1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kiraya Verenin 5 Yıl Sonra Kira Artışı Talep Etme Hakkı
Kiraya Verenin 5 Yıl Sonra Kira Artışı Talep Etme Hakkı

Kiraya Verenin 5 Yıl Sonra Kira Artışı Talep Etme Hakkı

Ülkemizde ve dünyada yaşanılan yüksek enflasyon oranlarının yanında, enflasyonun birkaç gelişmiş ülke haricinde neredeyse hiçbir yerde ve hiçbir zaman gerçekten olduğu gibi açıklanmıyor.

A+A-

Ülkemizde ve dünyada yaşanılan yüksek enflasyon oranlarının yanında, enflasyonun birkaç gelişmiş ülke haricinde neredeyse hiçbir yerde ve hiçbir zaman gerçekten olduğu gibi açıklanmıyor olması sebebiyle gayrimenkul sahipleri, yıllar içerisinde kira geliri kaybı yaşayabilmektedir. Ülkemizde ise son birkaç yıl içerisinde bu durum son derece artış göstermiş ve kira alacakları, enflasyon karşısında değerini korumak bir yana dursun, bazı taşınmaz maliklerini bakım ve tadilat giderleri sebebiyle zarara dahi sokmuştur. 

Kira Sözleşmesinde Kira Artışı

Kiraya veren, çeşitli şartların varlığı halinde kira bedelinin kira sözleşmesinde yazan oranın üzerinde ve emsal kira bedelleri oranında artırılmasını talep edebilmektedir. Esasen kira bedelinin kira sözleşmesinde belirtilmiş olan oranda artırılması gerekmektedir. Tabii bu orana da kanunen bir sınır getirilmiştir. Türk Borçlar Kanunumuzun 344. Maddesine göre kira sözleşmesinde kira artırımına ilişkin hükümler, bir önceki kira yılında tüketici fiyat endeksindeki on iki aylık ortalamalara göre değişim oranını geçmemek koşuluyla geçerli olmaktadır. Dolayısıyla kira sözleşmesinde daha yüksek oranda artış öngörülmüş olsa dahi, Türk Borçlar Kanunumuzun 344. Maddesinde belirtilmiş olan bu oranın üzerinde olan artış oranı uygulanmayacaktır. 

Kira Tespit Davası

Yukarıda değinmiş olduğumuz hususlarla birlikte: Kira sözleşmesinde kira artışına dair bir anlaşma olsun ya da olmasın, kiraya veren tarafından kira sözleşmesinin beş yıldan uzun süreli olması halinde, beşinci yılın sonunda kira tespit davası açmak yoluyla mahkemeye başvurulabilir ve emsal kira bedelleri de dikkate alınmak suretiyle kiranın artırılması talep edilebilir. Ancak açılacak olan bu kira tespit davasına ilişkin olarak, sürecin doğru yürütülmesi için yerine getirilmesi gereken birçok detay husus bulunmaktadır. Bu nedenle bu davanın mutlaka alanında uzman bir Ankara gayrimenkul avukatı ile görüşülüp, hukuki danışma ve dava temsil desteği temin edilerek yürütülmesini tavsiye etmekteyiz. Söz konusu bu detay hususlar, davanın sorunsuz bir şekilde yürütülmesi için son derece elzemdir. Örneğin kira tespit davası belirsiz alacak davası veya kısmi dava olarak açılmamalıdır, çünkü Yargıtay tarafından verilmiş olan emsal kararlar dikkate alındığında, bu davada ıslah yoluyla bedel artırımı kabul görmemektedir. Buna gerekçe olarak Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun 2017/2792 Esas ve 2021/267 Karar sayılı kararında şu açıklamalar yapılmıştır: “…kira bedelinin tespitine ilişkin talep dava dilekçesinde belirtilen döneme ilişkin olduğundan, ıslahla bedelin artırılması durumunda ise daha sonraki bir dönemi kapsayacak şekilde talepte bulunulmuş olur ve bu da kira bedelinin tespiti davalarının niteliğine aykırıdır.”

Kaynak: https://www.delilavukatlik.com

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.