352286612
 • BIST 100

  10471,32%0,76
 • DOLAR

  32,76% 1,56
 • EURO

  35,07% 0,55
 • GRAM ALTIN

  2457,89% 2,81
 • Ç. ALTIN

  3891,52% 0,75

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ASEAN ile ilişkilerimize özel önem veriyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin "Yeniden Asya" girişimi çerçevesinde Güneydoğu Asya Uluslar Birliği ile ilişkilerine özel önem verdiğini bildirdi.

POLİTİKA 6.01.2021 13:24:00 0
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ASEAN ile ilişkilerimize özel önem veriyoruz

Çavuşoğlu, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) üyesi ülkelerin Ankara'da ​​​bulunan büyükelçilerine hitap etti. 

Katılımcıların yeni yılını kutlayan Çavuşoğlu, Filipinler’de meydana gelen sel felaketinde hayatını kaybedenler için taziyelerini sundu.

Çavuşoğlu, ASEAN Ankara Grubu Büyükelçileriyle "gelenekselleşen" toplantıların 4'üncüsünü gerçekleştirdiklerini belirterek, bir önceki toplantının 11 Temmuz 2019’da yapıldığını hatırlattı.

Geçen yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ASEAN Dışişleri Bakanları toplantısına katılamadıklarını dile getiren Çavuşoğlu, bu yıl şartların uygun olması durumunda 55'inci ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılacaklarını kaydetti.

Çavuşoğlu, Asya'nın dünyanın ana kıtası olduğunu ve Türkiye'nin de bu kıtanın en batı ucundaki ülkesi olduğunu belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle, 2019’da 'Yeniden Asya Girişimi'ni ilan etmiştik. Bu girişimin amacı Türkiye’ye yeni bir konum arayışı değil, Asya ile yeniden, daha güçlü bağlanmak. Geçen yıl bu bağlamda 31 ülke için 40 ana faaliyet alanında Eylem Planları oluşturduk. 2 hafta sonra Ticaret Bakanımızla birlikte DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) Asya İş Konseyleri ile bir araya geleceğiz." dedi.

Türkiye'nin bugün halen Asya'daki 3 kuruluşun (Asya Parlamenterler Asamblesi, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı, Asya İşbirliği Diyaloğu) dönem başkanlığını üstlendiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, 21 Ocak'ta Asya İşbirliği Diyaloğu Dışişleri Bakanları Toplantısı'nı gerçekleştireceklerini ve ASEAN ülkelerinin dışişleri bakanlarının da bu toplantıya katılmalarını beklediklerini ifade etti.

"ASEAN ile ilişkilerimize özel önem veriyoruz"

Çavuşoğlu, "Yeniden Asya çerçevesinde ASEAN ile ilişkilerimize özel önem veriyoruz." ifadesini kullandı.

Dünyanın değişik coğrafyalarından farklı ülkelerin de ASEAN ile ilişkilerini geliştirmek için çaba sarf ettiklerini belirten Çavuşoğlu, ASEAN'ın 650 milyonluk nüfus ve 3 trilyon dolara yaklaşan bir pazar ve Güneydoğu Asya’da bölgesel bütünleşmede öncü, saygın bir kuruluş olduğunu vurguladı.

Çavuşoğlu, geçen haftalarda imzalanan ve dünyanın en büyük bölgesel serbest ticaret platformunu oluşturan "Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması" (RCEP) bağlamında ASEAN’ın merkezi bir rolünün olduğunu vurguladı.

ASEAN kapsamında yılda 1000’den fazla toplantı yapıldığına dikkati çeken Çavuşoğlu, "AB, ABD, Çin, Rusya, Japonya başta olmak üzere, farklı formatlardaki etkinliklerde 30’dan fazla ülkeyi bir araya getiren ASEAN Zirveleri ve Dışişleri Bakanları Toplantıları, en önemli uluslararası siyasi buluşmalar arasında." dedi.

Çavuşoğlu, ASEAN'ın 10 üyeden oluştuğunu (Brunei, Kamboçya, Endonezya, Laos, Malezya, Myanmar, Filipinler, Singapur, Tayland, Vietnam) belirterek, bu ülkelerin hepsinde Türkiye'nin büyükelçiliklerinin olduğunu ve en son Laos'taki büyükelçiliği bizzat açtıklarını ifade etti.

Bakan Çavuşoğlu, ASEAN ülkelerinden 8'inin Türkiye'de büyükelçiliklerinin olduğunu, Laos ve Myanmar'ın Türkiye büyükelçiliklerinin henüz olmadığını söyledi.

"Yeni büyükelçilik açtığımız ülkelerle ticaretimiz yüzde 27 arttı"

Karşılıklı büyükelçiliklerin ikili ilişkilere katkısının önemli olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, "Özellikle de ekonomi diplomasisiyle izlediğimiz başarılı çalışmalarla da yeni açtığımız büyükelçiliklerin veya o ülkelerin ülkemizdeki büyükelçiliklerinin ticaretimizin artmasına önemli katkı sağladığını görüyoruz. Merkez Bankamızın son yaptığı çalışmaya göre, Yeni büyükelçilik açtığımız ülkelerle ticaretimiz yüzde 27 arttı." diye konuştu.

Çavuşoğlu, bugünkü toplantıda 2020’de ilişkilerde kaydedilen gelişmeleri değerlendireceklerini ve gelecek yıllardaki ikili düzeyde ve ASEAN ile ilişkilerin nasıl geliştirileceğini ele alacaklarını söyledi.

Bölge dışı ülkelerin ASEAN'a tam üye olamadıklarını kaydeden Çavuşoğlu, Türkiye'nin "Sektörel Diyalog Ortaklığı"nın bulunduğunu ve bu statüyü 2017'de Filipinler'de tüm ülkelerin desteği ve oy birliğiyle elde ettiklerini hatırlattı.

Sektörel Diyalog Ortaklığı'na ilişkin detaylara yer veren Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Sektörel Diyalog Ortaklığı, ASEAN ile terörle ve aşırıcılıkla mücadele, kamu-özel ortaklığı, yenilenebilir enerji kaynakları, sürdürülebilir kalkınma, eğitim, kültür, turizm, ticaret ve yatırım ile e-ticaret gibi pek çok alanda iş birliğimizin derinleştirilmesine imkan veren bir mekanizmadır. Sektörel Diyalog Ortağı olarak 2018’de Singapur’da, 2019’da da Tayland’da ASEAN Sekretaryası ve Dönem Başkanlığı’yla birlikte üçlü toplantılarımızı yaptık."

ASEAN'la ilişkilerinin gelişmesi Türk iş dünyasının da ilgisini çekiyor

Çavuşoğlu, Türkiye'nin ASEAN'la ilişkilerinin ilerlemesinin, Türk iş dünyasının da ilgisini çektiğini vurgulayarak, "Örneğin, mücevher konusunda önemli üretici olan ASEAN ülkeleri tarafından düzenlenen Değerli Taş ve Mücevher Birlikleri Konferansı 2019’da ilk kez İstanbul’da gerçekleştirildi. İş adamlarımızın da ASEAN ülkelerine yönelik büyük ilgisinin olduğunu son ziyaretlerimizde de gördük." dedi.

Öte yandan, ASEAN Sekretaryası ve üye ülkelerle birlikte ortak projeler üzerinde çalıştıklarına dikkati çeken Çavuşoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu kapsamda, hem bizim kurumlarımızın hem de üye ülkeler tarafından önerilen projeler üzerinde çalışıyoruz. Bu projelerin 2 tanesi kabul edildi. Bunlardan bir tanesi de ASEAN ülkelerinin diplomatlarını bakanlığımızda eğitimini sağlayacak bir projedir. Halen turizm, bilim-teknoloji, yükseköğrenim, afetlerle mücadele, mayın temizliği gibi farklı alanlarda projeler gündemde. Bunlardan uygun olanlarını Sekretaryayla birlikte belirleyeceğiz."

Çavuşoğlu, ASEAN'ın sadece ekonomi değil, savunma, güvenlik ve ara buluculuk gibi alanlarda da faal bir örgüt olduğunu belirterek, ASEAN'ın Arakan'da barış ortamının sağlanması için çaba sarf ettiğini, Türkiye'nin de bu çabaları desteklediğini ifade etti.

ASEAN'ın bölgesel terörle mücadele, her türlü kaçakçılığın engellenmesi ve gıda güvenliğinin sağlanması gibi alanlarda da kararlar aldığını hatırlatan Çavuşoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Biz de bu alanlarda faaliyetlerle ilgili iş birliği arayışı içerisindeyiz ve bu alanlardaki çalışmalara ilgi duyuyoruz. Örneğin, Emniyet Genel Müdürlüğümüz 2014’te Güneydoğu Asya Ülkeleri Polis Birliğine (ASEANAPOL) gözlemci üye oldu. Keza, 2017’de merkezi Kamboçya’da bulunan ASEAN Kara Mayınlarının Temizlenmesi Merkezine (ARMAC) destek sağladı. TİKA özellikle bu hususta destek veriyor. Milli Savunma Bakanlığı Milli Mayın Faaliyet Merkezi heyetimiz 2018’de Ulusal Mayın Faaliyetleri Konferansı’na katılmak üzere Kamboçya’yı ziyaret etti." dedi.

Çavuşoğlu, ayrıca 2020'de de Türkiye'nin bu merkez için kurulan Dostlar Grubuna üye olduğunu ve ASEAN Savunma Bakanları ile ASEAN Bölgesel Forumu’na da katılmayı hedeflediklerini söyledi.

Toplantı, konuşmanın ardından basına kapalı olarak devam etti.AA


KOÜ’de bayramlaşma töreni yapıldı

Başkan Çiftçi’den Kurban Bayramı mesajı

Bugün hangi eczaneler nöbette?

Kara Yollarında Durum

Benzin ve motorin fiyatları

Öğrenciler Karnelerini Vali Yavuz’un Elinden Aldılar

KOCAELİ 11 DİLDE MÜNAZARA YARIŞMALARI TÜRKİYE FİNALİ'NE EV SAHİPLİĞİ YAPTI

“Sessiz kahramanlarımızın günü kutlu olsun”

185. Kuruluş Yıl Dönümünde Jandarma Teşkilatından Vali Yavuz’a Ziyaret

Darıca’da Kurban Bayramı öncesi hummalı çalışma sürüyor

Cami ve ibadethaneler bayrama hazırlanıyor

İzmit’te amatör spor kulüpleri için bilgilendirme toplantısı

Başkan Büyükgöz’ün Kurban Bayramı Mesajı

Kocaeli’nin İlk ve Tek Alzheimer Yaşam Evi 3 yaşında

SURVİVOR'DA ŞAMPİYON BELLİ OLDU

Mezarlık Ziyaretleri İçin Ücretsiz Servis

Körfez'de kuşak sınavı yapıldı

Bakan Tekin, Gebze'de yaşananları değerlendirdi!

KETEN YENİDEN KANDIRA İLE BULUŞUYOR

Meteoroloji uyardı: Yağış geliyor

KOCAELİ BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA?

Konutta ilk kez dış ticaret açığı gündemde

Geleceğin bilim insanları burada yetişiyor

Kurban Bayramında parkomatlar ücretsiz

Bayramda 4 gün boyunca ücretsiz ulaşım

Eskişehir’de Aradığınız Avukat Hizmeti!

Ert Yapı Market: Türkiye'nin Seramik ve Ev Dekorasyonu Merkezi, Hayallerinizi Gerçeğe Dönüştürüyor

GTO Başkanından kurban bayramı mesajı

Valilik duyurdu: O araçlara yasak!

Çocuk Kulüpleri’nde karne heyecanı yaşandı

Yükleniyor

Müslüman Doğu'nun İlk Demokratik Cumhuriyeti

İsrail, Gazze'deki Cibaliye Mülteci Kampı'na saldırdı! Çok sayıda ölü ve yaralı var

Swiss Transporte, Zürih'te Nakliyede Çevre Dostu Çözümler Geliştiriyor

Almanya İşçi Vizesi: Kariyerinizi Uluslararasılaştırmanın Kapıları

Yurt Dışında İş Bulmak Kolay Mıdır?

Dünya liderlerinin gözünün içine baka baka söyledi: Artık sizden bıktık

Havuzdan bulaşan 'beyin yiyen amip' 16 aylık çocuğu öldürdü

Halk sokaklara indi, belediye başkanının evini basıp ateşe verdiler

İspanya Kargo Gönderimi

Avrupa Parlamentosu'ndan, AB'ye katılım süreci ile ilgili skandal Türkiye raporu

SURVİVOR'DA ŞAMPİYON BELLİ OLDU

Bakan Tekin, Gebze'de yaşananları değerlendirdi!

Konutta ilk kez dış ticaret açığı gündemde

Ert Yapı Market: Türkiye'nin Seramik ve Ev Dekorasyonu Merkezi, Hayallerinizi Gerçeğe Dönüştürüyor

Bayram tatilinde güneye gitmeyenlerin tercihi Kandıra, Akçakoca ve Sapanca

Aile hekimlerinin raporlu reçete yazabildiği ilaç sayısı artırıldı

Kocaeli’de EDS’ler bayram boyunca ceza yazacak! Hızınıza dikkat edin

Kocaeli’de alınacak olan kurban bayramı tedbirleri

Bayram öncesi otogar yoğunluğu

MEB, ücretsiz 'yaz okulları' açacak

Kocaeli'de CHP'nin toplantısında tansiyon yükseldi! Milletvekilinin kuzeni, "Seni vururum" diyerek başkan yardımcısının üzerine koştu

MHP lideri Bahçeli, Özgür Özel'i öve öve bitiremedi

Yeniden Refah Partisi Kocaeli, temayülle il başkanını değiştirecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ili işaret etti: Yanlış aday yüzünden kaybettik

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan köklü değişim sinyali

MHP'nin bayramlaşacağı dört parti belli oldu

Özgür Özel, “Kimsenin gözünün yaşına bakmam”

Lütfü Türkkan’dan Meral Akşener’e: Kararını gözden geçir

Erbakan talimat vermişti! Yeniden Refah Partisi kazandığı belediyelere tabelaları astı

Seçim yenilgisi sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan talimat!

Benzin ve motorin fiyatları

Dolar bugün ne kadar?

Altın fiyatları ne kadar oldu?

Benzin ve motorin fiyatları

Dolar - euro kaç TL?

Altın fiyatları ne kadar oldu?

Benzin ve motorin fiyatları

Denizli Oto Servis İle Üstün Hizmet ve Yenilikçi Çözümler

Bursa Oto Servis İle Güven ve Kalite Garantisi

Dolar bugün ne kadar?

Körfez'de kuşak sınavı yapıldı

EURO 2024'te VAR gelişmesi

Sinem Erdoğan’ın hedefi, Ay Yıldızlı forma

Kocaelispor onlara emanet

Kocaelispor yönetiminde görev dağılımı belli oldu

Hodri Meydan’dan kongre sonrası açıklama

Recep Durul, “Şampiyonluğa oynayan takım kuracağız”

Kocaelispor'un çiçeği burnunda yöneticileri

Kocaelispor’da olağanüstü seçimli kongre başladı

Körfezli güreşçiler Kırkpınar’a hazırlanıyor

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16

YAZARLAR