1. HABERLER

 2. BİLİM-TEKNOLOJİ

 3. Kodlama Markalama Makinesi
Kodlama Markalama Makinesi

Kodlama Markalama Makinesi

Kodlama ve markalama makineleri ile yapılan işlemler hem üretici hem de tüketici adına önem arz eder.

A+A-

 

Üretim sektöründe kodlama markalama makinesi çeşitlerine ihtiyaç duyulur. Bu makineler, üretilen ürünlerin üzerine “son kullanma tarihleri, parti ve lot numaralarını” işlemek üzere kullanılır. Bu cihazların kullanım alanları da son derece fazladır.

Kodlama ve markalama makineleri ile yapılan işlemler hem üretici hem de tüketici adına önem arz eder. Üretilen ürünlerin üzerine ya da ambalajları üzerine işlenen bilgiler üreticiden tüketiciye ulaşma süreçlerinde gereklidir. Ürünler üzerindeki bu bilgiler sayesinde ürünler hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Bu amaçlar için kullanılan kodlama ve markalama makineleri farklı çeşitlere sahiptir. Ürünlerdeki bu çeşitlilik kullanım alanlarını da genişletmektedir. Farklı yöntemler ile markalama ve kodlama yapan bu makinelerin işlevleri de sahip oldukları özelliklere göre değişkenlik göstermektedir.

Kodlama Makinesi Nedir?

Kodlama makinesi üretilen ürünlerin ya da paketlerinin üzerine çeşitli bilgilerin yazılmasına yarayan cihazlardır. Bunlar ürünlerin son kullanma tarihleri, üretim tarihleri, seri numaraları, barkod bilgileri, lot numaraları ve benzeri bilgiler olabilmektedir. Genellikle sayılardan ve küçük kodlamalardan meydana gelirler.

Kodlama makinelerinin pek çok farklı çeşitleri üretilmiştir. İnkjet, terminal transfer, lazer ve termal inkjet kodlama makinesi çeşitlerini oluşturmaktadır. Ürünlerin sahip olduğu özellikler cihazları çeşitlendiren ana faktördür. Kodlama makinelerinin kullanım alanları arttıkça çeşitlerinde de artış gözlenmiştir. Bu cihazlar son teknoloji ile üretilen yeni nesil cihazları da bünyesinde barındırır. Kodlama makineleri hem manuel hem de otomatik sistemlere sahip olarak üretilebilir.

Kodlama Makinaları Ne İşe Yarar?

Kodlama makineleri üretim safhasında oldukça sık kullanılan cihazlardır. Bu cihazlar sayesinde üretilen ürünlerin bilgileri paket ya da ambalajların üzerine yazdırılır. Oldukça önem arz eden bu cihazların kullanım alanları da son derece fazladır. Bu makineler hem üretici hem de tüketici için faydalıdır.

Kodlama makinesi sayesinde üreticiler ya da düzenleyiciler tarafından ürünlerin orijinal olup olmadığı kontrol edilebilir. Kusurlu ya da defolu ürünlerin tespit edilmesi ve diğerlerinden ayrıştırılmasına yardımcı olur. Tüketicilerin sağlığı ve memnuniyetini korumak ve sağlamak amacı ile kullanılır.

Kodlama makineleri tarafından bilgilerin üzerine yazılı olduğu ürünleri yetkili kişiler takip edebilir. Sahte ya da sağlığa zararlı olabilecek ürünlerin tüketicilere ulaşmadan tespit edilmesine imkân verir. Dağıtım zincirlerinde ve transfer süreçlerinde ürünlerin tüketiciye ulaşıp ulaşmadığı konusunda takibi yapılabilir. Veri izleme ve işleme konusunda kullanıcılarına son derece verim sağlar.

Kodlama Markalama Makinesi Kullanım Alanları

Kodlama markalama makinesi hem üreticilere hem de tüketicilerine faydalıdır. Kullanıcılarına sağladıkları avantajlar ve faydalar sebebi ile kullanım alanları genişlemiştir. Bu cihazların kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir:

 • Gıda ve içecek
 • Tütün ve tütün mamulleri
 • Kozmetik ve kişisel bakım
 • İlaç
 • Otomotiv ve yan ürünleri sanayisi
 • Ağır sanayi
 • Kablo ve elektronik
 • Tarım ve hayvancılık
 • Kimya ve plastik sektörü
 • Matbaa ve paketleme sanayisi

Üretim, depolama, satış ve nakliye süreçlerinde kodlama markalama makinesi kullanılmaktadır. Bu makineler ile adeta ürünlerin kimliklerini üzerlerine ya da paketlerine basılmaktadır. Ürünlerin doğru bir şekilde takibinin yapılması ve standartlara uygun olarak üretilip tüketilmesinde bu cihazların payı büyüktür. Bu noktada Tempo Makine gibi deneyimli firmaların ürünlerini inceleyebilir, kaliteli cihazların desteğini alabilirsiniz.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.