1. HABERLER

 2. YAŞAM

 3. İş Deneyimi Olmayanlar için CV Oluşturma Adımları
İş Deneyimi Olmayanlar için CV Oluşturma Adımları

İş Deneyimi Olmayanlar için CV Oluşturma Adımları

İş deneyimi olmayanlar için CV oluşturma adımları biraz farklılık gösteriyor. Yeni mezunsanız ve henüz bir iş tecrübesi edinmediyseniz, CV’nizin başka kısımlarına ağırlık vermeniz gerekiyor.

A+A-

 

Öğrencilerin çoğu okul süresince derslerine yoğunlaştığı için çalışma imkânı bulamıyor. Dolayısıyla iş bulmaya çalışırken acemilik, yollarına bir engel olarak çıkıyor. Fakat CV’de olumlu özelliklerinizi ön plana alarak bu açığı kapatmanız mümkün.

İş Deneyimi Olmayanlar Nasıl CV Hazırlamalı?

Yıllar boyu emek verdiniz, eğitiminizi tamamladınız. Artık kariyerinizi inşa etmek istiyorsunuz. Ancak yeni mezun nasıl CV hazırlamalı? Konusunda bir fikriniz yok. Bu, gayet doğal.

İş hayatına yeni atılacak olanların özgeçmiş oluştururken nelere dikkat etmesi gerektiğini şöyle açıklayabiliriz:

CV’nizde Olması Gereken Başlıklar

CV’nizde şu başlıklara yer verin:

 • Kişisel Bilgiler: Adınız-soyadınız, telefon numaranız, yaşadığınız şehir, e-mail adresiniz, LinkedIn profiliniz vb. [Hesabınız yeterince iyi değilse LinkedIn profilinizi paylaşmayın.)

 • Eğitim Bilgileri: Hangi okulda okuduğunuzu, bölümünüzü, derecenizi, not ortalamanızı burada belirtebilirsiniz.

 • Bilgisayar Bilgileri ve Teknik Bilgiler: Örneğin Office programlarını profesyonel derecede biliyorsanız bu kısma yazabilirsiniz.

 • İş Deneyimi: Okulunuz devam ederken herhangi bir yerde çalıştıysanız ilgili kurumları ve iş pozisyonunuzu burada belirtebilirsiniz.

 • Staj Deneyimi: İş tecrübeniz yoksa bu eksikliği telâfi adına staj deneyimlerinizden bahsedebilirsiniz.

 • Seminerler ve Kurslar: Katılım sağladığınız kurs programlarıyla ve seminerlerle ilgili bilgi verebilirsiniz.

Tecrübesizliğinizi Kamufle Edebilirsiniz!

İş deneyimi olmayanlar için CV oluşturma adımları neler? Diye merak ediyorsanız, deneyimsiz oluşunuzu bazı taktiklerle sorun hâline gelmekten çıkarabilirsiniz. Böylece iş verenlerin potansiyel ön yargılarını daha başından engelleyebilirsiniz.

 • Üniversitede veya üniversite haricinde sosyal gruplara, kulüp çalışmalarına katıldınız mı? Cevabınız ‘evet’ ise bunlara CV’nizde yer verin. Böylelikle iletişim becerilerinizin gelişmiş olduğunu, takım çalışmasına yatkınlığınızı gösterin.

 • Hobilerinizden ve ilgi alanlarınızdan söz ederek aranan nitelikler için uygun bir aday olduğunuz izlenimi uyandırın. İş verenin sektörü ile alâkalı ilgi alanlarınızdan ve hobilerinizden bahsetmeye çalışın.

 • CV’nize fotoğraf koyarak rakipleriniz arasından sıyrılmanız mümkün.

 • İş tecrübesi uydurmaya, gerçek dışı referanslar sunmaya kalkmayın. Mülakat sırasında size yöneltilecek soruları cevaplayamazsanız şansınızı kaybedersiniz.

 • Notlarınız ortalamanın üzerindeyse bunu da bir avantaj olarak kullanabilirsiniz. Tabii ki bütün not listesini eklemeyeceksiniz. Yalnızca, çalışma alanıyla doğrudan bağlantılı derslerinize odaklanmalısınız.

 • Önyazı hazırlamayı ihmâl etmeyin. Bunun CV’nizle tutarlılık sağlamasına dikkat edin.

 • Farklı başarılarınızı anlatabilirsiniz. Örneğin maraton koşusunda güzel bir derece elde ettiyseniz buna CV’nizde yer vermekten çekinmeyin.

 • CV profesyonel bir belge olduğu için samimi bir dil ile hitap etmekten uzak durun.

 • Yazım hataları yapmayın. CV’nizi tamamladıktan sonra imlâ kurallarına, dil bilgisine ve noktalama işaretlerine uygun olup olmadığını kontrol edin.

 • CV’niz 2 sayfadan fazla olmasın. Uzun CV’ler fazla okunmaz.

Hazır CV’lerden Yardım Alabilirsiniz

İş deneyimi olmayanlar nasıl CV hazırlamalı? Diye düşünüyorsanız internetteki örnek CV şablonlarına bakmanızı öneririz. Elbette bunları birebir alıp kullanmamalı, onlardan fikir edinip kendinize göre uyarlamalısınız.

CV oluşturucu diye arama yaparak size yardımcı olacak profesyonel araçlara ulaşabilirsiniz.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.