1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Mide ilacı erkeklerde kısırlığa neden oluyor
Mide ilacı erkeklerde kısırlığa neden oluyor

Mide ilacı erkeklerde kısırlığa neden oluyor

Özellikle mide yanması şikayetinde uzun süreli kullanılan mide ilaçları erkeklerde sperm sayısını düşürerek kısırlığa neden oluyor.

A+A-

Hemen hemen herkeste yaşanan mide yanması sorununda sıklıkla başvurulan mide ilaçları genç erkeklerde kısırlık riskini üç kat artırıyor. Bu ilaçları kullananlarda sperm sayısı düşüklüğüne daha fazla rastlanıyor. Bu ilaçları çok fazla kullanmanız genç yaşlarda çocuk sahibi olamamanıza neden olabilir.

Milyonlarca insana reçete ediliyor

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, sürekli mide ilacı kullanan erkekleri yakından ilgilendiren bu önemli konu hakkında şu bilgileri verdi: "Lansoprazol (Zoprol caps), Omeprazol (Losec, Prisolec tb) etken maddeli ilaçların kullanımı, düşük sperm sayısıyla ilişkilidir. Araştırmalara göre, milyonlarca insana reçete edilen ve mide yanması için kullanılan bu ilaçlar genç erkeklerin bir kısmında kısırlığa neden oluyor. 20'li 30'lu yaşlardan itibaren altı ay ve daha uzun süreyle bu ilaçları kullananlarda düşük sperm sayısına rastlanma olasılığı üç kat daha fazla. 2015 yılında sadece İngiltere'de (midede yapılan asit miktarını azaltarak mide yanması ve ekşime gibi belirtileri gideren) bu ilaçlar 55 milyon kez reçete edildi."

İlaçların maksimum kullanım süresi 4 hafta

Bu ilaçların maksimum kullanım süresi dört haftayken, çoğu insanın aylarca hatta yıllarca kullandığının altını çizen Dr. Görgen: "Altı aydan daha kısa süre bu ilaçları kullanan erkeklerde sperm sayısı olumsuz etkilenmiyor ancak altı aydan uzun süre kullananlarda düşük sperm sayısına rastlanma sıklığında üç kat artış var. Yapılan testler bu azalmanın hareketli sperm sayısını daha çok etkilediğini ortaya koydu. Bu duruma neden olan olası mekanizma, ilaçların bağırsaklardaki ortamı değiştirerek sağlıklı sperm oluşumunda hayati önemi olan Vitamin B yetersizliğine yol açması olarak düşünülmektedir. Kısa süreli kullanımlarda vücut buna adapte olabiliyor ama uzun süreli kullanımda bozulan denge tekrar kurulamadığından Vitamin B eksikliği ortaya çıkıyor. Bu nedenle; çok masum gibi görülen bu tarz ilaçların gerekli olmadan kulaktan dolma tavsiyelerle kullanılmaması ve mutlaka ilgili branştan doktor tarafından yazılması gerekmektedir” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.