1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. Heading Etiketleri Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Heading Etiketleri Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Heading Etiketleri Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Her sayfa ve içerik için başlıkların ayrı bir önemi vardır. Bunun yanı sıra her başlık ve sayfa için birden fazla alt başlık kullanılabilir.

A+A-

<h1> HTML etiketi temelde bir sayfanın ana başlığını ifade ederken kullanılır. Bu başlık etiketi sayfanın en görünür alanlarında yer alır. Başlıklandırma yapılırken kullanılan H1 etiketi diğer heading işlemlerinden farklı bir öneme sahiptir. İçerik girişlerinde büyük önem taşıyan heading etiketleri ile ilgili detaylı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. 

 

Heading söz konusu olduğunda öncelikle heading etiketinin  ne anlama geldiğini bilmek gerekir. Her web sayfasının HTML yapısında başlıkları oluşturabilmek için etiketlerden yardım alınır. 

Heading etiketi en temel anlamı ile bir word belgesinde başlık 1, başlık 2 gibi seçimler yaparak cümleleri ön plana çıkardığınız işlemlerle eş değerdir. Aynı zamanda bu başlıklandırma ile içeriği farklı başlık ve konulara ayırmanız da mümkün hale gelir. 

Heading etiketinin kullanımı şu şekilde özetlenebilir; 

WordPress alt yapılı bir web site üzerinden örnek gösterilmek istenirse heading etiketinin kullanımı şöyle aktarılabilir. İçerik ekleme alanında “Başlık 1” seçildiğinde, sistem HTML kod kısmına aşağıdaki kodu eklenmektedir. 

<h1>Başlık</h1>

Başlık 1 seçildiğinde içerik belli bir yapıda biçimlenir. Buna ek olarak söz konusu başlığı H2 veya H3 olarak değiştirdiğinizde  HTML kodu aşağıdaki şekilde görünür; 

<h2>başlık</h2>

<h3>başlık</h3>

Özetle HTML H etiketleri, herhangi bir sayfanın başlıklarını belirlemek amacıyla  kullanılan HTML kodunun ismi olarak tanımlanabilir. 

H1 Etiketi Nasıl Özelleştirilir?

WordPress temelli bir site kullanıyorsanız belirlediğiniz başlık otomatik olarak H1 şeklinde görünür. Bu başlıklandırma heading etiketinin doğru yapıldığını gösterir. Buna bağlı olarak meta başlık etiketi ve H1 etiketinin aynı olması bir SEO hatası olarak değerlendirilemez. H1 etiketini özelleştirmeye ihtiyaç duyduğunuz sayfalar olabilir. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz. 

Anahtar Kelime Kullanımı: Başlıkta yer alan anahtar kelimelerin etiket içerisinde bulunması gerekir. Anahtar kelimeler hem başlık hem de H etiketlerine dahil edilerek kurgulanabilir. 

Uzun Başlıklardan Kaçının: H1 etiketini çok uzun yapmaktan kaçınmanız daha doğru olacaktır. Kısa ama açıklayıcı metin kullanmak arama motorları ve kullanıcı gözünden daha olumlu sonuçlar doğurur. 

Dikkat Çekici Yapın: H1 etiketini içeren alanın, sayfadaki diğer içeriklere oranla daha görünür yapıda olması dikkat çekici görünmesini sağlayacaktır.

Bir adet H1 Kullanın: H1 etiketi sayfa içerisinde bir defa kullanmak yeterlidir. Birden fazla H1 etiketi yerine tek olmasına özen gösterin. 

Seo ajansı ile iletişime geçerek web siteniz için geri dönüşü yüksek sonuçlar elde edebilirsiniz. Seo hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar için https://www.bigbang-digital.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz. 


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.