352286612
 • BIST 100

  11057,25%-0,74
 • DOLAR

  33,09% 0,20
 • EURO

  36,21% 0,47
 • GRAM ALTIN

  2634,21% 0,49
 • Ç. ALTIN

  4233,50% 1,57

Almanya Başbakanı Merkel'in partisi CDU yeni liderini belirleyecek

Almanya'da Başbakan Angela Merkel'in Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), 15-16 Ocak'ta düzenlenecek olağan kurultayda yeni liderini belirleyecek.

POLİTİKA 14.01.2021 11:15:00 0
Almanya Başbakanı Merkel

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle internet üzerinden düzenlenecek 33. CDU Olağan Kurultayı'nda eski milletvekili Friedrich Merz, Federal Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Norbert Röttgen ve Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Başbakanı Armin Laschet genel başkanlık için yarışacak.

1001 delegenin, partinin yeni genel başkanını seçeceği kurultay, aynı zamanda parti tarihinde geçekleştirilecek ilk "dijital kurultay" olma özelliği taşıyor.

Kurultayın açılışı 15 Ocak'ta, genel başkanlık seçimi ise 16 Ocak'ta yapılacak. Kurultayda, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Başkanı Markus Söder ve Avrupa Halk Partisi (EPP) Genel Başkanı Donald Tusk konuşma yapacak.

Merkel 2018'de genel başkanlıktan ayrıldı

Başbakan Angela Merkel'in yerel ve eyalet düzeyinde yapılan seçimlerde partisinin oy kaybetmesi üzerine Ekim 2018'de sürpriz bir şekilde genel başkanlık ve başbakanlık görevleri için yeniden aday olmayacağını açıklamasının ardından Aralık 2018'de yapılan kurultayda Merkel'in işaret ettiği Annegret Kramp-Karrenbauer genel başkan seçildi.

Ancak partiyi istenilen düzeyde toparlayamayan ve eleştiri oklarını üzerine çeken Kramp-Karrenbauer, Thüringen Eyalet Meclisi'nde yaşanan krizin ardından "parti içindeki bazı kesimlerin Almanya için Alternatif (AFD) Partisi ve Sol Parti ile açıklığa kavuşmamış ilişkileri bulunduğunu" söyleyerek, 2020'nin şubat ayında genel başkanlıktan ayrılacağını duyurdu.

Kurultay Kovid-19 sebebiyle ertelendi

Savunma Bakanlığı görevini de yürüten Kamp-Karrenbauer, 25 Nisan 2020'de düzenlenecek kurultayda yeni genel başkanın seçilmesini önerdi. Ancak Kovid-19 salgını sebebiyle bu tarihte planlanan kurultay ertelenmek zorunda kaldı.

CDU yönetimi ekim sonunda, genel başkanlık için adaylıklarını açıklayan Merz, Röttgen ve Laschet'in ortak önerisi üzerine kurultayın 15-16 Ocak'ta düzenlenmesine karar verdi.

Kovid-19 salgını CDU/CSU'ya yaradı

Kovid-19 salgını öncesinde Hristiyan Birlik Partilerinin (CDU/CSU) anketlerde oy oranı yüzde 25-27 bandına kadar düştü.

Kovid-19 krizi sırasında izlediği kararlı ve istikrarlı politikadan dolayı Başbakan Merkel halk arasında popülaritesini yeniden artırdı. CDU/CSU'nun anketlerdeki oy oranı da son dönemde yüzde 35-37 bandına kadar çıktı.

Kurultayda başbakan adayı belirlenmeyecek

Bu gelişmeler ışığında birçok partili, Şansölyenin görevine devam etmesini istese de yaklaşık 16 yıldan beri ülkenin başında bulunan Merkel, başbakanlık görevi için yeniden aday olmayacağına ilişkin karardan vazgeçeceğine ilişkin bir sinyal vermiyor.

33. CDU Olağan Kurultayı'nda yapılacak yeni genel başkanlık seçimi Merkel sonrası dönem için de ipuçları taşıyacak.

Seçimden galip çıkacak isim Avrupa Birliğinin (AB) lokomotif ülkesi Almanya'nın politikasına yön verecek.

Kurultayda 26 Eylül'de yapılacak genel seçimler için başbakan adayı belirlenmeyecek. Ancak CDU Genel Başkanı, genel seçimlerde başbakanlık için yarışacak potansiyel adaylar arasında yer alacak.

CDU/CSU'nun başbakan adayı, iki partinin yapacağı istişareler neticesinde ileriki tarihte duyurulacak.

Sağ kanadın adayı Friedrich Merz

CDU tabanında ciddi destek gören 65 yaşındaki Friedrich Merz, ikinci kez genel başkanlık için yarışıyor.

2018'de Annegret-Karrenbauer'e karşı genel başkanlık yarışını çok az farkla kaybeden Merz, partinin sağ kanadı ile gençlik teşkilatı tarafından destek görüyor.

3 çocuk babası ve hukukçu Merz 1989-1994 yıllarında Avrupa Parlamentosu'nda, 1994-2009 döneminde de Federal Meclis'te milletvekilliği yaptı.

2000-2002 yıllarında CDU/CSU Federal Meclis Grubu Başkanlığı görevinde bulunan Merz, dönemin CDU Genel Başkanı Angela Merkel'in bu görevi de üstlenmek istemesinin ardından Grup Başkanlığından ayrılmak zorunda kaldı.

Milletvekilliğini 2009 yılında bırakmasından sonra siyasi sahneden kaybolan Merz, çeşitli şirketler için çalıştı, avukatlık ve lobicilik yaptı.

Merz, Merkel'in 2018'de genel başkanlık için yeniden aday olmayacağını açıklamasının ardından siyaset sahnesine geri döndü.

Başbakan Merkel'e karşı parti içi muhalefetin başını çeken Friedrich Merz, Merkel'in göç alanında ve Kovid-19 krizinde izlediği politikaların CDU seçmeninin bir bölümünü, aşırı sağcı AfD'nin kollarına attığını savunuyor.

Merz, Merkel'in sosyal liberal politikalarıyla partinin sola kaydığını iddia ediyor.

Mülteci politikasının sertleştirilmesini isteyen Merz, AB'nin Kovid-19'dan etkilenen üye ülkelerin ekonomilerini desteklemek amacıyla hazırladığı yardım paketini de eleştirdi.

Popülist söylemlerle dikkat çeken ve partideki mevcut karar vericilerin kendisine karşı komplo hazırladığını savunan Merz, bazı çevrelerce ABD Başkanı Donald Trump ile karşılaştırılıyor ve 2002'de Meclis Grubu Başkanlığını elinden alan Merkel'den intikam almayı istemekle suçlanıyor.

Yenilikçi aday Norbert Röttgen

Kramp-Karrenbauer'in genel başkanlıktan ayrılacağını duyurmasının ardından bu görev için adaylığını açıklayan ilk isim olan 55 yaşındaki Norbert Röttgen'in adaylığı ise siyaseti yakından izleyen herkes için sürpriz oldu.

1994'den bu yana Federal Meclis Üyesi olan Röttgen, ikinci Merkel Hükümetinde 2009-2012 yıllarında Federal Çevre Bakanlığı görevini üstlendi.

Hukukçu ve 3 çocuk babası Röttgen, 2012'de Kuzey-Ren Vestfalya Eyalet Meclisi seçimlerinde eyalet başbakanlığı için aday oldu ancak bu seçimlerde CDU büyük oy kaybı yaşadı. Bunun üzerine Merkel, Röttgen'i Çevre Bakanlığı görevinden aldı.

2013 yılındaki genel seçimlerde yeniden Federal Meclis Milletvekili seçilen Röttgen, 2014'ten bu yana Federal Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanlığını yürütüyor.

İklimin korunmasını ve dijitalleşmeyi öncelikli konular olarak belirleyen, gençler ve kadınlara daha fazla yer vererek partiyi yenilemeyi vadeden Röttgen, meclisteki Dışişleri Komisyonu Başkanı olarak da uluslararası arenada tecrübe kazandı. Röttgen'in bir dönem bakanlık yapması da avantaj olarak görülüyor.

Ortanın adayı Armin Laschet

Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Başbakanı Armin Laschet, parti yönetiminin genel başkan olması için sıcak baktığı isim olarak görülüyor.

Partinin önemli kademelerinde görev yapan Hessen Eyalet Başbakanı Volker Bouffier ve Sağlık Bakanı Jens Spahn'ın açık desteğini alan 59 yaşındaki Laschet'in, Genel Başkan seçilmesi durumda, Başbakan Merkel'in siyasi çizgisini sürdürmesi bekleniyor.

Hukuk ve gazetecilik eğitimi alan, ardından serbest gazeteci olarak çalışan Laschet, 1994-1998 yıllarında Federal Meclis'te, 1999-2005 yıllarında da Avrupa Parlamentosu'nda milletvekilliği yaptı.

Laschet, 2005-2010 yıllarında Kuzey Ren-Vestfalya'da Aile, Kadın ve Uyum Bakanlığını üstlendi. Bu görev kapsamında eyalette yaşayan Türklerle yakın ilişki kuran Laschet, Türk-Alman dostluğuna katkıda bulundu.

3 çocuk babası Laschet, 2017'de yaklaşık 18 milyon nüfusla Almanya'nın en yoğun nüfusuna sahip Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinin Başbakanı oldu.

Kovid-19 salgınındaki birinci dalgada Başbakan Merkel'in söylediklerine aykırı tutum sergileyerek puan kaybetse de son dönemde popülaritesini artırmaya başladı.

Adaylar arasında, eyalette başbakanlık tecrübesi bulunan tek aday olarak göze çarpan Laschet, parti içinde ve dışında tüm kesimlerle temasta olmasından dolayı "ortanın adayı" olarak görülüyor.

Kararı delegeler vereceği için favori göstermek zor

CDU'da genel başkanlık yarışında hangi adayın favori olduğunu söylemekte zorlanılıyor.

Almanya Birinci Televizyon Kanalı ARD'nin anketine göre, CDU taraftarlarının yüzde 29'u Merz'i Genel Başkan olarak görmek isterken Laschet ve Röttgen'in anketlerdeki oy oranları yüzde 25 çıktı. Ancak kurultayda parti taraftarlarının veya tüm üyelerin değil delegelerin genel başkanı seçeceği, bu nedenle anketlerin çok da belirleyici olmadığı belirtiliyor.

Genel Kurulda mevcut adayların dışında son anda dördüncü bir adayın da çıkma ihtimalini göz önünde bulundurmak gerekiyor.AA


Karagümrük'ten 5 transfer birden

Kent Kart kalkıyor!

Yıldırım Yanılmaz hayatını kaybetti

Bugün hangi eczaneler nöbette?

Kocaeli'de hava durumu nasıl olacak?

Dolar bugün ne kadar?

Altın fiyatları ne kadar oldu?

Kara Yollarında Durum

Benzin ve motorin fiyatları

Gece yarısı üstyapı seferberliği

Bin 700 çocuk, 8 farklı branşta eğitim alıyor

Alikahya’da hummalı asfalt çalışması

Su kaçağı tespit cihazıyla "hayat" bulundu

Kum futbol turnuvasında heyecan dolu final

Gençler için bir sahada Ayazma Mahallesi’ne

Kocaeli’de gece yarısı üstyapı seferberliği

Hem bedeniniz hem de telefonunuz şarj olsun

KO-MEK ile hep bir adım öndeler

Başiskele’de D-130 Karayolu üzerine yeni durak cebi

KARTEPE’DE İMAR UYGULAMALARI HIZLA TAMAMLANIYOR

Zigomatik İmplant Tedavisinde Bilinmesi Gerekenler

Kadınlara Hediye Edilebilecek Nazar Boncuklu Altın Bileklik Modelleri

Gölcük’te plaj voleybol turnuvası heyecanı başlıyor

Gençler eğlenerek kültürlerini tanıyacak

Aşure dağıtımı başladı

Ömeroğlu “15 Temmuz’da Birlikte Karşı Durduk”

Darıca bu yıl da müziğe doyacak

Bıyık: ‘Birlik ve beraberliğimizi bozmaya kimsenin gücü yetmez’

Fenerbahçe’nin yeni transferi Oğuz Aydın, İstanbul’a geldi

Çayırovalılar vatan nöbetinde bir araya geldi

Yükleniyor

Müslüman Doğu'nun İlk Demokratik Cumhuriyeti

İsrail, Gazze'deki Cibaliye Mülteci Kampı'na saldırdı! Çok sayıda ölü ve yaralı var

Swiss Transporte, Zürih'te Nakliyede Çevre Dostu Çözümler Geliştiriyor

Almanya İşçi Vizesi: Kariyerinizi Uluslararasılaştırmanın Kapıları

Yurt Dışında İş Bulmak Kolay Mıdır?

Dünya liderlerinin gözünün içine baka baka söyledi: Artık sizden bıktık

Havuzdan bulaşan 'beyin yiyen amip' 16 aylık çocuğu öldürdü

Halk sokaklara indi, belediye başkanının evini basıp ateşe verdiler

İspanya Kargo Gönderimi

Avrupa Parlamentosu'ndan, AB'ye katılım süreci ile ilgili skandal Türkiye raporu

Yıldırım Yanılmaz hayatını kaybetti

Fenerbahçe’nin yeni transferi Oğuz Aydın, İstanbul’a geldi

Trump, saldırı sonrası halkın karşısına ilk kez çıktı

Trump'a suikast girişimi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konakladığı otel, 15 Temmuz’un izlerini koruyor

MSB: “Irak ve Suriye’nin kuzeyinde toplam 17 terörist etkisiz hale getirildi”

İzmir Çeşme'de orman yangını: 3 ölü

Kocaeli’nde nefes kesen yelken yarışları sona erdi

KPSS’ye geç kalanların imdadına Büyükşehir zabıtası yetişti

Büyükşehir, Akmeşe Osman Bey Köprüsünü yeniliyor

Zafer Partisi Milletvekili Adayı Eren Gök basından sorumlu danışman oldu. Eren Gök kimdir?

YRP Kocaeli İl Başkanı belli oldu

Kocaeli'de CHP'nin toplantısında tansiyon yükseldi! Milletvekilinin kuzeni, "Seni vururum" diyerek başkan yardımcısının üzerine koştu

MHP lideri Bahçeli, Özgür Özel'i öve öve bitiremedi

Yeniden Refah Partisi Kocaeli, temayülle il başkanını değiştirecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ili işaret etti: Yanlış aday yüzünden kaybettik

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan köklü değişim sinyali

MHP'nin bayramlaşacağı dört parti belli oldu

Özgür Özel, “Kimsenin gözünün yaşına bakmam”

Lütfü Türkkan’dan Meral Akşener’e: Kararını gözden geçir

Dolar bugün ne kadar?

Altın fiyatları ne kadar oldu?

Benzin ve motorin fiyatları

Dolar - euro kaç TL?

Altın fiyatları ne kadar oldu?

Benzin ve motorin fiyatları

Dolar bugün ne kadar?

Altın fiyatları ne kadar oldu?

Benzin ve motorin fiyatları

CONSTMACH, Komatek Fuarında En Yeni Teknolojileriyle Sektörde Fark Yaratıyor

Karagümrük'ten 5 transfer birden

MESUT CAN TUNALI'NIN SÖZLEŞMESİ UZATILDI

Kiraz Festivali’nde şampiyon Gebze Arapçeşmespor FK oldu

Kocaelispor'un ilk maçı berabere bitti

Necla Güngör Kıragası: “Mutlaka play-off’ta olacağız”

2025 Avrupa Kadınlar Şampiyonası Elemeleri: Türkiye: 0 - İsviçre: 2

Körfezli Kick Boksçular 8 bin sporcu arasından kürsüye çıktı

Pia Sundhage: “Farklılıklar oyunumuzu geliştiriyor”

İzmit Belediyespor Kadın Basketbol Takımı ligden çekildi

Körfezli Kick Boksçular 8 bin sporcu arasından kürsüye çıktı

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16

YAZARLAR