bir dönemde, İşçi Sınıfının gerçek dostu Nakiyat-İş Sendikası yüzlerce işçiyle coşkulu ve geniş katılımlı bir eylem örgütlemeyi başarmıştır. Bu da Nakiyat-İş Sendikası’nın Devrimci Sendikacılık anlayışıyla İşçi Sınıfımızla etle tırnak gibi kaynaşmış olmasındandır. Sarı Sendikacılığa karşı mücadele bayrağını açmış olmasındandır.

Nakliyat-İş Sendikası Gebze Şubesi olarak, Asgari Ücret eyleminden sonra 28 aydır tazminat hakları için Sendikamız öncülüğünde mücadele eden Real İşçilerinin Media Markt’ta yaptığı kasa kilitleme eylemine katıldık.

Media Markt’taki kasa kilitleme eyleminden sonra, Petrol-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu, Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Trelleborg fabrikasında yapılan grevin 12’nci gününde üyelerimizle beraber dayanışma ziyaretinde bulunduk.

Nakliyat-İş Örgütlenme Daire Başkanı ve Gebze Şube Başkanı Erdal Kopal fabrika önünde grevdeki işçilere hitaben bir konuşma yaptı. Konuşmasında:

“TÜVTÜRK Şanlıurfa, Eskişehir, Kütahya ve Muğla’da 1 yılı aşkın zamandır direnişlerimiz devam ediyor. İşine, ekmeğine, Sendikasına ve onuruna sahip çıkan üyelerimiz haklı talepleri için Sendikamız öncülüğünde kararlıca mücadele ediyorlar. Kazanacaklar. Haklı talepleri için kararlıca mücadele eden Trelleborg İşçileri de kazanacak.

“Biz Nakliyat-İş Sendikası olarak, Parababalarının yarattığı işsizlik, pahalılık cehennemine karşı; İşçi Sınıfımız ve Emekçi Halkımıza yaptıkları zulümlere karşı her alanda mücadele ediyoruz.

“Nerede bir haksızlık varsa, tıpkı bugün burada olduğu gibi, haksızlığın karşısında durmaya devam ediyoruz. Haksızlığa uğrayanların yanında, onlarla dayanışma içinde oluyor, birlikte mücadele ediyoruz.

“İşçi Sınıfının mücadele etmekten başka çaresi yoktur. İşi, ekmeği, sendikası ve onuru için mücadele eden İşçi Sınıfımız er geç kazanacaktır. Trelleborg Grevci İşçilerine mücadelelerinde başarılar diliyoruz. Nakliyat-İş olarak her zaman mücadelenizle dayanışma içerisinde olacağız.” Dedi.

“İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması” sloganlarıyla konuşmasını sonlandırdı. Ardından grev çadırında grevci işçilerle sohbet edildi, ziyaretimiz yine sloganlarla sona erdi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.