1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. İlaç Kullanımına Dikkat Kısır Olabilirsiniz
İlaç Kullanımına Dikkat Kısır Olabilirsiniz

İlaç Kullanımına Dikkat Kısır Olabilirsiniz

Tüp Bebek ve Kadın Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, ağrı kesici ilaç kullanımının kadınlarda yumurtlama bozukluğu yaparak doğurganlığı negatif olarak etkileyebildiğini söyledi.

A+A-

Ağrı kesici ilaçlar kısırlığa neden olabilir
Tüp Bebek ve Kadın Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, ağrı kesici ilaç kullanımının kadınlarda yumurtlama bozukluğu yaparak doğurganlığı negatif olarak etkileyebildiğini söyledi.Doç. Dr. Çoksüer, Avrupa’da doğurganlık özelliği taşıyan kadınlar üzerinde yapılan araştırmalarda ortaya çıkan sonuca göre Ağrı kesicilerin doğurganlığı azalttığını belirterek, ağrı kesici kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.


Doç. Dr. Çoksüer, ağrı kesici ilaçların çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarda yumurtlama bozukluğu yaptığını ve kadınların doğurganlık kapasitesini azalttığını vurgulayarak, çocuk sahibi olmak isteyen kadınların doktor kontrolünde ağrı kesici kullanmaları gerektiğini ifade etti.

Doç. Dr. Çoksüer, "Ağrı kesici ilaçlar dünya çapında en çok kullanılan ilaçlardır ve her gün 30 milyondan fazla insan tarafından kullanılmaktadırlar. Reçetesiz ulaşılabilen ağrı kesici ilaçlar; ağrı, inflamasyon ve ateş gibi tüm yaygın kas, eklem ağrıları tedavisinde kullanılmaktadırlar.

Arupa Romatizma Derneğinin 2015 yılındaki bir çalışmanın sonuçları, ağrı kesici ilaçlar kullanan kadınlarda ovulasyonu anlamlı oranda azalttığını göstermektedir. Bu bulgular kolayca ulaşılabilir olan ağrı kesici ilaçların doğurganlığa zararlı etkileri olabileceğini ve aile kurmayı planlayan kadınların dikkatle kullanması gerektiğini göstermektedir.

Çalışmada hastaların üçte birinde ovulasyon için zorunlu bir hormon olan progesteron düzeyinde de tüm tedavi grupları arasında anlamlı bir azalma gözlemlenmiştir. Bu bulgular, bu popular reçetesiz ilaçların sadece kısa dönem kullanımlarında bile bir kadının çocuk doğurabilme yeteneğine önemli bir etkisi olabileceğini göstermektedir.

Bu etkilerden haberi olmayan ve bu ilaçları düzenli olarak alıyor olabilecek hastalar doktor kontrolünde ağrı kesici ilaçları kullanmaları gerekir. Çalışmada sırt ağrısı olan, çocuk doğurma çağındaki 39 kadın alındı ve tedavi menstrüal siklusun 10. gününden başlanarak 10 gün boyunca verildi; hormon analizi (progesteron düzeyi) ve folikül yarıçapı sırasıyla kan örneği ve ultrason ile değerlendirildi. Ağrı kesici ilaçlar ile tedavi periyodunun sonunda doğurganlık üzerine zararlı etkilerini vurgulamıştır" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.