352286612
 • BIST 100

  11064,85%0,37
 • DOLAR

  33,03% 0,65
 • EURO

  35,95% 0,40
 • GRAM ALTIN

  2559,28% 0,40
 • Ç. ALTIN

  4095,92% 0,61

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener: Türkiye'nin çıkışı 'İyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem'dedir

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Türkiye, partili cumhurbaşkanlığı sistemini daha fazla taşıyamaz. Türkiye'nin çıkışı, 'İyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem'dedir." ifadesini kullandı.

POLİTİKA 10.01.2021 06:55:00 0
İYİ Parti Genel Başkanı Akşener: Türkiye

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yaptığı açıklamada, yeni yıla dair görüş ve değerlendirmelerde bulundu. 

2021'in ülkeye, millete sağlık, huzur ve mutluluk getirmesi temennisinde bulunan Akşener, ülkenin en önemli sorunlarından birinin, gerçek gündemin konuşulmaması olduğunu, milletin gerçek gündeminin, ekonomi, hayat pahalılığı, işsizlik, salgın, kadına yönelik şiddet olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin yapay gündemleri konuşmak zorunda bırakıldığını ve son günlerde yeniden ısıtılan başörtüsü meselesinin bunlardan biri olduğunu ifade eden Akşener, "Siyasetini, sıkıştıkça sarıldığı 'Başörtülü bacım' sözü üzerine bina edenlerin, 'vitrin süsü' sözüyle geldikleri nokta, tek kelimeyle ibretlik." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin ekonomik sorunlarına değinen Akşener, "faiz sebep, enflasyon sonuç" diye ucube bir teoriyle, ekonominin duvara toslatıldığını ileri sürdü.

Ekonominin patronunun güven olduğunu her fırsatta dile getirdiklerini vurgulayan Akşener, "Bu kafa değişmedikçe, ne reform olur ne kalkınma olur ne de milletimizin derdine çözüm bulunur. Reform yapabilmek için, önce milletin halini görmek, derdini önemsemek gerekir. Milleti, düşünmek 'önce millet, önce memleket' demek gerekir." ifadesini kullandı.

"Gereken her türlü desteği vermeye hazırız"

Açıklamasında, Türkiye'nin sorunlarının çözümüne dönük atılması gereken adımlara ilişkin öneriler sunan Akşener, "damat bakan" ve eski Merkez Bankası Başkanı döneminde Türkiye'nin yaklaşık 130 milyar dolarlık rezervinin yanlış ve şaibeli politikalar nedeniyle eritildiğini iddia etti.

Kamu bankalarının da çok önemli döviz açıkları ile karşı karşıya kaldığını öne süren Akşener, 25 Aralık 2020 itibarıyla kamu bankalarının döviz açık pozisyonunun neredeyse 17,5 milyar dolar olduğunu savundu.

Bu dönemin aydınlatılmadan, yeni yönetimin şeffaflık ve hesap verebilirlik ile ilgili yaptığı açıklamaların eksik kaldığını belirten Akşener, şöyle devam etti:

"İYİ Parti olarak diyoruz ki, öncelikle Türkiye'ye, milli gelirinin yaklaşık yüzde 20'sine mal olan, bu şaibeli dönemin sorumlularının anlaşılması için Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun toplantı tutanaklarını açıklayın. Böylece, şu anda da görevde olması muhtemel kamu görevlilerinin, o dönemde nasıl bir tutum aldıkları ortaya çıksın. Gerekirse Millet Meclisi'nde bir komisyon kurun. Bu karanlık dönemi aydınlatmak için, gereken her türlü desteği vermeye hazırız.

Kamu bankalarının, döviz açık pozisyonunun kapatılması için kamu bankaları, Hazine ve Merkez Bankası arasındaki karmaşık ilişkiyi sonlandırın, böylece güveni yeniden sağlayın. Bankacılık sektörünün taşıdığı sorunlu kredi riski, bir krize dönüşmeden, sektördeki paydaşlarla bir yol haritası oluşturun."

Ziraat Bankasının önceliğinin çiftçiye, Halkbankın ise esnaf ve KOBİ'ye finansman sağlamak olduğunu belirten Akşener, "Bir an önce kamu bankalarının, kredi kompozisyonlarını değiştirmelerini sağlayın." ifadesini kullandı.

Akşener, bu süreçte, yapılandırma talep eden firmalara, kredi kullandırma faizleri üzerinden yapılandırma faizi uygulanması ve bu konudaki kararların ilgili sektör temsilcileriyle alınması gerektiğini ileri sürdü.

Enflasyonla mücadele

Enflasyonla mücadelenin sadece sıkı para politikasına bırakılmasının kabul edecekleri bir yaklaşım olmadığını, verimliliği artırıcı politikalar uygulanması gerektiğini kaydetti.

Enflasyonu kalıcı olarak düşürmenin yolunun tarımda yapılacak yapısal reformlardan geçtiğini belirten Akşener, kapsamlı bir tarım reformunun hemen hayata geçirilmesi önerisinde bulundu.

Akşener, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin daha fazla hissedilmeden konuyla ilgili geniş katılımlı bir eylem planının devreye alınması gerektiğini belirtti.

Kamu maliyesi alanında da acilen adım atılması gerektiğini belirten Akşener, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Sayın Erdoğan'ı ve yeni ekonomi yönetimini, kural bazlı bir maliye politikası benimsemeye çağırıyorum. Böylece hem harcamalar keyfiyetten uzak yapılır hem de ekonominin daraldığı dönemlerde, makul bir bütçe açığı verilirken, yüksek büyüme dönemlerinde, bütçe fazlası verilmesi sağlanır.

KÖİ projelerine dair derhal bir çıkış yolu belirlenmesi gerekiyor. Uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde hareket edip, milyarlarca dolarlık haksız kazancı belgeleyerek, daha fazla kamu zararının oluşmasının önüne geçmek mümkün. Gelin 5 müteahhit sevdanızdan vazgeçin, milletin kanını emen bu parazitlerden kurtulalım."

"İktidara çağrıda bulunmak istiyorum"

Meral Akşener, salgın sürecinden sonra kısa çalışma ödeneği gibi yardımlar kesildiğinde mevcut istihdam politikalarının izlenmesi halinde istihdam kayıplarının daha da artacağını öngördüklerini öne sürdü.

Asgari ücretin işverene maliyetinin 3 bin 458 liradan, 4 bin 200 liraya çıkarıldığına değinen Akşener, "Bu büyük bir hatadır. İktidara çağrıda bulunmak istiyorum, derhal hem çalışanların özlük haklarını koruyan hem de işverene maliyetini azaltan bir düzenleme yapın." ifadesini kullandı.

Yeni asgari ücret düzenlemesinin güvencesiz çalışmayı teşvik ettiğini savunan Akşener, bu konuda acilen sıkı denetim ve yaptırım mekanizmalarının devreye sokulması gerektiğini ileri sürdü.

Akşener, "istihdamsız büyüme" modelinin terk edilmesini, kısa çalışma ödeneğinden yararlanan vatandaşların emeklilik primlerinin de yatırılması gerektiğini belirtti.

"İstihdamı önceleyen bir istihdam stratejisi uygulanmalı"

İktidardan işgücü verimliliğini ve istihdamı önceleyen bir istihdam stratejisinin partiler üstü bir yaklaşımla uygulamaya koymasını isteyen Akşener, şunları kaydetti:

"Türkiye, bu zihniyeti ve bu zihniyetin ürünü olan partili cumhurbaşkanlığı sistemini daha fazla taşıyamaz. Milletimiz dişini sıkıyor. Ama bu böyle gitmez. Gel, sağduyuya kulak ver. Verdiğin sözler tutmadı, ekonomi uçmadı, milletimiz zengin olmadı. Bu sistem millete de, memlekete de yaramadı. Son iki yılda, Türkiye ekonomiden diplomasiye her alanda geri gitti, kaybetti. Türkiye'nin çıkışı, 'İyileştirilmiş ve ğüçlendirilmiş parlamenter sistem'dedir. Yargının bağımsız, kuvvetler ayrılığının var olduğu, iktidarın ve tüm kurumların şeffaf çalıştığı, millet adına denetlenebildiği, demokrasinin tam ve kamil olarak uygulandığı, insanının zengin, mutlu ve huzurlu olduğu bir Türkiye'nin anahtarı işte budur."AA


Kağıt Fabrikası’ndaki yangında alevler ikinci depoya sıçradı

Kocaeli’nde nefes kesen yelken yarışları sona erdi

KPSS’ye geç kalanların imdadına Büyükşehir zabıtası yetişti

Büyükşehir, Akmeşe Osman Bey Köprüsünü yeniliyor

‘’Bu millet bir gecede karanlığı aydınlığa dönüştürdü’’

Başiskele Su Sporları Merkezi şekilleniyor

Doç. Dr. İlkin Yeral: Genital Estetikte Uzmanlık ve Yenilikçi Yaklaşımlar Antalya'da

Komatek Fuarı

Yeni Gölcük Terminalinde yoğun tempo

Artık bütün havalimanlarında zorunlu olacak

Kocaelispor'un ilk maçı berabere bitti

9. Yargı Paketi kabul edildi

Necla Güngör Kıragası: “Mutlaka play-off’ta olacağız”

2025 Avrupa Kadınlar Şampiyonası Elemeleri: Türkiye: 0 - İsviçre: 2

Kanser tedavisi gören polis memuruna meslektaşlarından duygunlandıran sürpriz

Körfezli Kick Boksçular 8 bin sporcu arasından kürsüye çıktı

Engelli bireylerin hayatı kolaylaşacak

Kocaeli’de 2 iş yeri motosikletli kişiler tarafından kurşunlandı

Pia Sundhage: “Farklılıklar oyunumuzu geliştiriyor”

İzmit Belediyespor Kadın Basketbol Takımı ligden çekildi

Zafer Partisi Milletvekili Adayı Eren Gök basından sorumlu danışman oldu. Eren Gök kimdir?

Bülent Barış Pülten: Mühendisliğin İnovatif Gücü

Instagram Takipçi Satın Alabileceğiniz En İyi 5 Site

Körfezli Kick Boksçular 8 bin sporcu arasından kürsüye çıktı

Engelli bireylerin hayatı kolaylaşacak

Kurallara uymayan pazarcı esnafının tezgahı geçici olarak kapatılıyor

Kandıra’daki bazı sahillerde denize girmek yasaklandı

Türksat 6A'nın yörünge yolculuğu sürüyor: İkinci ateşleme bugün

KPSS heyecanı 14 Temmuz'da başlıyor

Körfez’de çocuk şenlikleri başladı

Yükleniyor

Müslüman Doğu'nun İlk Demokratik Cumhuriyeti

İsrail, Gazze'deki Cibaliye Mülteci Kampı'na saldırdı! Çok sayıda ölü ve yaralı var

Swiss Transporte, Zürih'te Nakliyede Çevre Dostu Çözümler Geliştiriyor

Almanya İşçi Vizesi: Kariyerinizi Uluslararasılaştırmanın Kapıları

Yurt Dışında İş Bulmak Kolay Mıdır?

Dünya liderlerinin gözünün içine baka baka söyledi: Artık sizden bıktık

Havuzdan bulaşan 'beyin yiyen amip' 16 aylık çocuğu öldürdü

Halk sokaklara indi, belediye başkanının evini basıp ateşe verdiler

İspanya Kargo Gönderimi

Avrupa Parlamentosu'ndan, AB'ye katılım süreci ile ilgili skandal Türkiye raporu

Kocaeli’nde nefes kesen yelken yarışları sona erdi

KPSS’ye geç kalanların imdadına Büyükşehir zabıtası yetişti

Büyükşehir, Akmeşe Osman Bey Köprüsünü yeniliyor

‘’Bu millet bir gecede karanlığı aydınlığa dönüştürdü’’

Başiskele Su Sporları Merkezi şekilleniyor

Artık bütün havalimanlarında zorunlu olacak

9. Yargı Paketi kabul edildi

Türksat 6A'nın yörünge yolculuğu sürüyor: İkinci ateşleme bugün

KPSS heyecanı 14 Temmuz'da başlıyor

Türkiye-İsviçre maçına girişler ücretsiz

Zafer Partisi Milletvekili Adayı Eren Gök basından sorumlu danışman oldu. Eren Gök kimdir?

YRP Kocaeli İl Başkanı belli oldu

Kocaeli'de CHP'nin toplantısında tansiyon yükseldi! Milletvekilinin kuzeni, "Seni vururum" diyerek başkan yardımcısının üzerine koştu

MHP lideri Bahçeli, Özgür Özel'i öve öve bitiremedi

Yeniden Refah Partisi Kocaeli, temayülle il başkanını değiştirecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ili işaret etti: Yanlış aday yüzünden kaybettik

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan köklü değişim sinyali

MHP'nin bayramlaşacağı dört parti belli oldu

Özgür Özel, “Kimsenin gözünün yaşına bakmam”

Lütfü Türkkan’dan Meral Akşener’e: Kararını gözden geçir

Komatek Fuarı

Dolar bugün ne kadar?

Altın fiyatları ne kadar oldu?

Benzin ve motorin fiyatları

Dolar bugün ne kadar?

Altın fiyatları ne kadar oldu?

Benzin ve motorin fiyatları

Dolar bugün ne kadar?

Altın fiyatları ne kadar oldu?

Benzin ve motorin fiyatları

Kocaelispor'un ilk maçı berabere bitti

Necla Güngör Kıragası: “Mutlaka play-off’ta olacağız”

2025 Avrupa Kadınlar Şampiyonası Elemeleri: Türkiye: 0 - İsviçre: 2

Körfezli Kick Boksçular 8 bin sporcu arasından kürsüye çıktı

Pia Sundhage: “Farklılıklar oyunumuzu geliştiriyor”

İzmit Belediyespor Kadın Basketbol Takımı ligden çekildi

Körfezli Kick Boksçular 8 bin sporcu arasından kürsüye çıktı

A Milli Kadın Futbol Takımı, İsviçre maçına hazır

Minikler Pişmaniye Cup Futbol Turnuvasında kıyasıya mücadele etti

U-18 Kadın Basketbol, hazırlık maçlarını İzmit’te yapacak

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16

YAZARLAR