1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. KHK ile gazi ve şehit ailelerini sevindiren bir karar çıktı
KHK ile gazi ve şehit ailelerini sevindiren bir karar çıktı

KHK ile gazi ve şehit ailelerini sevindiren bir karar çıktı

Resmi Gazete'de yayımlanan KHK ile gazi ve şehit ailelerini sevindiren bir karar çıktı. Bu kapsamda gazi ve şehit aileleri kamu konutlarında kira ödemeden 1 yıl değil 10 yıl oturabilecek.

A+A-

Resmi Gazete'de yayımlanan KHK ile şehitlerin dul ve yetimlerinin, gazilerin kamu konutlarında kirasız oturma süresi 10 yıla çıkarıldı.

Resmi Gazete'de yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile şehit olanların dul ve yetimlerinin, gazilerin kamu konutlarından yararlanma süresi kira bedeli alınmadan 1 yıldan 10 yıla çıkarıldı.

1. OHAL kapsamında çıkarılan KHK ile birlikte iş hayatına 3 kritik yenilik geldi. TOBB seçimlerinde oy kullanmak için 2 yıl üyelik şart oldu

2. TMSF'ye devredilen veya Fon'un kayyum olarak atandığı şirketlerde ilişkili bakanın onayı ile yeni şirket kurulmasına karar verilebilecek

3. Şehit ve gazilerin kamu konutlarından yararlanmaya devam edebileceği süre, kira bedeli olmaksızın
1 yıldan 10 yıla çıkarıldı

TOBB seçimlerine disiplin ayarı

Resmi Gazete'de yürürlüğe giren 649 sayılı kanun hükmünde kararname (KHK) kapsamında, devletin işleyişiyle ilgili çeşitli değişiklikler yapıldı. Bu alanlardan birisi de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kanunu oldu. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından sanayi ve ticaret odalarına ticaret sicil müdürlükleri kurulması da KHK kapsamında hayata geçecek.

Buna göre, TOBB organlarıyla oda ve borsa seçimlerinde oy kullanabilmek için seçim tarihi itibarıyla en az iki yıl oda ve borsaya kayıtlı olma şartı aranacak. Odalar, borsalar ve TOBB tarafından hazırlanan bütçe hesaplamalarında ticaret sicili müdürlüğü kurulan odalarda, ticaret sicili müdürlüğü personeli için yapılan harcamaların yarısı personel payının hesaplanmasında dikkate alınamayacak. Türk Ticaret Kanunu'nun ticaret sicili kuruluş ve yönetimine ilişkin maddelerinde ise Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından il merkezindeki ticaret ve sanayi odaları ile ticaret odalarında faaliyet gösterecek şekilde ticaret sicili müdürlükleri kurulacak.

Kayyumlar yeni şirket kurabilecek

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilen veya Fon'un kayyum olarak atandığı şirketlerde ilişkili bakanın onayı ile yeni şirket kurulmasına izin çıktı. Bu halde şirket ortaklarının yeni şirket kurulmasına ilişkin izin ve muvafakati aranmayacak. Kurulacak şirketin sermayesi kayyumların yetkileri TMSF'ye devredilen veya Fon'un kayyum olarak atandığı şirket tarafından ayni veya nakdi olarak karşılanacak. Yeni şirket kuruluşuna ilişkin hususlar şirketlerin yönetim organlarınca hazırlanacak ve Fon'un ilişkili olduğu bakanın onayına sunulacak.

Gazi veya şehit ailesine 10 yıl lojman

Terörle mücadelede görev alan ve kamu konutlarından yararlanırken, malül olanlar ile şehit olanların aylığa müstahak dul ve yetimlerinin kamu konutlarından yararlanmaya devam edebileceği süre bir yıldan, herhangi bir kira bedeli alınmaksızın 10 yıla çıkarıldı. 

Ayrıca KHK ile terörle mücadelede görev alan güvenlik korucuları ile gönüllü güvenlik korucularının avukat ücretlerinin devlet tarafından ödenmesine yönelik düzenlemeye de gidildi.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.