1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. KKTC’de dörtlü koalisyon dağıldı
KKTC’de dörtlü koalisyon dağıldı

KKTC’de dörtlü koalisyon dağıldı

KKTC’deki dörtlü koalisyon hükümeti, bir partinin ortaklıktan çekilmesiyle dağıldı.

A+A-

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC), koalisyon ortağı Halkın Partisi (HP) hükümetten çekilme kararı aldı. KKTC Başbakanı ve Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, hükümetin istifasını bugün Cumhurbaşkanı'na sunacağını açıkladı.

Erhürman, Halkın Partisi'nin (HP) hükümetten çekilme kararının ardından sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yeni hükümetin kurulmasına ilişkin çalışmaların gecikmeden başlaması amacıyla bugün saat 10.00'da istifasını Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya sunacağını bildirdi. Görev süresinde birlikte çalıştığı herkese teşekkür eden Başbakan Erhürman, şu ifadeleri kullandı:

"Az önce yapılan açıklamaların hemen ardından Sayın Cumhurbaşkanı ile görüştüm. Ülkemizin bir an önce yönetsel istikrara kavuşmaya ihtiyaç duyduğu bu dönemde yeni hükümetin kurulmasına ilişkin çalışmaların gecikmeden başlamasının sağlanması amacıyla bu sabah saat 10.00'da istifamı sayın Cumhurbaşkanı'na sunacağım. Görev süremiz içerisinde birlikte çalıştığım bakan arkadaşlarıma, kıymetli bürokratlarımıza, milletvekillerimize, destek veren, katkı koyan, eleştiri yapan herkese teşekkür ederim. Halkımıza sevgi ve saygılarımı sunar, yeni dönemin ülkemiz için hayırlı olmasını dilerim."

4'lü koalisyon hükümeti şu isimlerden oluşuyordu:

"Başbakan Tufan Erhürman (CTP), Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay (HP), Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit (TDP), Maliye Bakanı Serdar Denktaş (DP), İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars (HP), Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan (HP), Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami (CTP), Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu (DP), Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali (CTP), Sağlık Bakanı Filiz Besim (CTP), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler (TDP)"

KUDRET ÖZERSAY: HP HÜKÜMETEN ÇEKİLME KARARI ALDI

Kudret Özersay, Parti Meclisi'nde yapılan oylamada 4 hayır oyuna karşı, 55 evet oyu ile hükümetten çekilme kararı aldıklarını belirtti. Hükümette Başbakan yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olan Özersay gelinen noktanın sineye çekilemeyeceğini belirterek hükümetten çekilme kararının parti meclisinde ezici çoğunlukla alındığını vurguladı.

Özersay, "Muhalefette mi kalacağız, hükümet görüşmesi mi yapacağız, buna parti meclisi karar verecek" dedi. 

Basın toplantısında 15 aylık hükümetle ilgili değerlendirme yapan Özersay, hükümetten çekilme sebepleri arasında Maliye Bakanlığı'nın arazi kiralamalarını ve "güven bunalımını" gösterdi. 

"HP olarak her ne isterse olsun, her ne pahasına olursa olsun hükümette olalım ya da kalalım görüşünde olmadık." diyen Özersay, gelinen noktanın HP açısından sineye çekilebilecek bir nokta olmadığını ifade etti. 

Özersay, Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın istifası konusunda ise Denktaş’ın sıradan bir bakan değil, dörtlü koalisyon ortağı bir partinin başkanı olduğuna dikkati çekti. 

HP Genel Başkanı Özersay, bundan sonrasına ilişkin sorular üzerine erken seçim ihtimalini de dışlamadığını söyledi.

Özersay liderlediğindeki Halkın Partisi’nin koalisyondan çekildiğini açıklamasıyla yeni koalisyon için ilk yeşil ışık ana muhalefeti oluşturan merkez sağdaki Ulusal Birlik Partisi lideri genel başkanı Ersin Tatar’dan geldi. 

UBP lideri Tatar,  “Halkın Partisi'yle 50 sandalyeli mecliste 30 milletvekili sayısına ulaşırız. Özersay’ın partisiyle, Kıbrıs konusunda görüşlerimiz yüzde yüz örtüşmekte, ekonomi konularında da çok farkımız yok. Birkaç gün içinde hükümet kurma çalışmalarının şekillenmesi lazım” diye konuştu. 

KKTC Başbakanı Tufan Erhürman yeni hükümetin kurulmasına ilişkin çalışmaların gecikmeden başlayabilmesi için bugün saat 10.00'da istifasını derhal Cumhurbaşkanı'na sunacağını açıkladı. Başbakanın hükümetin istifasını cumhurbaşkanına sunmasının ardından çalışmaların başlaması ve güçlü olasılıkla ana muhalefetteki Ulusal Birlik Partisi’yle Halkın Partisi’nin yeni bir koalisyon kurması bekleniyor.

DENKTAŞ'IN İSTİFA MEKTUBU

Tufan Erhürman, Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın Maliye Bakanlığı görevinden istifa ettiğine dair mektubunun kendisine ulaştığını, konuyu bugün Merkez Yönetim Kurulu’nda (MYK) değerlendirdiklerini, bugün de parti meclislerinin toplanacağını bildirdi.

Türk Ajansı Kıbrıs'ın (TAK) haberine göre, Başbakan Tufan Erhürman, CTP MYK toplantısının ardından BRT canlı yayınında yaptığı açıklamada, "Sayın Serdar Denktaş, istifa ettiğine dair mektubu bana iletti." dedi ve Denktaş’ın istifasının ardından da üzerlerine düşeni yapmaya devam edeceklerini kaydetti.

Denktaş’ın basın toplantısı yapacağını söylediğini, dolayısıyla kendisinin bu konuda daha fazla bir şey söylemesine gerek olmadığını vurgulayan Erhürman, "Maliye Bakanı Sayın Denktaş’ın istifası Başbakanlık’a ulaşmıştır. Bu basına da yansıdığı için rahatlıkla söyleyebilirim." ifadelerini kullandı.

Gelişmeleri CTP MYK’da değerlendirdiklerini, parti meclisinin toplanacağını aktaran Başbakan Erhürman, "Hep birlikte yolumuzu çizeceğiz." değerlendirmesini yaptı. 

Hükümetin diğer ortaklarını istifa konusunda bilgilendirdiğini belirten Erhürman, bu akşam ki gelişmelere göre, bugün bir araya gelmeleri ihtimali olabileceğini ancak henüz programlanmış bir görüşmelerinin bulunmadığını ifade etti.

7 Ocak 2018'deki erken genel seçimin ardından Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman başkanlığında 2 Şubat 2018'de kurulan CTP-HP-DP ve Toplumcu Demokrasi Partisinden (TDP) oluşan dörtlü koalisyon hükümetinin, Cumhuriyet Meclisi'nde 27 milletvekili bulunuyor. (AA)

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.