1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İTO MECLİS TOPLANTISINDA ''BİNALİ YILDIRIM''GERGİNLİĞİ
İTO MECLİS TOPLANTISINDA ''BİNALİ YILDIRIM''GERGİNLİĞİ

İTO MECLİS TOPLANTISINDA ''BİNALİ YILDIRIM''GERGİNLİĞİ

İzmir Ticaret Odası meclis toplantısında Binali Yıldırım'ın başbakan olması nedeniyle tebrik için gazetelere tam sayfa verilen ilanla ilgili gerginlik yaşandı.

A+A-

İzmir Ticaret Odası meclis toplantısında Binali Yıldırım'ın başbakan olması nedeniyle gazetelere tam sayfa verilen ilanla ilgili gerginlik yaşandı. İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, ilanın Yıldırım'ın neler yaptığının daha iyi anlaşılması için verildiğini belirterek, "Tebrik için hazırladık" dedi.

CHP'Lİ ÜYELER TEPKİ GÖSTERDİ

İzmir Ticaret Odası Mayıs ayı Olağan Meclis Toplantısı'nda ilan gerginliği yaşandı. İlan nedeniyle CHP cephesinden gelen tepki üzerine İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, konuşmasına Binali Yıldırım'ın başbakan olması ile ilgili memnuniyetini dile getirerek başladı. İzmirliler dahi birçok kişinin Yıldırım'ın neler yaptığını bilmeyebileceğine dikkat çeken Demirtaş, "Artık yepyeni bir hükümetimiz ve Başbakanımız var.

İTO BAŞKANI: BİZİM İÇİN AYRI BİR GURUR

Binali Yıldırım'ın İzmir Milletvekili olması bizim için ayrı bir gurur vesilesi. Binali Yıldırım'ın İzmir milletvekili olmasını ilk defa biz dile getirmiştik. 'Yaptırımcı ve yatırımcı bir bakan istiyoruz' demiştik. O zaman bu isteğimiz karşılık buldu ve Binali Yıldırım İzmir Milletvekili oldu. Tebrik için bir gazete ilanı hazırladık. Çok kişi hatta İzmirliler dahi onun neler yaptığını bilmiyor. O nedenle detaylı bir ilan oldu" diye konuştu.

"KENDİSİNE BÖYLE TEŞEKKÜR ETMENİN NE SAKINCASI VAR"

İTO Meclis Toplantısı'nda Meclis Üyesi Hüseyin Saygılı söz alarak, "Başkanımız bu ilanı gösterdi. Hangi gazetelere bu ilanı verdiniz, bunun bütçesi ne kadar? Bu ilana benim meslek komitemden esirgenen paranın kaç katı harcandı? Odamız yönetmeliğinde bu parayı verecek yetkiniz var mı" dedi. Bunun üzerine İTO Meclis üyesi Bilal Doğan kürsüye gelerek, 65'inci hükümetteki birçok bakanın İTO Meclisi'ne gelerek üyelere seslendiğini aktardı. Doğan, "Bu insanları onore etmemiz lazım. Buralara gelip bizlerle birlikte oldu ve sorunlarımızı dinlediler. Kendilerine böyle teşekkür etmemizin ne sakıncası var" dedi.

İzmir Ticaret Odası (İTO) Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir'de kruvaziyer turizminde alınan ayakbastı ücretlerinin tekrar alınmaya başlanacağını söyledi.

65. HÜKÜMETTEN 14 BEKLENTİ

Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte yeni kurulan hükümetten beklentilerini de sıralayan Demirtaş, şunları söyledi:

"Çift haneye dayanan işsizlik oranını azaltmak ve rekabet gücümüzü artırmak için istihdam üzerindeki kamusal yüklerin azaltılması, kayıt dışı ekonomi ile etkin mücadele yapılması, gelişmekte olan piyasalara ve ihracatımızın az olduğu yeni pazarlara dönük çeşitlendirme çalışmalarının devlet tarafından etkin bir şekilde desteklenmesi, enflasyonu azdırmadan genişlemeci ekonomik politikalar ile iç talebin canlandırılması, Bölgesel Teşvik Sistemi'nin revize edilerek Sektörel Teşvik Sistemi'ne geçilmesi, araştırma-geliştirme, ürün geliştirme, yenilikçilik, inovasyon, patent, AR-GE vb. yüksek katma değer ve yüksek ihracat potansiyeli içeren çalışma ve ürünlerin desteklenmesi, turizmdeki kötü günlerin geride bırakılması için ülkemizin güvenli ülke imajının tazelenmesi ve tanıtıma ağırlık verilmesi, sağlık turizmi başta olmak üzere turizmin çeşitlendirilmesi, Kalkınma Ajanslarının kamu ağırlıklı yönetim yapısının değiştirilmesi, vergi borçlarının bozulmayacak şekilde yeniden yapılandırılması ve vergisini düzenli ödeyene prim verilmesi, Kentsel dönüşüme hız verilmesi, bu konuda Odalarımıza da görev verilmesi ilk isteklerimiz."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.