1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Kuzey Marmara Otoyolu, yeni yıla kadar bitecek
Kuzey Marmara Otoyolu, yeni yıla kadar bitecek

Kuzey Marmara Otoyolu, yeni yıla kadar bitecek

Şeker, Karayolları 1.Bölge Müdürü Turgay Çolak ile birlikte Kandıra yolunda, Şehir Hastanesi bağlantı yollarında ve Kuzey Marmara Otoyolu'nda incelemelerde bulundu. 

A+A-

AK Parti Kocaeli Milletvekili, Genel Merkez Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu Başkan Vekili İlyas Şeker, Karayolları 1.Bölge Müdürü Turgay Çolak ile birlikte Kandıra yolunda, Şehir Hastanesi bağlantı yollarında ve Kuzey Marmara Otoyolu'nda incelemelerde bulundu. 

Milletvekili Şeker, İzmit'ten Kandıra istikametine doğru olan yolun 19 kilometrelik mesafesi için 55 milyon TL'lik kamulaştırma yapılacağını, bugüne kadar bu alanda 25 milyon TL'lik ödemenin de gerçekleştiğini belirtti ve Kandıra yolundaki toprak işlerinin, sanat yapılarının, alt geçit ve drenaj çalışmaları gibi işlemlerin vakit kaybı yaşanmaması adına hepsinin aynı anda yapıldığını ifade etti.

Yetkililerce, Kandıra yolunda yapılan çalışmaların sekteye uğramaması için tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisine karşı gereken tüm önlemlerin alındığı ve şantiyedeki işçilerin ayrı ayrı odalarda kaldığı ifade edildi. 

BÖLGEYE 1.8 MİLYAR TL HARCADIK

Karayolları 1. Bölge Müdürü Turgay Çolak, inceleme esnasında bilgi vererek “1.Bölge Müdürlüğümüze bağlı 8 ilimiz var. Kocaeli’de 499 km yol ağımız mevcut ve bu yolların tamamı BSK ile (sıcak asfalt) kaplı. Yaklaşık 20 Milyon nüfus görev sahamız içinde. Bizim için bu denli önemli bölgemizde kurum olarak 2023 hedeflerimizde bu yollara 77 kilometre daha ekleyeceğiz. Kocaeli'de yürütülen (Sarıdere, Kandıra, TEM üzerinde yapılan kavşaklar vb.) 14 adet projemiz var. Yatırım programı bedelleri 1.8 Milyar TL. Bugüne kadar 1.2 Milyar TL harcama yaptık. ” dedi.

KANDIRA YOLUNA KAMULAŞTIRMA İÇİN 25 MİLYON TL ÖDENDİ

 AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker; 

“Karayolları 1.Bölge Müdürlüğümüze ve yüklenici firmaya ait ekipler, bu sene hazine ve ormana arazisindeki işleri bitirip daha fazla zaman kaybetmemeyi hedefliyor. Bunun için Cezaevi varyantına kadar bütün kamulaştırmaların tamamlanması için çalışmalar hummalı bir şekilde devam ediyor. Bu sene de kamulaştırması çözülen ve ormandan izin alınan her yerde çalışmalar devam edecek. Ayrıca bugüne kadar Kandıra yoluyla ilgili 25 Milyon TL kamulaştırma bedeli ödenmiş ve bu bedel hariç sanat yapıları için de 150 Milyon TL harcanmış. Ülke ekonomisine ciddi derecede katkı sağlayan Kocaeli, bu hizmetleri ve daha fazlasını hak ettiğini her fırsatta ifade ediyorum. Kocaeli'mize değer veren ve yapılacak yatırımlarda ilimizi ön plana alan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a ve kurumlarımıza teşekkür ediyorum." dedi. 

KÖPRÜNÜN BİR AYAĞINDA ANLAŞILAMADI

Kandıra yolunda devam eden çalışmalarla ilgili de bilgi veren Karayolları 1.Bölge Müdürü Çolak, “59 kilometreden oluşan İzmit-Kandıra-Kaynarca yolunda kamulaştırma devam ettiği için kışın sorun olmasın diye varyantlarda (mevcut güzergahın dışından geçen güzergah) çalışacağız. Dalca mevkiinde yapılan köprünün bir ayağına izin aldık, diğerine izin alamadık dolayısıyla bekliyoruz. Buranın ihalesi bu yılın 3. ayında 628 Milyon TL bedelle yapıldı. Kandıra Yolu projesinde 25 kavşak bulunmakta. Aynı zamanda toplamda 773 metreden oluşan 18 köprü, 13 altgeçit var. Kamulaştırması çözülen her yerde çalışmaya hemen başlıyoruz. Kandıra yolunun İzmit istikametinin 19 kilometresinde kamulaştırma ve yapım çalışması devam ediyor. Yolun geriye kalan diğer kısımlarında da kamulaştırma çalışmaları devam ediyor. Kurum olarak genel müdürlüğümüzden kamulaştırma kararı alınan yerler için 8 Milyon TL ek ödenek talep ettik.” dedi.

KANDIRA YOLUNDA 19 KM İÇİN 55 MİLYON TL KAMULAŞTIRMA 

Kandıra Yolu çalışma sahalarında incelemelerine devam eden Kocaeli Milletvekili Şeker, “Kandıra yolunun ilk 19 kilometrelik kısmında toplamda 55 Milyon TL kamulaştırma bedeli ortaya çıkıyor. Bu yıl sonuna kadar bu işlemlerin tamamen bitirilmesi hedefleniyor. Bölge Müdürümüz Turgay Bey, 2021 yılının sonunda cezaevi varyantını ve Çubuklubala'daki varyantı bitirme hedeflerinin olduğunu ifade etti. Ardından da bu yol nasipse trafiğe açılır. Ayrıca Kandıra Yolu'nda çalışmaları sonlanan yerlerde ekipler güzergahları tekrar ağaçlandırıyor. Mesela Kuzey Marmara Otoyolu için 8,5 milyon ağaç dikildi. 
Kandıra yolunda bulunan 35 menfezin 4 tanesi tamamlanmış durumda. 7 tanesi için de ormandan izin bekleniyor. Kamulaştırma devam ederek diğer taraftan problemsiz olan alanlarda yol ve sanat yapılarının yapımı devam ediyor.”  dedi.

ŞEKER KURUMLARLA ANINDA GÖRÜŞME YAPTI

İncelemeler esnasında yol yapımına engel teşkil eden kurumlara ait tesisleri yerinde inceleyen AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, bu yapıların kaldırılması için gerekli olan izinlerin bir an önce çıkması adına TEDAŞ, Orman Genel Müdürlüğü ve diğer kurum yetkililerini arayarak gerekli işlemlerin hızlanmasını istedi.

ALTGEÇİTLER 15 GÜNDE BİTECEK

Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, "Kocaeli Şehir Hastanemiz, 1218 yatak kapasiteli ve 368.688 metrekare kapalı alana sahip. Aynı anda 16 bin kişi hastanede bulunabilecek. Şehir Hastanesi'nin bağlantı yolları, 2019 yılının 3.ayında ihale edildi ve 2019’un sonunda işe başlanıldı. Proje bedeli 190 Milyon TL. Hastanenin yolları toplam 7.8 kilometre. 13 sanat yapısı (üst geçit-altgeçit) toplamı 893 metreden oluşuyor. Projede yer alan 13 köprüden 4 tanesinde tramvayla hastaneye ulaşım sağlanacak. Kocaeli'nin sağlık turizminde parlamasını sağlayacak olan Şehir Hastanesi'nde hummalı bir şekilde çalışan ekipler, projedeki altgeçitleri 15 gün içinde bitirmeyi hedefleniyor. ” dedi. 

HASTANE YOLU 1,5 AYA AÇILACAK

Milletvekili İlyas Şeker ve basın mensuplarına son çalışmaları aktaran Çolak, “Akarcadere mevkiinde zemin iyileştirme çalışmaları amacıyla 232 bin metrede yolum alt kısmına kazık çakıldı. Kamulaştırma dışında önümüzde engel yok. 110 bin metreküp toprak işini de bitirip tahminen Eylül ayı sonuna kadar yolu inşallah trafiğe açacağız." dedi. 

KUZEY MARMARA OTOYOLU YENİ YILA KADAR BİTECEK

Kuzey Marmara Otoyolu'nda da inceleme yapan ve sonrasında Karayolları 1. Bölge Müdürü Turgay Çolak'tan bilgi alan AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, “Kuzey Marmara Otoyolu, ana gövde ve bağlantı yollarıyla beraber 398 kilometreden oluşuyor. 398 kilometrenin 286’sının yapımı tamamlanmış durumda. Kuzey Marmara Otoyolu' nun Kocaeli sınırları içerisindeki uzunluğu 112 kilometre. 112 kilometrenin 54 kilometrelik kısmı şuan bitirilmiş durumda ve geriye 58 kilometrelik bir kısım kaldı. Kocaeli sınırları içerisinde toplam uzunlukları 18.7 kilometreden oluşan 5 adet tünel ve 14 adet viyadük bulunmakta ve bu viyadüklerin 13’ünü tamamlanmış durumda. Tüneller dahil olmak üzere yolun büyük bir kısmının muazzam bir şekilde 4 şeritli olması, Kocaeli trafiğini daha da rahatlatacağını düşünüyorum. Karayolları 1.Bölge Müdürlüğümüz Eylül ayı sonuna kadar İzmit Doğu girişine kadar olan 35 kilometrelik yolu bitirmeyi hedeflediğini ifade etti. Yolun kalan kısmı ise Aralık ayında nasipse bitecek.” dedi
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.