1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Kadınların Korkulu Rüyası İdrar Kaçırma
Kadınların Korkulu Rüyası İdrar Kaçırma

Kadınların Korkulu Rüyası İdrar Kaçırma

Doç.DR Ozan Doğan İdrar kaçırma problemlerindeki sebepler ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

A+A-

Doç.DR Ozan Doğan İdrar kaçırma problemlerindeki sebepler ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

İdrar kaçırma, istemsiz olarak gerçekleşen ve insanları oldukça zor durumların içine iten bir rahatsızlıktır. İdrar kaçırma, tıpta inkontinans olarak bilinmekte ve kadınlarda daha sık görülmektedir. Kadın doğum hastalıkları uzmanı Dr. Ozan Doğan, kadınlarda sıkça görülen idrar kaçırmanın sebeplerini ve tedavisini açıklamıştır.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedir?

İdrar kaçırma, 35 yaş üzeri her 4 kadının 1’inde görülen bir rahatsızlıktır. Kadınların günlük hayatını oldukça kısıtlayan idrar kaçırma, ilerleyen yaşlarda daha da sık görülmeye başlanmaktadır. Ancak bilinmesi gerekir ki, küçük yaşlardan itibaren görülebilmektedir.

Kadınlarda idrar kaçırma, birden fazla sebebe bağlı olarak meydana gelebilir. Ancak nedeni ne olursa olsun tedavi şarttır. Zira bu hastalık, kadınların günlük yaşamını çok zor bir hale getirmektedir. Bu nedenle kadınların idrar kaçırma gibi bir durum gözlemlemeleri halinde her ihtimale karşı doktora görünmeleri tavsiye edilmektedir. İdrar kaçırma durumu 3 farklı şekilde değerlendirilmektedir. Bunlar:

 1. Stres tipi idrar kaçırma

 2. Sıkışma tipi idrar kaçırma

 3. Taşma tipi idrar kaçırma

Stres Tipi İdrar Kaçırma Nedir?

Stres tipi idrar kaçırma, genellikle hapşırma ve öksürme gibi eylemlerden sonra ya da basit spor hareketlerinden sonra gelen ani basınç ve kasılmalardan ötürü meydana gelmektedir. Bu tip idrar kaçırma durumlarında kas yetersizliği de görülmektedir.

Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma Nedir?

Sıkışma tipi idrar kaçırma, idrara çıkma hissinin ani şekilde gelmesi durumudur. Yani normal durumda gelmesi gereken idrara çıkma hissi, bazı kaslar dolayısıyla geç ve ani gelmektedir. Bu durumda ise insanlar tuvalete yetişemeden idrar kaçırmaktadır.

Taşma Tipi İdrar Kaçırma Nedir?

Taşma tipi idrar kaçırma, kabaca tabir edildiği zaman idrar kesesinin tıkanması ve taşma duruma gelmesidir. Bu tip idrar kaçırmalarında kaslardan ziyade mesanenin normalden daha zayıf hale gelmesi söz konusu olmaktadır.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Neden Olur?

Kadınlarda idrar kaçırma erkeklere nazaran daha sık rastlanmaktadır. Bu durumun nedeni kadın ve erkek anatomisinin birbirinden farklı olmasıdır. Erkeklerde görülen idrar kaçırmanın ana nedeni prostat olarak bilinse de, kadınlarda durum daha farklıdır. Kadınlarda idrar kaçırmanın sayısız nedeni olabilmektedir. Kadınlarda idrar kaçırma sebepleri şu şekildedir:

 • Sigara tüketimi

 • Alkol kullanımı

 • Östrojen eksikliği (Özellikle menopoz döneminde)

 • Çok kez doğum yapmak

 • Erken yaşta doğum yapmak

 • Pelvik bölgesinde bulunan kasların zayıf olması

 • Doktorun müdahaleleri ile gerçekleşen doğumlar yapmak

 • Genetik yatkınlık durumu

 • İdrar yolları enfeksiyonu kapmak

 • Rahim ve genital bölgelerden ameliyat olmak

 • Obezite (Yüksek kiloya sahip olmak)

 • Nörolojik hastalıklar, şeker hastalığı, diyabet gibi çeşitli rahatsızlıklar

 • Yan etkisi idrar kaçırma olan ilaçlar kullanma

Kadınlarda İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kadınlarda idrar kaçırma tedavisi, birden fazla yöntem ile yapılabilmektedir. İdrar kaçırma tedavisinin nasıl yapılacağı, hastalığın neden kaynaklandığına göre değişkenlik göstermektedir. Örnek vermek gerekirse kas zayıflığından dolayı idrar kaçıran bir kadın ile enfeksiyon sebebiyle idrarını tutmakta zorluk çeken bir kadına tavsiye edilecek tedavi aynı olmamaktadır.

Kadınların başına sıkça gelen idrar kaçırması hastalığının cerrahi ve cerrahi olmayan tedavileri bulunmaktadır. Eğer idrar kaçırma ileri düzeydeyse ya da iltihaplardan kaynaklanıyorsa, hasta ameliyat edilmektedir. Ancak kas zayıflığı, obezite, kötü alışkanlık gibi fiziksel bir durumdan ötürü idrar kaçırma yaşanıyorsa, doktorlar ilk olarak hastanın yaşam tarzını değiştirmeye çalışacaktır. Daha sonrasında ise ilaç, egzersiz, akupunktur gibi basit ancak etkili yöntemlere başvurulmaktadır. Hastaların idrar kaçırma durumlarının düzelmemesi halinde ise başka yöntemler denenebilmektedir.

 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.