1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "İşçisiniz, haklısınız, kazanacaksınız"
"İşçisiniz, haklısınız, kazanacaksınız"

"İşçisiniz, haklısınız, kazanacaksınız"

Haydar Akar, “Emekçilerin ne kan ne de göz yaşı dökmemeleri için; yalnızca alın teri dökmeleri ve döktükleri terin karşılığını almaları için verdikleri haklı mücadelenin yanında duracağız, katkı sağlayacağız, omuz omuza vereceğiz” dedi.

A+A-

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar AKAR, işçi ve emekçilerin 1 Mayıs Bayramını kutladı. Akar, AKP iktidarında, toplumun her kesiminde üreten, geliştiren ve hizmete sunan emekçilerimizin emeklerinin karşılığını alamadığını belirterek, işçi ve emekçilerin haklı mücadelelerinde AKP Hükümetinin işçi haklarını gasp etme girişimleri karşısında durmaya devam edeceklerini söyledi.

 

 

 

AKAR’ın mesajı şöyle:

 

 

 

"1Mayıs emekçilerin, insanca yaşam koşullarına sahip olma, demokratik hak ve özgürlüklerini kullanma amacıyla, bu uğurda mücadelelerinin birliğini ve dayanışmasını ifade ettiği bir gündür."Örgütlü toplumların temel dinamiklerini oluşturan sendikalar, emeğin örgütlü gücünü ortaya koymaktadır. Bu durum aynı zamanda temel hak ve özgürlüklerin yaşama geçirilmesinin göstergesidir. Bu mücadele, bu hak, ekmek ve özgürlük arama kavgasında yitirdiğimiz canların, dökülen kanların failleri hala daha bulunamadığı gibi çekilen hapislerin, yapılan işkencelerin de hesapları sorulmadı. 1 Mayıs 1977 katliamı aynı zamanda 12 Eylül askeri darbesine giden en önemli dönemeçtir. 

 

 

Emekçilerin ne kan ne de göz yaşı dökmemeleri için; yalnızca alın teri dökmeleri ve döktükleri terin karşılığını almaları için verdikleri haklı mücadelenin yanında duracağız, katkı sağlayacağız, omuz omuza vereceğiz.

 

 

Bu gün AKP iktidarında, toplumun her kesiminde üreten, geliştiren ve hizmete sunan emekçilerimizin emeklerinin karşılığını alamadığını görüyoruz. Bir yanda kıdem tazminatının kademeli olarak kaldırılması, Özel İstihdam Büroları’nın kölelik büroları haline getirilmesi, bölgesel asgari ücret uygulaması ile asgari ücretin düşürülmesi, taşeronluğun, esnekliğin güvencesiz ve kuralsız çalışmanın “Ulusal İstihdam Stratejisi” adı altında yaygınlaştırılmasının hesaplarının yapılması, diğer yandan grev yasaklarında ısrar eden, işçi sınıfının önüne konulan barajları koruyan, yasakçı anlayışın sendika mevzuatı, AKP iktidarının işçinin, emekçinin üzerinde yaptığı baskının en somut örnekleridir. 

 

 

 

 

Grevlerin yasaklanmadığı, sendikalı işçilerin işten atılmadığı, örgütlenmenin engellenmediği, kamu emekçileri de dâhil tüm çalışanların grevli toplu sözleşmeli sendikal haklara sahip oldukları, özgürlükçü bir demokrasi için işçilerimizle, emekçilerimizle omuz omuza mücadele etmeye, AKP Hükümetinin işçi haklarını gasp etme girişimleri karşısında durmaya devam edeceğiz. 

 

Bu duygu ve düşüncelerle, emek, hak ve özgürlük mücadelesinde yaşamlarını yitirenleri saygı ile anıyor, işçi ve emekçi kardeşlerimizin 1 Mayıs İşçi Bayramını kutluyorum.”

 

Etiketler : , , , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.