352286612
 • BIST 100

  11156,2%0,15
 • DOLAR

  32,98% -0,28
 • EURO

  35,91% -0,61
 • GRAM ALTIN

  2547,17% -2,05
 • Ç. ALTIN

  4149,43% -1,91

Bakan Varank: (Yeni nesil yazılım okulları) 7/24 açık olacak bu okullarda eğitimler tamamen ücretsiz

Bakan Varank: (Yeni nesil yazılım okulları) 7/24 açık olacak bu okullarda eğitimler tamamen ücretsiz

EKONOMİ 7.09.2021 13:55:00 0
Bakan Varank: (Yeni nesil yazılım okulları) 7/24 açık olacak bu okullarda eğitimler tamamen ücretsiz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Vadi İstanbul'da düzenlenen Türkiye Açık Kaynak Platformu 42 Okulları'nın Açılış Töreni’ne katıldı.

Törende, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Fransa'nın İstanbul Başkonsolosu Olivier Gauvin, 42 İstanbul’un mekan sponsoru Evyap'ın Üst Yöneticisi Mehmet Evyap, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Havelsan Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar, Aselsan Genel Müdürü Haluk Görgün ve diğer sponsor firmaların temsilcileri de hazır bulundu.

Varank, törenin açılışında yaptığı konuşmada, iki yıl önce bir beyin fırtınası etkinliği ile başlatılan bu önemli platformun bugün geniş bir aileye dönüştüğünü görmenin kendileri için gurur verici olduğunu dile getirdi.

O dönemde yapılan daveti geri çevirmeyip platforma dahil olan kurucu firmalara ve paydaşlara teşekkür eden Varank, "Her biri alanının öncüsü olan bu teknoloji devi firmalarımız platformda yürütülen proje ve faaliyetlere büyük katkı sundu, sunmaya da devam ediyor. Onların destekleriyle yapay zeka, mobilite ve milli yazılımlar gibi stratejik alanlarda önemli faaliyetler gerçekleştiriyoruz." ifadelerini kullandı.

Bugüne kadar kurdukları çalışma grupları, gerçekleştirilen çevrim içi seminerler ve üst düzey yarışmalarla sektöre ilgi duyan gençlere kaliteli ortamlar sunduklarını anlatan Varank, bu faaliyetlerde başarı gösteren birçok yazılım dehasını şirketleşmeleri için desteklediklerini bildirdi.

"Diğer okul Kocaeli'de faaliyete başlayacak"

Evyap’ın mekan sponsorluğunda Vadi İstanbul’da 400 bilgisayar ile söz konusu okulu gençlerin hizmetine sunduklarını dile getiren Varank, diğer okulun ise 27 Eylül’den itibaren Kocaeli’nde faaliyetlerine başlayacağı bilgisini paylaştı.

Gelecek dönemde bu okulları başka illerde de yaygınlaştırmayı hedeflediklerini belirten Varank, "7/24 açık olacak bu okullarda eğitimler tamamen ücretsiz. Öğrenciler bir eğitmen olmadan projeler ve oyunlaştırma yöntemiyle yazılımı birbirlerinden öğrenecekler. Bu okullarda uluslararası standardı yakalamak için de Fransız Ekol 42 markası ile iş birliğine gittik. Ecole 42 Okulları Direktörü Sayın Sophie Vigeri'nin mesajını dinledik, Paris şubesi yetkilisi Sayın Christina Fernandez de burada aramızda. Aynı zamanda Fransız Başkonsolusumuz da burada bizimle beraber. Destekleri bizim için gerçekten çok önemli. Bu nedenle ben kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum." dedi.

"Mezun olanların yüzde 100’nün iş bulduğunu söyleyebiliriz"

Okulların eğitim sistemine ilişkin bilgi veren Varank, şöyle devam etti:

"23 ülkedeki 36 kampüsüyle uluslararası bir marka olan Ekol 42 dünyanın en iyi kodlama okulları arasında sayılıyor. Bakınız, bu eğitim kurumlarının dünyadaki muadillerinden mezun olanlar en iyi şirketlerde istihdam ediliyor. Hatta eğitimin ikinci yılında iş bulup çalışmaya başlayan birçok genç var. Bizim de buradaki hedefimiz salt yazılımcı yetiştirmekten ziyade, hızlıca istihdam piyasasına katılabilecek yazılımcı yetiştirmek olacak. Türkiye Açık Kaynak Platformu da bu manada gençlerimizin yalnız bırakmayacak. Eğitim sırasında yarı zamanlı çalışma ve eğitim sonrası tam zamanlı çalışma konusunda destek verecekler. Gençlerimiz gerçek projelerde sektörün değerli firmalarıyla çalışma fırsatı bulacak. Yine platform üyesi firmalarımız eğitimleri sırasında öğrencilerle tanışabilecek, onları takip edebilecek ve istihdam etme şansına sahip olacak. Böylece herkesin ihtiyacına cevap veren dinamik bir ekosistem oluşturacağız."

Okul bünyesinde bir eğiticinin olmamasının bu okulun en önemli özelliklerinden olduğunu vurgulayan Varank, "Burada tamamen oyunlaştırılmış ve proje bazlı bir şekilde öğrencilerimiz birbirlerine hem öğretiyorlar, hem birbirlerini değerlendiriyorlar. Öğrencilerimiz kendi hızlarına ve kendi kapasitelerine göre okula devam ediyorlar. Yani bu okulu iki senede de bitirmek mümkün, üç buçuk senede de bitirmek mümkün. Şimdiye kadar bu okullarda devam eden öğrencilerin, mezun olanların yüzde 100’nün iş bulduğunu söyleyebiliriz.

Bir üniversite eğitimine ihtiyaç da duyulmuyor. Aslında önden bir kodlama, elektronik eğitimine de ihtiyaç yok ve şimdiye kadar bu okullara kayıt yaptıranların yüzde 46’sı herhangi bir kodlama eğitimi almadan kayıt yaptırmış. Ama çok başarılı ve üst düzey yazılımcıları bu okullarımız mezun ediyor. Bu metodun verimliliğine biz inanıyoruz. İnşallah İstanbul'da ve Kocaeli'nde yakaladığımız başarıları, eğer verimine gerçekten bizzat gözlerimizle de şahit olursak diğer şehirlerimizde de yaygınlaştırmak ve Türkiye'de çok başarılı yazılımcılar yetiştirmek istiyoruz." şeklinde konuştu.

"Hem kamunun hem de özel sektörün kullandığı yazılımlarda dışa bağımlılığı azaltacağız"

Bakan Varank, dijital çağın yeni düzeninde ‘ben de varım’ diyebilmenin ön koşulunun güçlü bir yazılımcı kitlesine sahip olmaktan geçtiğine dikkati çekti.

Türkiye‘yi kritik teknolojilerin pazarı değil üreticisi konumuna getirmek üzere çıkılan bu yolda, Türkiye’nin de yazılımcı ordusunu geliştirdiğini dile getiren Varank, şunları kaydetti:

"Bu ihtiyacı zaten Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla hazırladığımız Sanayi ve Teknoloji Stratejisinde belirtmiştik. 2023 yılında ülkemizdeki yazılım geliştirici sayısının en az 500 bin olmasını hedefliyoruz. İşte Türkiye Açık Kaynak Platformu ve 42 yazılım okulları bu noktada çok önemli görevler ifa edecek. İlgili tüm paydaşları bir araya getiren bu platform ve bu tip yenilikçi okullar sayesinde yazılımcılarımızın niteliğini de niceliğini de artıracağız. Böylece hem kamunun hem de özel sektörün kullandığı yazılımlarda dışa bağımlılığı azaltacağız. Daha da önemlisi olası siber güvenlik sorunlarını ortadan kaldıracağız. Bu vesileyle ben, bu vizyoner projenin ortaya çıkmasına katkı sunan tüm paydaşları yürekten tebrik ediyorum."

"Milli ve özgün yazılım geliştirmek için güçlerimizi birleştirelim"

Türkiye Açık Kaynak Platformu'nun 42 Okulları öğrencilerinin istihdam olanakları ile buluşturulmasında en önemli destekçisi olacağını belirten Mustafa Varank, "Platform bu hususta gençlerimizin yanında olacak. Eğitim sırasında yarı zamanlı çalışma ve bittikten sonra da tam zamanlı çalışma konusunda destek verecek. Gençlerimiz gerçek projeler ile sektörün değerli firmalarıyla çalışma fırsatı bulacak. Yine platform üye firmaları da öğrencilerle eğitimleri sırasında öğrencilerle tanışabilecek, takip edebilecek ve istihdam etme şansına sahip olacak.

Burada herkesin ihtiyacına cevap veren bir eko sistemi beraber inşa edeceğiz. Hedefimiz ülkemizi kritik teknolojilerin üreticisi haline getirmek olacak. 2021 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 21,7’lik rekor büyüme oranıyla ortaya koyduğumuz tablo açık bir şekilde ortada duruyor. Şunun altını çizerek belirtmek istiyorum. Biz Türkiye olarak büyük işlere talibiz. Büyük işleri gerçekleştirebilmenin yolu ise birlikte çalışmaktan geçiyor. İşin özü iş birliği. Bir nevi kazan kazan anlaşması. İşte bu yüzden ben yazılımcı şirketlere, girişimcilere ve hatta öğrencilerimize sesleniyorum. Sizin bu platforma, bu platformun da size katacağı çok şey var. Gelin hep birlikte güçlerimizi birleştirelim, milli ve özgün yazılımlarımızı geliştirelim." diye konuştu.

Söz konusu projenin çok geniş bir katılımcı kitlesi olduğunu ve burada herkesin üzerine düşeni en iyi şekilde yerine getirdiğini aktaran Varank, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bakanlığımız, TÜBİTAK TÜSSİDE ve Bilişim Vadisi başından beri bu işin koordinasyonunu yürütüyor. İstanbul ve Doğu Marmara Kalkınma Ajanslarımız sağladıkları 27 milyon liralık destek ile projeyi finanse ediyor… Diğer taraftan, platform üyelerimiz de hem okullarda yapılan eğitim faaliyetlerini hem de platformda yürütülen projeleri destekliyor. Yazılım alanında uluslararası bir marka olan Ekol 42 de yenilikçi eğitim modellerini okullarımızda uyguluyor. Son olarak sponsor üyelerimiz de sağladıkları ödül, insan kaynağı ve alt yapılarla kolaylaştırıcı bir rol üstleniyorlar. Gördüğünüz üzere yazılım ve teknoloji ekosistemin tüm paydaşları işin içerisinde. Bu dayanışma ruhuyla çok başarılı yazılımcı ve girişimcileri hep birlikte yetiştireceğimize ben şahsen yürekten inanıyorum."

Ecole 42 Okulları Direktörü Sophie Viger video mesaj gönderdi

Açılış törenine video mesaj gönderen Ecole 42 Okulları Direktörü Sophie Viger ise 23 ülkede 36 kampüsle faaliyetlerini sürdürmekte olan Ecole 42 ağına dahil olan Türkiye'yi kutlayarak öğrencilere bu heyecanlı yolculukta başarılar diledi.

"Farklı ve heyecan verici bir öğrenme deneyimi yaşadık"

Açılış töreninde 42 İstanbul öğrencisi Rabia Özkan da söz alarak deneyimlerini paylaştı.

Medeniyet Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden bu sene mezun olduğunu dile getiren Özkan, 42 Okulları'nın Türkiye'de açılacağını öğrendiğinde hemen başvuruda bulunduğunu belirterek, okulda yardımlaşma ve birbirinden öğrenme yöntemiyle farklı ve heyecan verici bir öğrenme deneyimi yaşadıklarını ifade etti.

Öte yandan tören sonrasında, projenin destekçilerine ve paydaşlarına Bakan Varank tarafından plaket takdim edildi, ardından da öğrencilerin de katılımıyla hatıra fotoğrafı çekildi.AA


Murat Delibalta’nın İklim Dostu Yenilikleri: MGallery The Bodrum Hotel Yalıkavak’ın Çevreye Katkıları

İYİ Parti Gebze’de 2 bin kişiye Aşure dağıttı

Kocaeli'de barajların doluluk oranı düşüyor

Engelliler Merkezi’nde eğitimler sürüyor

Pazarcı esnafı istedi, Büyükşehir yaptı

Başkan Büyükgöz Gazze Sergisi’nin Açılışını Gerçekleştirdi

Çınar Halk Masa İzmitlilerden tam not alıyor

8 ile 'sarı' uyarı: Sağanak geliyor

Gazze'deki acil durum: Çocuk felcine neden olan virüs tespit edildi

Bakan Yumaklı: Üst risk grubunda tanımladığımız 9 yangın kontrol altında

BTK: Kesintinin kaynağı CrowdStrike

Esmanur’un hayali Büyükşehir ile gerçek oldu

Bugün hangi eczaneler nöbette?

Kocaeli hava durumu nasıl olacak?

Dolar - euro kaç TL?

Altın fiyatları ne kadar oldu?

Benzin ve motorin fiyatları

Otomobil önce cipe, ardından duvara çarptı

Feci kazada 2 kızını kaybeden acılı baba konuştu

Başkan Büyükgöz Marmara Belediyeler Birliği Encümen Toplantısı’na Katıldı

KARTEPE’DE  ŞÖLEN HAZIRLIKLARI BAŞLADI

Köseköy meydan düzenlemesinde çalışmalar hızlandı

Kara’dan Başkan Büyükakın’a deprem övgüsü;“Ülkemizde depreme en duyarlı başkan sizsiniz”

Büyükşehir Zabıtasından marketlere sıkı takip

Kocaeli’de belediye atıklarının yönetimi konuşuldu

Çayırova Belediyesi, 70 can dostumuza yuva buldu

Pazar Arabası Tekerleği Nasıl Sökülür?

DÜNYA BARIŞ ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK MÜNHAL

TOKİ taksitlerinin artış oranı yüzde 49 yerine yüzde 24 olarak belirlendi

Yurt genelinde hava sıcaklığı artacak

Yükleniyor

Müslüman Doğu'nun İlk Demokratik Cumhuriyeti

İsrail, Gazze'deki Cibaliye Mülteci Kampı'na saldırdı! Çok sayıda ölü ve yaralı var

Swiss Transporte, Zürih'te Nakliyede Çevre Dostu Çözümler Geliştiriyor

Almanya İşçi Vizesi: Kariyerinizi Uluslararasılaştırmanın Kapıları

Yurt Dışında İş Bulmak Kolay Mıdır?

Dünya liderlerinin gözünün içine baka baka söyledi: Artık sizden bıktık

Havuzdan bulaşan 'beyin yiyen amip' 16 aylık çocuğu öldürdü

Halk sokaklara indi, belediye başkanının evini basıp ateşe verdiler

İspanya Kargo Gönderimi

Avrupa Parlamentosu'ndan, AB'ye katılım süreci ile ilgili skandal Türkiye raporu

8 ile 'sarı' uyarı: Sağanak geliyor

Gazze'deki acil durum: Çocuk felcine neden olan virüs tespit edildi

Bakan Yumaklı: Üst risk grubunda tanımladığımız 9 yangın kontrol altında

BTK: Kesintinin kaynağı CrowdStrike

TOKİ taksitlerinin artış oranı yüzde 49 yerine yüzde 24 olarak belirlendi

Yurt genelinde hava sıcaklığı artacak

Türkiye ile Somali arasında hidrokarbon işbirliği anlaşması

2024 KPSS Ortaöğretim başvuruları başladı

Yıldırım Yanılmaz hayatını kaybetti

Fenerbahçe’nin yeni transferi Oğuz Aydın, İstanbul’a geldi

Zafer Partisi Milletvekili Adayı Eren Gök basından sorumlu danışman oldu. Eren Gök kimdir?

YRP Kocaeli İl Başkanı belli oldu

Kocaeli'de CHP'nin toplantısında tansiyon yükseldi! Milletvekilinin kuzeni, "Seni vururum" diyerek başkan yardımcısının üzerine koştu

MHP lideri Bahçeli, Özgür Özel'i öve öve bitiremedi

Yeniden Refah Partisi Kocaeli, temayülle il başkanını değiştirecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ili işaret etti: Yanlış aday yüzünden kaybettik

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan köklü değişim sinyali

MHP'nin bayramlaşacağı dört parti belli oldu

Özgür Özel, “Kimsenin gözünün yaşına bakmam”

Lütfü Türkkan’dan Meral Akşener’e: Kararını gözden geçir

Dolar - euro kaç TL?

Altın fiyatları ne kadar oldu?

Benzin ve motorin fiyatları

Dolar bugün ne kadar?

Altın fiyatları ne kadar oldu?

Benzin ve motorin fiyatları

Dolar bugün ne kadar?

Altın fiyatları ne kadar oldu?

Benzin ve motorin fiyatları

Dolar - euro kaç TL?

Gerede kampı başladı

Türkiye’den FIFA sıralamasında tarihi yükseliş

İşte 1.Lig transfer haberleri...

Karagümrük'ten 5 transfer birden

MESUT CAN TUNALI'NIN SÖZLEŞMESİ UZATILDI

Kiraz Festivali’nde şampiyon Gebze Arapçeşmespor FK oldu

Kocaelispor'un ilk maçı berabere bitti

Necla Güngör Kıragası: “Mutlaka play-off’ta olacağız”

2025 Avrupa Kadınlar Şampiyonası Elemeleri: Türkiye: 0 - İsviçre: 2

Körfezli Kick Boksçular 8 bin sporcu arasından kürsüye çıktı

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16

YAZARLAR