Sümeyye GÖRAY

Sümeyye GÖRAY

MODERN YARA

A+A-
Ben modern çağın modern genci değilim. Kelime anlamı yeni ve güncel olarak algılanırsa eğer masum bir kelime “modernlik”.Eğer modern olmak ile kasıt,  insanın yeniliklere açık, çağın getirdiği güncellikle kendisine bir artı katmaksa, bu anlamda makul sayılabilecek bir olgu. Aksi taktirde bütün değerlerimizi yok etmek için ortaya atılmış iki tarafı keskin bıçak. Evet, biz modern bir aile değiliz. Çünkü annem hiçbir zaman beni kendi halime bırakıp, doğrularını yanlışlarını yaşayarak öğrensin demedi. Neyin doğru ve neyin yanlış olabileceğini gösterdi.
 
Bana, Çağdaş ve Feminizm düşüncelerini benimseyen insanları idol olarak göstermedi. Hz. Aişe ve Hz. Fatıma annemizin karakterlerini öncü şahsiyet olarak gösterdi. Açıkçası babam da modern bir baba değil. O eve geldiği zaman biz “ESKİ ÇAĞLARDAKİ” gibi ayağa kalkarız. Çünkü biz modern bir aile değiliz ve ben de modern bir genç değilim. Çoğu bayan modern çağla birlikte hür olduklarını öne sürüyorlar. Peki cahiliye döneminde Kur’an ile birlikte kadınlara tanınan hak ve hürriyetler neydi? Kadın diri diri gömülürken, onu oradan çıkarıp, ayaklarının altına Cennetti seren dinin müjdeleyicisi değil midir Kur’an? İnsana, insan olma erdemini veren dinin müjdeleyicisi değil midir? Cahiliye döneminin elleri kan kokan Godomanlarına verilen cevaptı bir nevi Kur’an. Peki şimdilerin elleri modernlik kokan Godomanlarına ne demeli ?
 
Nasıl bir cevap vermeli? Modern Çağ ile birlikte modern  cahiliye dönemini yaşamaya başladık. Acı bir yönü de o zamanlarda hala Kur’an tebliğ olmamıştı. Peki şimdilerin sözüm ona Çağdaşlarına ne demeli nasıl tebliğ etmeli. Bu gidişata kim dur demeli? Aslında bu sorunun cevabı vicdanlarımız da saklı. İslam’ı ve getirdiklerini bir kenara itip Batının ısıtarak önümüze sunduğu modernliğe bir son vermeliyiz. Değerlerimizi yeniden özümseyip, aslında eski çağ diye yaftalanan dönemin erdemli insanlarının ne dediklerine, yaşam tarzlarına bir göz atmalıyız. Bize biz olma yolunda, o erdemleri geçmişimizin erdemli insanlarının öncü şahsiyetlerini yeniden özümsemeliyiz.
 
Çünkü biz geçmişimizle varız ve bizi ayakta tutan erdemlerimiz var. Biz şımarıklığı, saygısızlığı Çağdaş değerler olarak benimseyemeyiz. Bize bunu yamamaya çalışanlar bu çağdaş giysinin aslında üzerimizde ne kadar bol bir gömlek olduğunu görmeliler. O yüzden biz, bizi yapmak istedikleri gibi modern insanlar ve modern gençlik değiliz. 
 
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.