1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı: Nedir, Nasıl Açılır ve Şartları Nelerdir?
Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı: Nedir, Nasıl Açılır ve Şartları Nelerdir?

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı: Nedir, Nasıl Açılır ve Şartları Nelerdir?

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı, gerçek kişilerin birikimlerinin kurdaki artışlar karşısında değerini korumasını sağlayan bir hesap türüdür.

A+A-

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı, vade boyunca birikimlerinizi döviz kuru değişimlerine karşı korur. Vade sonunda hesap açılışı sırasında sunulan faiz oranının yanında vade boyunca USD, EUR, GBP ve Altın cinslerinde oluşan kur farkı da hesaplanır. Kur değişim oranı olarak, vade sonu ve vade başındaki TCMB alış kuru arasındaki yüzdesel fark dikkate alınır. Vade sonunda döviz kurundaki artış oranı, öngörülen faiz oranından yüksekse hesaba döviz kurundaki artış oranı yansıtılır. Hesaplamada kullanılacak dönüşüm kuru, TCMB tarafından verilen usul ve esaslara göre belirlenir. Döviz kuru korumalı vadeli hesap uygulamasında tüm ödemeler TL cinsinden yapılır.

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Döviz kuru korumalı TL mevduat hesabı yalnızca Türkiye’de yerleşik gerçek veya tüzel kişiler tarafından açılabilir. Gerçek kişiler, şubeye başvurarak kur korumalı TL hesap açabilir. Hesap açılışı için gerçek veya tüzel kişiler mevcut döviz tevdiat hesabından TL’ye geçiş yapabilir ya da sadece gerçek kişiler daha önce bir döviz tevdiat hesabı yoksa bankaya TL sunabilir. Yabancı para mevduatın Türk Lirasına dönüştürülmesinde Merkez Bankası tarafından saat 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 ve 15:00 saatlerinde ilan edilen ve döviz tevdiat  hesaplarında bulunan dövizin Türk lirasına çevrildiği saat itibarıyla en son açıklanmış olan döviz alış kuru / altın alış fiyatıdır. 

Kur Korumalı Mevduat Hesabının Şartları Nelerdir?

  • İlgili düzenlemelere göre Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı yurt içi yerleşik gerçek kişiler için 3 ay, 6 ay, 9 ay veya 1 yıl vadeli ve yurt içi yerleşik tüzel kişiler için 6 ay veya 1 yıl vadeli Vadeli mevduat hesabı için uygulanacak asgari faiz oranı, TCMB tarafından ilan edilen politika faiz oranıdır.

  • Vade sonunda elde edilecek getiri için uygulanacak stopaj oranı “sıfır” olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla hesaplanan getiriyi vergi kesintisi olmadan elde edebilirsiniz.

  • Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı’nın vadesi sonunda TCMB tarafından ilan edilen kur, vade başında belirlenen kurdan düşükse, getiri oranı hesap açılışında belirlenen faiz oranı olur; kur, vade başında belirlenen kurdan yüksekse, getiri oranı kur değişim oranı olarak hesaplanır.

  • Vade sonu geldiğinde faiz tahakkuku gerçekleştirilerek, hesaplanan tutar vadesiz hesaba aktarılır ve vadeli TL mevduat hesabı için vade uzatımı yapılmaz.  

  • Vadeden önce hesaptan kısmi çekim yapılamaz. Erken kapama yapılması durumunda ise hesap bakiyesi ilan edilen TCMB USD, EUR, GBP ve Altın alış kurundan düşük olanı üzerinden güncellenir. Dolayısıyla erken kapama tarihinde kur hesap açılış tarihinde oluşan kurdan düşükse anapara kaybı yaşanabilir.  

 

Siz de TL birikimlerinizin döviz kurlarındaki değişimler karşısında değerini koruması için, Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı açarak avantajlardan yararlanabilirsiniz!

Fibabanka ile Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı açın, yatırımlarınızın güvence altına alın.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum