1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Kocaeli, yatırımcılar için cazibe merkezi olmuştur
Kocaeli, yatırımcılar için cazibe merkezi olmuştur

Kocaeli, yatırımcılar için cazibe merkezi olmuştur

Şeker, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlemiş olduğu basın toplantısında medya temsilcileri ile bir araya gelerek Kocaeli’nin ülke ekonomisine yapmış olduğu katkıyı değerlendirdi.

A+A-

AK Parti Kocaeli Milletvekili, Genel Merkez Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu Başkan Vekili İlyas Şeker, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlemiş olduğu basın toplantısında medya temsilcileri ile bir araya gelerek Kocaeli’nin ülke ekonomisine yapmış olduğu katkıyı değerlendirdi.

KOCAELİ ÜLKE BÜTÇESİNE EN ÇOK KATKI SUNAN 3.İL
   

AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Gazi Mecliste düzenlemiş olduğu basın toplantısında medya temsilcileriyle bir araya gelerek Kocaeli’nin ülke ekonomisine yapmış olduğu katkıyı değerlendirdi.

Kocaeli’nin ülke bütçesine en çok katkı sunan 3.il olduğunu ifade eden Şeker, “ Kocaeli ilimiz ülkemizin sanayide başkenti konumundadır. Bu sebeple ülke ekonomisine sunmuş olduğu katkılar takdire şayandır. Kocaeli, yüz ölçümü olarak küçük ancak ülkeye sunmuş olduğu katma değer büyüktür. Zira Türkiye’nin en büyük 500 firmasından 79’una ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’de bulunan 1195 adet Ar-Ge şirketinden 128 tanesi ilimizde yer almaktadır. Ayrıca 15 adet de Tasarım Merkezi Kocaeli’nde faaliyet göstermektedir.Değerli basın mensupları, ilimiz ayrıca yabancı sermayeli ve büyük ölçekli işletmelerin de tercih ettiği bir ildir. Kocaeli’de 2800’ün üzerinde sanayi üretimi yapan firmanın 307’si yabancı sermayelidir.” dedi.

 

KOCAELİ AVRASYA ÜZERİNDEKİ TÜM TİCARET YOLLARININ GÜZERGAHINDA
   

Kocaeli Milletvekili Şeker, Kocaeli’nin ekonomik faaliyetlerinde sanayinin payının %50 olduğunu hatırlatırken 2018 verilerine göre Türkiye’nin araç üretiminin %35,84’nü, Türkiye Kimya sanayisinin %27’sini, Türkiye metal sanayisinin %19’unu Kocaeli’nin karşıladığını ifade etti.

Şeker, sözlerinin devamında ise;

“ Avrasya üzerindeki tüm ticaret yollarının güzergahında yer alan Kocaeli, lojistik bakımından ciddi bir avantaja sahiptir ve her zaman yatırımcılar için cazibe merkezi olmuştur. Kocaeli’de 14 adet organize sanayi bölgesi, 5 adet teknopark ve 2 adet serbest bölge bulunmaktadır. 14 organize sanayi bölgesinin 6 tanesi ihtisas organize sanayi bölgesidir.” dedi.

KOCAELİ TARİHİ BİR ANA ŞAHİTLİK ETMİŞTİR

Cumhurbaşkanı Sn.Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla 27 Aralık tarihinde Kocaeli/Gebze’de Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon üssü Bilişim Vadisi’nin ilk etabının açılışının yapıldığını, Türkiye’nin ilk yerli ve milli elektrikli otomobilini üretecek olan ‘Türkiye’nin Otomobil Girişim Gurubu’nun Ar-Ge merkezine ve otomobilin tanıtımına ev sahipliği yapan Kocaeli’nin tarihi bir ana şahitlik ettiğini ifade eden Şeker,“Kocaeli sanayi kentinin yanında aynı zamanda bir liman kentidir. Doğal bir liman olan İzmit Körfezi’nde 39 liman ve iskele bulunmaktadır. Bütün bu avantajları nedeniyle Kocaeli ileri teknoloji yatırımlarını çeken bir cazibe merkezidir. Kocaeli, sanayinin ihtiyaç duyduğu bilgi ve kalifiye insan kaynağını Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Türkiye’nin en büyük araştırma merkezi: TÜBİTAK MAM, Kocaeli Üniversitesi Teknoparkı, Gebze Teknik Üniversitesi Teknoparkı, Gebze OSB Teknoparkı ve TÜBİTAK MARTEK’ten sağlayacak önemli alt yapıya sahiptir.” dedi.

KOCAELİ BÜYÜMEYE VE REKORLAR KIRMAYA DEVAM EDİYOR

Türk imalat sanayisinin ana üssü olan Kocaeli’nin büyümeye ve yeni rekorlar kırmaya devam ettiğini belirten Şeker, “ Dünyadaki belirsiz küresel ekonomik görünüme rağmen Kocaeli Gümrüklerinden alınan verilere göre; 2019 yılında ihracatını bir önceki yıla göre % 1.6 artışla 29,013 milyar $’a çıkarttı.

İstanbul’dan sonra en çok ihracat yapan Kocaeli 2019 yılı Türkiye ihracatının da %17’sini yine karşılamaktadır. 2019 yılı ithalatını ise %17 azalarak, 40,3 milyar $’la tamamladı. Kocaeli 69,3 milyar $’lık dış ticaret hacmiyle 2019 yılında Türkiye dış ticaretinin %18,5’ini karşıladı. 180'in üzerinde ülke ve bölgeye ihracat yapıyor. Kaliteli ve katma değeri yüksek mal üretiyor. Kocaeli'nin nitelikli insan gücü ve lojistik avantajlarından faydalanan firmalar, ülkemizin ihracatının artması için de büyük destek ve katkı sağlamaktadır. Kocaeli’nde üretilerek ihraç edilen ürünlerden, otomotiv, lastik üretimi ve petrokimya gibi katma değeri yüksek ürünler dünya çapında büyük ilgi görmektedir. Kocaeli’nden yapılan ihracatının ilk sırasında otomotiv ihracatı bulunmaktadır. İkinci sırada en çok ihracat yapan sektör kimyevi madde ve mamuller, 3.Sırada ise Çelik sektörü, 4.sırada Elektrik Elektronik yer almaktadır.” dedi.

ŞEKER, TEŞEKKÜR ETTİ 

Kocaeli’nde üretilen katma değeri yüksek ürünler sayesinde kurulan milyar dolarlık ihracat pazarlarının ilk sırasında Birleşik Krallık oldu. Birleşik Krallık’a 2019 yılında 1,3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi. 2018'e göre yüzde 113 artışla Hollanda 1,23 milyar dolarla ikinci sırada yer aldı. Avrupa Birliği'nin lokomotifi olan Almanya ise Kocaeli'nin bu dönemde en fazla ihracat yaptığı 1,2 milyar dolarla üçüncü ülke olarak kayıtlara geçti. 
   

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.