1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. İstanbul için kritik hafta
İstanbul için kritik hafta

İstanbul için kritik hafta

Seçimlerin ardından özellikle İstanbul için yapılan itirazlarla birlikte gözler YSK'ya çevrilmişti. Kurul, geride bıraktığımız hafta itirazlarla ilgili dilekçeleri inceledi ve parti temsilcilerinin sunumlarını izledi.

A+A-

İstanbul seçimleri için sandık kurulu başkan ve üyeleriyle ilgili iddiaların araştırılmasını ara kararla isteyen YSK'nın, 20 Nisan'da İyi Parti'nin sandık kurullarına dönük bir itirazını reddettiği öğrenildi.

İyi Parti, Bursa Mustafakemalpaşa'da 4 sandıkta görevli sandık kurulu başkanlarının aynı zamanda Mustafakemalpaşa Belediyesi'nde çalışan müdür ve müdür yardımcıları oldukları gerekçesiyle YSK'ya itirazda bulundu. Başvuruda, bu sandıklarda seçim iptali olursa seçim sonuçlarının değişeceği öne sürüldü.

Oy birliği ile ret

YSK, 20 Nisan'da sandık kurullarının teşkiline ilişkin itirazların seçim takvimine göre 2 Mart'ta kesin olarak karara bağlanması nedeniyle 'tam kanunsuzluk' iddiasına ilişkin talebi oy birliğiyle reddetti.

Kararda, "Sandık kurullarının teşkiline ilişkin itirazların Yüksek Seçim Kurulu'nun 2018/1105 sayılı kararı ile kabul edilen seçim takvimine göre 2 Mart'ta kesin olarak karara bağlanması nedeniyle tam kanunsuzluk iddiasına ilişkin talebin reddine" denildi.

YSK farklı başvuruları değerlendirecek

AK Parti'nin itiraz dilekçesinde 6 bin 539 sandık kurulu başkanı ile 13 bin 84 sandık kurulu üyesinin kamu görevlisi olmadığı belirtilmişti. İlçe seçim kurulları, sandık kurulu başkan ve memur üyelerinin görevlendirilmelerine esas alınan listeleri, hangi kurumlardan temin edildiği de belirtilerek YSK'ya gönderecek. MHP'nin olağanüstü itiraz dilekçesinde, 1093 sandıkta, kamu görevlisi olması gereken sandık kurulu başkanı ve üyelerin 970'inin kaymakamlıkça bildirilen listeden belirlenmediği, il veya ilçe dışından görevlendirme yapıldığı savunulmuştu.

YSK, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun'un ilgili maddeleri gereğince, sandık kurulu başkan ve memur üyelerinin görevlendirilmelerine esas alınan listelerin hangi kurumlardan temin edildiği de belirtilmek suretiyle Maltepe 1. ve 2. İlçe Seçim Kurulları'ndan ayrı ayrı gönderilmesinin istenmesine karar vermişti.

MHP ayrıca sandık kurulu başkanlarından 117'sinin akraba olduğunu iddia etmişti. Bu iddia ise Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü'nce araştırılıyor.

(Yeni Şafak)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.