1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Kuzey Marmara otoyolu'nda toplam kamulaştırma bedeli nedir ?  Şimdiye kadar bu bedelin ne kadarı ödenmiştir ?
Kuzey Marmara otoyolu'nda toplam kamulaştırma bedeli nedir ?  Şimdiye kadar bu bedelin ne kadarı ödenmiştir ?

Kuzey Marmara otoyolu'nda toplam kamulaştırma bedeli nedir ?  Şimdiye kadar bu bedelin ne kadarı ödenmiştir ?

Muhalefet Milletvekilleri, Bakanların Meclise gelmemesini ve soru önergelerine cevap vermemesini sert sözlerle eleştiriyor.

A+A-

Yeni sistem tartışmaları sık sık Meclis gündemine gelirken özellikle muhalefet Milletvekilleri, Bakanların Meclise gelmemesini ve soru önergelerine cevap vermemesini sert sözlerle eleştiriyor.

Bunun son örneği ise CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın Kuzey Marmara otoyoluna ilişkin bir dizi sorularının Ulaştırma Bakanı tarafından cevap bulmaması oldu.

SORULARA CEVAP VEREMEDİ

Kuzey Marmara otoyolu çalışmalarının yüzde 85’inin tamamlandığını belirten Akar, yapılan kamulaştırmalar ve vatandaşlara ödenen tutarları Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan’dan talep etti.

Kamulaştırmalar da yaşanan sıkıntılar neticesin de vatandaşların mahkeme sürecine gittiğine dikkat çeken CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, bugüne kadar yapılan kamulaştırmalar da kaç kişiye ödemelerin yapılıp yapılmadığını sordu.

15 BİN 773 TAŞINMAZ SAHİBİNE ÖDEMELER YAPILMIŞ

Kocaeli de Gebze, Dilovası, Derince, İzmit ve Kartepe de Kuzey Marmara otoyolu çalışmalarında kamulaştırmaların yapıldığının altını çizen CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar kamulaştırmalarda yaşanan sıkıntıları ve kaynağını yine Bakanlıktan talep ederken, Ulaştırma Bakanlığı sadece bugüne kadar 15 bin 773 taşınmaz sahibine ödemelerin yapıldığı cevabını verdi.

Önergesinde birçok sorunun yanıtlanmadığını belirten Akar, Bakan Bey imza atmak için zahmet etmiş, sorularımız cevaplanmadığı gibi yeni sistemle Meclisin içinin nasıl boşaltıldığı da ortaya çıkıyor dedi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit TURHAN tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 

Haydar AKAR Kocaeli Milletvekili

Kuzey Marmara Otoyolu çalışmalarının yüzde 85’i tamamlanırken yapılan   Kamulaştırmalar da sorunlar yaşanmakta ve vatandaşlar kamulaştırmalar sonrası haklarını alamayarak konuyu yargıya intikal ettirmektedir. Davaların açıldığı mahkemelerin kesin süreler vermesine rağmen Karayolları Genel Müdürlüğünün bu bedelleri ödemediği görülmektedir.

Kocaeli’de kamulaştırılan bölgeler şöyledir; 

Gebze (Kadıllı, Cumaköy, Denizli, Tavşanlı, Muallim, Köseler, Demirciler, Yağcılar Mahalleleri), 

Dilovası (Tepecik Mahallesi), Körfez (Sevindlikli, Şemsettin, Karayakuplu, Sipahiler, Himmetli Mahalleleri),

Derince (Toylar, Kaşıkçı Mahalleleri), 

İzmit (Çayırköy, Deretepe, Durhasan Mahalelleri), İzmit (Eseler, Bayraktar, Gedikli Karaabdulbaki, Sarakpınar, Süleymaniye, Akmeşe Mahalleleri)

Kartepe (Uzunbey, Şuyu Uzunbey Mahalleleri), 

Buna göre; 

Yukarıda özetle belirtmiş olduğum bu bölgelerdeki toplam kamulaştırma bedeli nedir ?  Şimdiye kadar bu bedelin ne kadarı ödenmiştir ?

Ödenmeyen bedeller için faiz işletilmekte midir?

Bugüne kadar yapılan kamulaştırmalar da kaç kişiye ödeme yapılması gerekmiştir? Kaç kişiye bu ödemeler yapılmıştır?  Kaç vatandaşımıza ödemeler yapılmamıştır? Bu ödemeler için öngörülen bir tarih var mıdır?
Neden bugüne kadar vatandaşlarımız Karayolları ve Bakanlığınızca mağdur edilmiştir?
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.