1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. İlkyardım Eğitimi Kursu Veren Kurumlar?
İlkyardım Eğitimi Kursu Veren Kurumlar?

İlkyardım Eğitimi Kursu Veren Kurumlar?

Herhangi bir yaşamı tehlikeye düşüren durumda ya da kazada, sağlık çalışanlarının yardımı sağlanana kadar durumun daha da kötüye gitmesini engellemek ya da hayatın kurtarılmasını sağlamak için ilaçsız olarak yapılan uygulamalara ilkyardım denir.

A+A-

Herhangi bir yaşamı tehlikeye düşüren durumda ya da kazada, sağlık çalışanlarının yardımı sağlanana kadar durumun daha da kötüye gitmesini engellemek ya da hayatın kurtarılmasını sağlamak için ilaçsız olarak yapılan uygulamalara ilkyardım denir. İlkyardımın amaçları şu şekildedir:

  • Yaşamın sürdürülmesini sağlama ve koruma

  • Yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesini sağlama

  • Durumun daha da kötüye gitmesini önleme

  • İyileşmesini kolaylaştırma.

Sertifikalı ilkyardım eğitimleri 1 grupta en az 5 kişi en fazla 20 kişi olacak şekilde düzenlenebilir. İlkyardım eğitimi kursu süresi 2 gün (16 saat) olup hem teorik hem uygulamalı konular anlatılmaktadır. Eğitim programı sonunda katılımcılar İl Sağlık Müdürlüğü tarafından belirlenmiş olan sınav merkezlerinde pratik ve teorik sınava tabii tutulurlar. Sınavlar için geçme notu 85 puan ve üzeridir. Sınavdan başarılı olan katılımcılar 3 sene geçerli ilkyardım sertifikası ve kimliği sahibi olurlar. Belge geçerlilik süresi olan 3 senenin dolmasından itibaren katılımcılar 1 gün (8 saat) süren güncelleme ilkyardım eğitimine katılıp belge sürelerini 3 sene daha uzatabilirler.

İlkyardım Eğitimi Kursu İstanbul Merkezleri

Türkiye’de ilkyardım bilincinin yerleşmesi amacı ile devlet tarafından tüm kuruluş ve kurumlara getirilen zorunluluk ile ilkyardım eğitimlerinin verilmesi sağlanmaktadır. Mevzuata göre, iş yerlerince ilkyardımcı olmalıdır. Bu oran;

  • Az tehlikeli işler sınıfında yer alan iş yerleri için her 20 kişide 1,

  • Tehlikeli işler sınıfında yer alan iş yerleri için her 15 kişide 1,

  • Çok tehlikeli işler sınıfında yer alan iş yerleri için her 10 kişide 1 kişidir.

Yine mevzuatlar neticesinde, ilkyardım eğitimi yalnızca Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı bir ilkyardım eğitim merkezinden alınmak şartı ile kabul edilmektedir. Sertifikalı temel ilkyardım eğitiminde 2 günlük uygulamalı ve teorik ilkyardım eğitimi kursu verilir. Eğitim sonunda yapılacak sınavlarda başarılı olan kişilere, İl Sağlık Müdürlüğü onaylı ilkyardımcı sertifikası verilir. Eğitim programlarında başarısız olan kişilere bir sınav hakkı daha verilir.

İlkyardım Eğitimi Kursu Ücreti Ne Kadar?

İlkyardım eğitimi kursu ücretleri herkes tarafından merak edilmekte ve sık sık araştırılmaktadır. Ancak bu fiyatlar tercih edilen kurs merkezine göre değişkenlik gösterebilir. Bundan ötürü daha detaylı bir şekilde bilgi almak ve kursa kayıt yaptırmak için kurs merkezleri ile dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz. İlkyardım eğitim kursu için iyi bir araştırma yapılması şarttır. Aksi takdirde pek çok sorun ile karşı karşıya kalınması yüksek ihtimaldir.

İlkyardım eğitimi kursuna katılmak için en az ilkokul mezunu olmak ve 18 yaşını doldurmak gereklidir. 18 yaş sınırı reşit olma ve ilkokul mezunu olma koşulu ise kişinin okuma-yazma bilme gerekliliğine göre belirlenen koşullardır.

Zorunlu temel ilk yardım eğitimi sağlık bakanlığı tarafından 16 saatlik bir eğitim olarak belirlenmiştir. Bakanlıkça faaliyet kodlarına göre sınıflandırdığı çok tehlikeli sınıftaki işyerlerinde 10 kişiden bir kişi, Tehlikeli sınıftaki her 15 kişiden bir kişinin ve Az tehlikeli sınıftaki 20 kişiden bir kişinin 16 saatlik 2 gün süren temel ilk yardım eğitiminin alınmasını zorunlu kılmıstır.

Çalışan Sayısı 1 kişiyle bile sınırlı olan (Tehlike sınıfı ne olursa olsun) işletmelerde temel ilkyardım eğitimi zorunludur.

Kayıt için gerekli evraklar

Temel İlkyardım Eğitimi için
Nüfus Cüzdan Fotokopisi
1 Adet Fotoğraf

İlkyardım Yenileme Eğitimi
İlkyardım Sertifikası 
1 Adet Fotoğraf
Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

ilkyardımcı Sertifikası Kayıpsa ,150 TL kayıp belge ücretini İl Sağlık Müdürlüğü Döner Sermaye Hesabına yatırıp dilekçe ile başvurmalıdırlar.

Eğitim

Toplam 14 ana başlık altında 16 saat 2 günden oluşan teorik ve uygulamalı bir eğitimdir. Eğitim kitabı ve araç gereçleri kurumumuz tarafından ücretsiz sağlanmaktadır.

Sınıflar bir eğitmen için 7 kişi ile sınırlıdır.

Maksimum 21 kisi ile sınırlandırılmıştır, 7 kisi ve katları olan herbir katılımcı için 2. Ve 3. Eğitici zorunludur.

Sınav

Eğitim sonunda katılımcıların değerlendirme sınavına katılmaları zorunludur.

Değerlendirme sınavı 2 bölümden (teorik ve uygulamalı) oluşmaktadır.

Katılımcıların 2 sınav hakkı vardır.

Sınavlar ücretli olup ilk sınav ücreti kurumumuz tarafından karşılanmaktadır.

Sınavlar hafta sonları yapılmaktadır.

Her bir sınav grubu 10 kişiden oluşmaktadır.

Sertifika

Sınavı başarıyla geçen katılımcılara İlk Yardım Eğitim Sertifikası ve İlk Yardımcı Kimlik Kartı verilmektedir.

3 yıllık geçerlilik süresi olan sertifikaların güncelleme eğitimleri yapılmalıdır.

Sertifikalar Sağlık Bakanlığınca yetkilendirilmiş kurumlar tarafından verilebilmektedir.

Ücretlendirme

İlk yardım etiğimi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için çekinmeden 0216 606 20 00 numaralı telefondan bizi araya bilirsiniz.

İlk yardım eğitici eğitimi fiyatları dönem dönem değiştiğinden güncel fiyat hakkında ve diğer sorularınız için lütfen çekinmeden bizimle iletişime geçiniz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.