1. YAZARLAR

  2. Serap ÇAKIR

  3. Herşey yeni başlıyor
Serap ÇAKIR

Serap ÇAKIR

Herşey yeni başlıyor

A+A-

Ülkemiz için çok önemli olan bir referandumu daha geride bıraktık.Sonuç beklediğim gibi oldu.Hatta oranlarda bile anket şirketleri yanımda halt etmiş diyebilirim.İki ay öncesinden evet çıkarsa ancak yüzde 51-52 gibi bir rakam olur üstüne çıkmaz dediysem de kimseyi pek inandıramamıştım.

Ben söyledikçe ‘’Aaa olurmu en az yüzde 60-70 çıkar’’ dediler.Neyse görürüz dedim ve bekledim.MHP’nin sadece genel merkez ve teşkilatlardan oy alacağını,HDP’nin ikiye bölündüğünü onlarında ‘’evet’’ yönünde oy kullanacağını düşünüyordum ve söylüyordum tabi ki bunu da kimseye kabul ettiremedim. Sonuç olarak dediğim oranlarda oy alan Ak Parti’ye yüzde elliyi geçiren en büyük etkenlerden birinin HDP oyları olduğu da ortaya çıkmış oldu. Oranlara bakıldığı zaman doğu ve güneydoğudaki hemen hemen her ilde HDP oylarının yüzde 10-15 -20 gibi oranları evet e kayma gösterdiği görülüyor.

Sayın Cumhurbaşkanımızda seçimin sonucuna etkisi olan Devlet Bahçeli,Mustafa Destici’nin yanı sıra Doğu ve Güneydoğu’daki vatandaşlara konuşması sırasında teşekkür etti. Partiler olarak oranları toplarsak yüzde 3 MHP’DEN,yüzde 3 HDP’den yüzde 1 BBP,yüzde 3 diğer partilerden oy geldiğini düşünüyorum ve bunları toplarsak Ak Parti’den gelen oy yüzde 41 gibi bir rakam oluyor.

Bu seçimde oy oranları düşen Ankara,İstanbul gibi kalelerinde dahi hayır çıkan bir Ak partiyle karşı karşıya kaldık.Bence şimdilik oylarının düşmesinin bir önemi yok çünkü Ak Parti oradan veya buradan nereden gelirse gelsin istediğini elde etti.Başkanlık sistemine geçiş yapıldı.Erdoğan’ın deyişiyle ‘’Atı alan Üsküdar’ı geçti‘’

Ak partinin oy kaybının altında yatan sebepler tabi ki çoktur.Suriyeliler,Ekonomik kriz,terör olayları ,eyalet söylemleri,belediyelerin ve teşkilatların yaptığı yanlışlar,kendi içlerindeki FETÖ’cülere müdahale edilmeyişi,Cumhurbaşkanı Başdanışmanlarının seçime birkaç gün kala eyalet sistemine geçiş olacağını söylemelerine rağmen konunun ört bas edilmesi gibi…..bir çok sebep var. Genel Merkez ciddi bir araştırma içine girerse düşüşün sebeplerini tek tek ortaya çıkarır.Çıkarması da lazım çünkü 2019’a daha çok var ve oy oranları daha da düşüş gösterebilir. Başkan adayının seçilebilmesi için sadece kendi oyları değil diğer partililerinde oylarına ihtiyaç duyulacak.Yani artık her başkan sadece kendi seçmeninin oyuyla değil halkın memnuniyetiyle seçilebilecek.Yaşanan oy kayıpları Başkan olmanın önüne geçebilecek.

MHP kanadına baktığımız zaman Devlet Bahçeli’nin kendi seçmeniyle tamamen ayrı düştüğü sadece teşkilatlar ve genel başkanın birbirlerini destekledikleri görülüyor.Tabi partinin amacına uygun işleyişi için seçmen desteği lazım. Bu parçalanmayı da Bahçeli birleştiremeyecek gibi görünüyor.

Çok sıkıntılı,hakaretlerle dolu zaman zaman seviyelerin iyice düştüğü süreç dünkü seçimle bitti.Seçimin kazanan tarafında zafer sevinçleri yaşanıyor.Bence asıl her şey şimdi başlıyor. Bilmediğimiz tamamen yabancı olduğumuz bir sistemin açılışını yapıyoruz. Sadece seçim bitti.Türkiye’ye ve bizlere ne getireceği,ne götüreceği bundan sonra ortaya çıkacak. Zaman hepimize doğru mu yoksa yanlış mı karar verdiğimizi uygulamalı olarak anlatacak.Liderler değişir.Baki kalacak olan vatan ve millet.Temennim verilen vaadlerin gerçekleştirilerek  güçlü bir devlet olarak,bizlerde güçlü bir millet olarak kardeşçe Türkiye Cumhuriyeti çatısı altında yaşamamız.

Önceki ve Sonraki Yazılar