1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Katar'da ilk kez halkın seçtiği milletvekilleri görev başında
Katar'da ilk kez halkın seçtiği milletvekilleri görev başında

Katar'da ilk kez halkın seçtiği milletvekilleri görev başında

Katar'da üyelerinin büyük bölümü ilk kez halk oyuyla seçilen Şura Meclisinin (parlamento) göreve başlaması ülke siyasi tarihine önemli bir adım olarak geçti.

A+A-

Katar'da 2 Ekim'de yapılan seçimlerle oluşan yeni Şura Meclisi dün başkent Doha'da düzenlenen oturumla resmen göreve başladı. Açılışa Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani de katıldı.

Emir Al Sani, burada yaptığı konuşmada, "Yürütme ve yargı erklerinin yanı sıra seçilmiş yasama erkinin de inşasıyla Anayasa'da öngörülen kurumların tamamlanmasına tanık olduğumuz bu tarihi anın öneminin hepimiz farkındayız." ifadelerini kullandı.

Açılış oturumunda ayrıca Katar'ın eski Emiri Şeyh Hamed bin Halife Al Sani, Başbakan Halid Bin Halife Al Sani ile çok sayıda bakan ve devlet adamı yer aldı.

 

Seçilmiş parlamentonun ilk başkanı

Şura Meclisi üyeleri, ülkenin seçilmiş ilk parlamentosunun başkanı olarak Hasan bin Abdullah el-Ganim'i seçti.

Ganim toplam 45 üyenin 37'sinin oyunu alırken, rakibi Matar el-Kevari'ye 8 oy çıktı.

Milletvekillerinin 30'unu halk seçti, 15'ini Emir atadı

Katar'da Şura Meclisinin tarihi yaklaşık 50 yıl öncesine uzanıyor. Meclis, 19 Nisan 1972'de ülkedeki temel yapıları düzenleyen değişiklerle oluşturuldu.

Eski yapıya göre 45 kişilik Meclisin tümünü Katar Emiri atıyordu. Yeni düzenlemeyle nispeten demokratik bir adım atan Katar'da Şura Meclisinde yer alacak milletvekillerinin 30'unu Katar halkı seçerken, 15 üyeyi Emir atadı.

Seçimler 30 bölgede gerçekleşti

Ülke genelinde 2 Ekim'de toplam 30 bölgede gerçekleştirilen seçimlerde 26'sı kadın olmak üzere 234 aday, milletvekili olmak için yarıştı.

Şura Meclisinin 30 üyesini oylarıyla belirleyen Katarlı seçmenler, ülkenin yasama alanında ilk demokratik tecrübesi olan Şura Meclisi seçimlerini memnuniyetle karşıladı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan sıkı önlemler altında gerçekleşen seçime Katarlılar yüzde 63,5 oranında katılım gösterdi.

Kadın adaylardan kazanan yok

Seçimde 26 kadın adaydan hiçbiri milletvekili olmak için yeterli oy alamadı.

Kadınlar halkın oyuyla Meclise giremese de Katar Emiri'nin atadığı 15 üye arasında 2 kadın yer aldı.

Şura Meclisinin görevleri

Katar'da yasama organı olarak görev yapan Şura Meclisi, Bakanlar Kurulu tarafından yönlendirilen kanun tasarılarını, siyasi ve ekonomik genel politikayı, ülke bütçesini ve bu meselelere dair tavsiyeleri tartışıyor.

Şura Meclisi yasama yetkisini üstlenirken devletin genel bütçesini onaylıyor ve Anayasa'da belirtilen şekilde yürütme yetkisi üzerinde kontrol uyguluyor.

Meclis kararları, özel çoğunluğun gerekli olduğu haller dışında, hazır bulunan üyelerin salt çoğunluğu ile alınıyor.

Şura Meclisi seçimleri, Körfez ülkesindeki siyasi sürece halkın katılımını genişletmeyi hedefleyen bir adım ve demokrasiyi güçlendirme çabalarının bir parçası olarak kabul ediliyor.

 

AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.