1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kocaeli ve Uşak heyeti Fas’ta incelemelerde bulundu!
Kocaeli ve Uşak heyeti Fas’ta incelemelerde bulundu!

Kocaeli ve Uşak heyeti Fas’ta incelemelerde bulundu!

Türkiye Fas İş Adamları Derneği(TÜFİAD), Kocaeli Aktif Sanayici ve İş Adamları Derneği(KASİAD) ve Uşak Sanayici ve İş Adamları Derneği(USİAD)'nin birlikte düzenlediği FAS Ticaret ve Yatırım heyeti programı sona erdi.

A+A-

Ziyaretin ilk gününde KASİAD Yönetim Kurulu Üyesi Servet Akar ve USİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yıldırım beraberinde ki heyet Fas’ta bulunan Türk iş adamlarının ev sahipliğinde bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda Casablanca’da ki yatırım ve teşvikler konusunda bilgilendirmeler yapıldı.

 

 

187 FAS’LI VE 38 TÜRK İŞ ADAMI KATILIMI

TÜFİAD, KASİAD, USİAD organizasyonunda gerçekleşen ikili iş görüşmeleri programına FAS’lı iş adamlarının ilgisi oldukça yoğun oldu. 187 Faslı ve 38 Türk iş adamının katıldığı programda T.C. Rabat Ticaret Müşaviri Selami İncekara tarafından FAS ve yatırım imkanları hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı. İncekara; “Fas Yatırım için çok uygun bir ülke. Bu ülkede Türk malları kaliteli ve iyi mal olarak biliniyor. Burada Türk müteahhit firmalar inşaat, yol yapımı gibi faaliyetler yürütüyorlar. FAS’ta belirlenen ihaleleri bakanlığımızın internet sitesinden takip edebilirsiniz. Fas’ta işletme kurmak çok kolay. Tamamen %100 yabancı sermayeli şirket kurabiliyorsunuz. Türkiye’nin Fas’a ihracatı 2010 yılına göre %50 artmış olmasına rağmen mevcut ihracatı 920 milyon dolar İthalatı 419 milyon dolar’dır. Fas’ın ithalatında ülkemizin payı %2,6 ihracatında ise %1,6’dır. Fas’a ihracat hedefimiz 2012 yılında 2 milyar dolar 2023 yılında ise 12-15 milyar dolardır. Bu hedeflere siz iş adamları ve yatırımcılar ile böyle organizasyonlarla ulaşacağız.” dedi.

 

 

TÜRK YATIRIMCILARI BEKLİYORUZ

İncekara'nın konuşmasından sonra söz hakkı alan Casablanca Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Ahmed Oumari; “Öne çıkan en önemli projelerimiz karayolları 3650 milyon dolar, orta yolları 240 milyon dolar, Akdeniz sahil yolu 280 milyon dolar, çöl yolu 940 milyon dolar, yol bakımı 940 milyon dolar, hızlı tren 2350 milyon dolar, demir yolu 2470 milyon dolar, ikinci Akdeniz limanı 2321 milyon dolar, liman ağları ve bakımı 349 milyon dolar, havaalanları ve ağı 680 milyon dolar, toplam 14680 milyon dolar tutarında projelerimiz mevcuttur. Bu iş fırsatlarını Türk müteahhitler ile yapmayı arzuluyoruz ve Türk yatırımcılarını ülkemize davet ediyoruz.” dedi.

 

 

HER İKİ ÜLKE İÇİN TİCARİ İVME KAZANILACAK

KASİAD Yönetim Kurulu Üyesi Servet Akar; “Bugün burada sadece Fas için değil tüm Kuzey Afrika ülkelerine açılım için bulunuyoruz. TÜFİAD derneğimiz FAS’ta başarılı çalışmalar yapıp ülke ihracatına önemli katkılar sağlıyor. Ben inanıyorum ki buradan çıkacak iş fırsatlarını katılımcılarımız değerlendirip önemli iş imkanları oluşturacak ve her iki ülke arasında ki ticarete önemli bir ivme kazandıracaklardır.” dedi.

 

 

FAS AFRİKAYA AÇILAN KAPIDIR

Son olarak kürsüye çıkan USİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yıldırım; “Ülkemizin istikrarlı büyümesinde dinamik girişken iş adamlarının ve devletimizin ciddi katkıları bulunmaktadır. Buna paralel olarak FAS ile dış ticaretimizde ki Avrupa ülkeleri ile rekabet olmasına rağmen ticaretimizde

 ciddi gelişmeler olduğunun farkındayız. Fas’ın coğrafi yapısını göze alırsak Afrika pazarında ciddi ticari ve yatırım fırsatları oluşturabiliriz. Bu iş forumunda önemli sonuçlar ortaya çıkacağı inancındayım.” dedi.

 

 

FAS BAĞIMSIZLIK GÜNÜNÜ TEBRİK EDİYORUM

KASİAD Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Aydın’ın program için yaptığı açıklamada “ Bizim Fas’a 3. gelişimiz. Bu iş forumunun FAS’ın bağımsızlık gününe denk gelmesi ayrı bir önem taşıyor. Tüm Fas’lı vatandaşların Fas Bağımsızlık Gününü tebrik ediyorum. Fas ile ticareti 15-20 yıllık hedefler ile planlıyoruz. Sadece ticaret değil aynı zamanda yatırım fırsatlarını yerinde görme imkanı bulduk. Tekstil, Mobilya, İnşaat gibi farklı sektörler için önemli iş ve yatırım fırsatları olduğunu gördük. Ticari anlaşmalar sağlayan üyelerimiz oldu. Özellikle bu iş forumunda bizlere nitelikli bir program ve ikili iş görüşmeleri imkanı sağlayan TÜFİAD Yönetim Kuruluna, T.C. Rabat Ticaret Müşaviri Selami İncekara’ya, Casablanca Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Ahmed Oumari’ye ve TUSKON Fas Sorumlusu Gökmen Ertaş’a ve çalışma arkadaşlarına çok teşekkür ediyorum. Bu adımların ülkemizi 2023 hedefine yaklaştıracağını ümit ediyorum.” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.