1. YAZARLAR

  2. Serap ÇAKIR

  3. HAYATIN GERÇEKLERİNE ÖRNEKLER
Serap ÇAKIR

Serap ÇAKIR

HAYATIN GERÇEKLERİNE ÖRNEKLER

A+A-

Konulara atasözleriyle değinmek istiyorum.Oldum olası atasözlerini çok sevmişimdir.Bazıları atasözlerine kimin söylediği belli olmadığı için itibar etmediklerini söyleselerde baktığımız zaman tamamının hayatta karşılaşılan durumlara karşı söylendiği net bir şekilde anlaşılıyor.
Buradan çıkarılan anlamda şu ki Dünya tam tamına 4,54 milyar yıl yaşında ve kimbilir hangi dönemlerde bu atasözleri üretildiyse demem o ki insanlarda değişen bir şey olmadığı için günümüzde bile atasözleri söylenmeye, örnek verilmeye, konuları ifade etmeye yaradığı için kullanılmaya devam etmekte. Her biri çok anlamlı ve iyi yada kötü karşılaşılan olaylara karşı düşündüğünüzde cuk diye gitmesi gereken yere oturuyor. Ne demek istediğinizi anlatabiliyorsunuz. Mesela birkaç tanesini açıklamalarıyla birlikte ele alalım.
‘’Adam hacı mı olur ulaşmakla Mekke'ye, eşek derviş mi olur taş çekmekle tekkeye’’? Bu atasözünde anlatılmak istenen;
** Belli bir düzeye erişmek, o durumun gerektirdiği nitelikleri taşımakla ya da yerine getirmekle gerçekleşir. Görünüşü ona benzetmekle değil.
** İstenilen mertebeye erişmek, onun gereklerini yapıyor görünmekle değil gerçekten yapmakla olur.
İş yapıyor görünüp milletin sırtından geçinen adam görünümlü insanlar günümüzde oldukça fazla sayıda. Onun bunun parasıyla havalarından geçilmiyor. Kendi yapmadıkları işleri kendileri yapıyormuş gösterme çabaları da cabası. Yalnız bilmedikleri yada unuttukları bir şey var. Herkes her şeyin farkında ve kimin nasıl yaşantı sürdürdüğü gün gibi ortada. Yazık çok yazık. Gerçekten emek vermek yerine böyle göstermeye çalışmaları kendileri adına çok vahim.Yalakalık yaparak istediğini elde ettikten sonra kendileri çaba gösterip bir şeyler yapmış gibi görünmelerini hayretler içerisinde izliyorum.
Yalnız bir gerçek var ki.Yüce yaradan herşeye şahit.Belki insanları kandırabilirsiniz ama Allah’ı asla.Tatlı tatlı yersiniz sonra neye uğradığınızı şaşırırsınız.Sonuçta Allah’ın sopası yok.Haram Saltanatı yıkılır elbet.Hemde öyle böyle değil.Can çekişe çekişe yıkılır.Allahım yardım et demeniz günah çıkarmaya çalışmanızda fayda getirmez.Hertürlü haksız kazanç sonunda büyük bela getirir.Kul hakkının dönüşü yok.Kul affetmedikçe.
Yine bir atasözümüzle konuyu bitirelim. 
Haydan gelen huya gider.Yani Allah'tan gelen, yine Allah'a gider. Kolay ve emeksiz kazanılan her şey hayır getirmeden kıymeti bilinmeden tekrar Allah'a döner.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar